Društvo za opazovanje ptic Slovenije (Dopps) je v študiji občutljivih območij za ptice ugotovilo, da je več kot 70% ozemlja Slovenije primernih za gradnjo vetrnih elektrarn, torej ne sodi v nobeno od kategorij občutljivosti z vidika varstva ptic. Investitorji sedaj lahko vpogledajo v podrobno karto območij, občutljivih za ptice.

vetrna_elektrarna


Kot je na nedavni novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil eden od avtorjev študije Tomaž Jančar, se je potreba po tovrstni karti pokazala pri problematiki postavitve vetrne elektrarne na Volovji rebri. Karta je sedaj zaključena in si jo lahko na Doppsu investitorji tudi podrobno ogledajo.

Na karti je označena razširjenost občutljivih in redkih vrst ptic ter rezervati, označena so tudi območja z močno, zmerno in nizko stopnjo občutljivosti za ptice. Močno občutljivih je 15 odstotkov območji Slovenije, okvirno toliko tudi zmerno občutljivih, medtem ko več kot 70 odstotkov območji ni občutljivih za ptice.

Na Doppsu so obenem svojo karto primerjali s karto nacionalnega energetskega programa, kjer je označenih 14 območji, kjer bi lahko predvidoma gradili vetrne elektrarne. Jančar je pojasnil, da je v primerjavi s karto občutljivih območji za ptice težave pričakovati na sedmih odstotkih območjih.

Koordinator koalicije za Volovjo reber Gregor Kovačič je pozdravil pristop Doppsa. Izpostavil je, da bi se izognili številnim konfliktom, če bi to karto imeli deset let nazaj.
Da je Slovenija edina država EU, ki še ne izkorišča vetrne energije, pa je opozoril zastopnik za energetsko politiko Greenpeace v Sloveniji Dejan Savič. Ob tem je prepričan, da študija podira mit, da so okoljevarstveniki proti vetrnim elektrarnam v Sloveniji. »Na nekonfliktnih območjih imamo z vetrnimi elektrarnami tako sedaj dela za naslednjih deset let,« je prepričan.


Povezane vsebine


IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.