Nihče ni premajhen ali preveč nepomemben, da nebi mogel vplivati na reševanje planeta. Podpisniki pariškega sporazuma so se obvezali, da bodo omejili globalno segrevanje na 2°C. To lahko dosežemo samo na dva načina: najprej zaustavimo vsakršno oddajanje toplogrednih plinov in nato odstranimo višek ogljikovega dioksida iz atmosfere.

 

Glavnina bosta sonce in veter

Kritiki trdijo da takšna sprememba do konca stoletja ni možna, saj nam bo uničila ekonomijo, v resnici pa jo moramo doseči že veliko prej. Premik morajo pospešiti politiki, ki se jim bo, upajmo, končno posvetilo. Sprožilec bodo klimatske spremembe, onesnažen zrak, nuklearne grožnje, revščina in begunska kriza, delno pa bodo v pomoč še tehnološke in industrijske inovacije na področju zelenih energij.

Najprej mora postati planetarna proizvodnja elektrike popolnoma obnovljiva. To bomo dosegli z elektriko iz sonca in vetra, vmesna nihanja pa pokrivali z energijo iz hidroelektrarn, geotermalnih virov, energije valov, tokov in plime, s shranjevanjem elektrike v baterije, s črpalnimi elektrarnami in seveda z varčno porabo. Sledijo vse možne pretvorbe elektrike v plin, v toploto, nove prihranke pa bosta dodali še računalniško vodena omrežja in razpršena proizvodnja elektrike.

 

hisa soncna elektrarna toplotna crpalka

 

O čem govori študija

Vse navedbe so vzete iz študije z naslovom “Globalni energetski sistem na 100% obnovljive vire”, ki so jo izdelali finski strokovnjaki univerze LUT (Lappeeranta University of Technology) in je prva te vrste na planetu. Upošteva socialno ekonomske razmere in v enournem taktu in v petletnih preskokih simulira prehod v zeleno energetiko, upošteva tudi lokalne vire in razmere ter predlaga rešitve. Ugotovili so, da je brezemisijska energetika dosegljiva in celo bolj učinkovita ter da bo povzročila celo ekonomsko rast, samo lotiti se je moramo.

Ta obsežna študija pa je samo prvi del načrta, v katerem analizirajo kompletni planetarni energetski vozel z upoštevanjem elektroenergetike, toplote, mobilnosti, desalinizacije morja in industrijske porabe. Študija je povsem sveža, saj so jo objavili šele pred nekaj meseci.

 

zamenjava energentov

Nujni način opuščanja in zamenjave energentov do 2050 ali še veliko prej

 

pasica aplikacija

Podrobna analiza

Raziskava ima 156 strani. V njej so planet najprej razdelili na 9 glavnih regij, nekatere od teh pa še na podregije. V resnici so podrobno analizirali 145 podregij. Preučili so stanje energetike, porabo energije, obstoječe, nove in tiste vire, ki bodo zastarali, finančne možnosti razvoja in omejitve ter še desetine drugih podatkov. Vse to so vgradili v računalniški model, ki zagotavlja visoko natančnost in zanesljive napovedi. Model upošteva tudi finančne možnosti držav, ceno denarja in tudi porabo energije, ki jo potrebujemo za dosego teh ciljev, skratka vse potrebno. Ugotovili so, da vgradnja fotovoltaike in hranilnikov elektrike povprečno po vseh državah raste v korakih po 3, 9, 15, 18 in 20% letno ter tudi to upoštevali v napovedih.

V model pa sta vgrajeni dve bistveni omejitvi. Po letu 2015 naj nikjer nebi gradili novih nuklearnih in premogovnih elektrarn. Druga je rast gradnje obnovljivih virov, ki naj nebi bila višja od 4% na leto. Obstoječe nuklearke imajo določeno življenjsko dobo, ki je tudi upoštevana, enako tudi elektrarne na premog. Gradnja elektrarn na zemljski plin je še dovoljena, saj so zelo prilagodljive in služijo kot rezerva. Postopno pa jih bodo zamenjevale plinske na bio- metan in na vodik, ki bo proizveden s pomočjo viškov elektrike.

 

zemlja regije

Planet je v raziskavi razdeljen na 9 regij in na 145 podregij zato so lahko ocene tako natančne

 

Kaj so ugotovili in predlagali

Trdijo, da vprašanje prehoda ni več tehnično, temveč le še politično. Ugtavljajo, da je cilje mogoče doseči prej kot do 2050, kar je vedno bolj nujno, saj se klimatski zlom približuje hitreje, kot so do sedaj domnevali.
Že danes se države in velika mesta po svetu samostojno odločajo za prehod na obnovljive vire in to 100%. Prvi najvažnejši vzvod za doseganje tega je javna podpora, drugi pa zakonodajni okvir, ki podpira čim hitrejšo uvedbo zelenih virov in opuščanje škodljivih tehnologij. Države naj vzpodbujajo dotok privatnega kapitala, zlasti na področje sonca, vetra in shranjevanja energije.

Trenutno je najboljši nemški model z feed-in tarifo, saj neposredno povečuje zanimivost in zmanjšuje stroške za vgradnjo. Ta tarifa mora ostati znana in stabilna, saj je osnova za investiranje. Potrebni so še novi, hitri in inovativni pristopi na tem področju, pa bo šlo še hitreje.

 

          Zmanjševati in izginiti bi morale podpore za fosilne in nuklearne vire, tu smo sami doživeli TEŠ 6, ki je odličen primer napačne politike in zapravljanja javnega denarja za fosilni vir. Slediti morajo davčne olajšave za zelene tehnologije, ki so nujne za zagon tega sektorja. Slediti morata še “ogljični” ter “radioaktivni” davek, ki bosta odražala pravo škodo, ki jo povzročajo ta goriva. Davek ne bo deloval takoj in neposredno na zeleno energetiko, mora pa zagotovo zamenjati trgovanje z emisijami, ki so ga pametni že davno označili za eno večjih neumnosti in prevar.

 

Promocija in šolanje v smeri brezogljičnih tehnologij se mora začeti že v vrtcu, ter se preliti v vse nivoje izobraževanja in znanosti. Promocija, uvajanje in nova odkritja na tem področju pa je potrebno v čim krajšem času razširiti po vsem planetu.

Velja, da nihče ni premajhen ali preveč nepomemben, da nebi mogel vplivati na reševanje planeta.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.