Društvo za opazovanje ptic Slovenije (Dopps) je v študiji občutljivih območij za ptice ugotovilo, da je več kot 70% ozemlja Slovenije primernih za gradnjo vetrnih elektrarn, torej ne sodi v nobeno od kategorij občutljivosti z vidika varstva ptic. Investitorji sedaj lahko vpogledajo v podrobno karto območij, občutljivih za ptice.
![]() |
Kot je na nedavni novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil eden od avtorjev študije Tomaž Jančar, se je potreba po tovrstni karti pokazala pri problematiki postavitve vetrne elektrarne na Volovji rebri. Karta je sedaj zaključena in si jo lahko na Doppsu investitorji tudi podrobno ogledajo.
Na karti je označena razširjenost občutljivih in redkih vrst ptic ter rezervati, označena so tudi območja z močno, zmerno in nizko stopnjo občutljivosti za ptice. Močno občutljivih je 15 odstotkov območji Slovenije, okvirno toliko tudi zmerno občutljivih, medtem ko več kot 70 odstotkov območji ni občutljivih za ptice.
Na Doppsu so obenem svojo karto primerjali s karto nacionalnega energetskega programa, kjer je označenih 14 območji, kjer bi lahko predvidoma gradili vetrne elektrarne. Jančar je pojasnil, da je v primerjavi s karto občutljivih območji za ptice težave pričakovati na sedmih odstotkih območjih.
Koordinator koalicije za Volovjo reber Gregor Kovačič je pozdravil pristop Doppsa. Izpostavil je, da bi se izognili številnim konfliktom, če bi to karto imeli deset let nazaj.
Da je Slovenija edina država EU, ki še ne izkorišča vetrne energije, pa je opozoril zastopnik za energetsko politiko Greenpeace v Sloveniji Dejan Savič. Ob tem je prepričan, da študija podira mit, da so okoljevarstveniki proti vetrnim elektrarnam v Sloveniji. »Na nekonfliktnih območjih imamo z vetrnimi elektrarnami tako sedaj dela za naslednjih deset let,« je prepričan.
Povezane vsebine