Edina pomanjkljivost zajemanja energije vetra je neenakomernost. V nemškem Gailsdorfu je v gradnji objekt, s katerim bodo na enostaven način rešili to pomanjkljivost.

Sistem deluje na enak način kot črpalne elektrarne, ki v nočnem času črpajo vodo iz reke v višje ležeče umetno jezero. V času najvišje dnevne obremenitve ali ob izpadih drugih proizvajalcev pa v obratni  smeri proizvajajo kvalitetno zeleno elektriko. 

 

zalogovnik energije

Da bo sistem deloval potrebujemo vodo, hrib, veter in vetrnice

 

Veter, voda in hrib

Svoj projekt označujejo tudi z opisom »naravni shranjevalnik elektrike«. Na ta način lahko vetrno farmo, ki se nahaja na primernem terenu, spremenimo v zelo učinkovito elektrarno, ki proizvaja elektriko tudi ko ni vetra. Vsa vgrajena tehnika je že dolgo znana, standardizirana in preizkušena, zato s tega vidika ne more biti nobenih presenečenj. Ideja ima tudi izjemen tržni potencial, saj se že na prvi pogled vidi, da bo sistem zelo hitro povrnil vložena sredstva in nato deloval z dobičkom. Iz jezerca, ki leži pod hribom bodo ob dobrem vetru napajali omrežje in črpalke, ki bodo vodo dvigale v rezervoarje ob vetrnicah. Ko bo vetra manj, bo voda po obstoječih ceveh zdrvela v globino in elektrika bo prihajala iz vgrajene turbine ob jezercu.

 

zalogovnik energije Gradnja

Gradnja vertikalnega in sekundarnega zalogovnika vode na hribu pod vetrnico

zalogovnik energije Montaza generatorja v gondolo vetrnice

Montaža generatorja v gondolo vetrnice

 

baner soncne elektrarne

 

Vetrnice in bazeni z vodo

V sistem so povezane štiri vetrnice, ki pa ne stojijo na tleh ampak na rezervoarjih vode. Da bi znižali stroške, so betonski obroči zalogovnikov vode predizdelani in so jih na gradbišču samo zložili enega na drugega. S tem so dosegli dodatne metre tlačne višine vode za turbino pod hribom, saj je posamezen zalogovnik vode visok kar 40 metrov, s čimer so učinkovitost povečali za 25%. Brez podaljševanja stebra vetrnice so za enako višino dvignili še rotor, ki sedaj sega v območje stalnih vetrov z višjo hitrostjo. To je pomembno, ker vse skupaj stoji na gozdnatem področju, drevesne krošnje pa zaradi trenja veter vrtinčijo in zavirajo.

Pod vertikalnim aktivnim zalogovnikom vode stoji še okrogel bazen, ki služi kot pasivni zadrževalnik, z veliko večjo zalogo vode. Vse skupaj je nameščeno na bližnjih vzpetinah, ki so od 150 do 350 m višje od jezerca, ki se nahaja v dolini. Tudi strojnica s črpalkami in turbino je sestavljena iz standardnih delov in elektronsko krmiljena, s čimer je zagotovljen najvišji možen izkoristek sistema. Vse cevne povezave za vodo so izvedene pod zemljo z polietilenskimi cevmi velikih premerov, ki imajo zaradi gladkosti zelo majhne upore. 

 

zalogovnik energije Vertikalni

Vertikalni zalogovnik je sestavljen iz predizdelanih betonskih obročev

 

Energija za prihodnost

S kombinacijo visoko ležečih rezervoarjev in zalogovnikov elektrike, bodo obnovljivi viri energije postali vedno dosegljivi, brez prekinitev zaradi vremenskih ali drugih razmer. Način delovanja in gradnje je okoljsko neoporečen, enako tudi razgradnja. Takšna elektrarna lahko starta dobesedno v trenutku in pokriva konice v omrežju, ki običajno trajajo okrog 15 minut. Razen vetrnic drugih delov postrojenja sploh ne vidimo. V Gaildorfu stojijo štiri vetrnice, vsaka z močjo 3,4 MW, rotor ima premer 137 m, iz vetra bodo letno zajeli 42 GWh elektrike, elektrarna pod hribom pa ima 16 MW turbino.

Za postavitev in izbiro primernih krajev pa potrebujemo skupino strokovnjakov v kateri so geologi, biologi, geo– ekologi in strokovnjaki za zmanjševanje hrupa. Spodnje jezerce pa lahko poleg tega postane še zalogovnik toplote, ki jo zajemamo s toplotnimi črpalkami.

 

pasica aplikacija

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.