Po vsem planetu postajajo mesta vedno pomembnejša in se bodo v prihodnje še povečevala.

 

Opazovanja in napovedi

Združeni narodi so pripravili poročilo in napoved, ki obravnava preseljevanje ljudi in rast mest. V letu 1950 je v mestih živelo 30% svetovnega prebivalstva, do 2050 pa bo v mestih živelo kar 66% prebivalcev planeta. Danes je Tokio največje mesto na svetu in ima 38 milijonov prebivalcev, sledi Delhi 25 milijonov, Šanghaj 23 milijonov, Mexico City, Mumbai in Sao Paulo, vsak z 21 milijonov. Do 2030 bo na planetu 41 megamest z več kot 10 milijoni ljudi. Čez 12 let bo Tokio ostal največji, Delhi, ki najhitreje raste, pa se mu bo približal na samo milijon razlike. Rastejo predvsem mesta na južni polobli in ne na tako imenovanem razvitem severu. Na vprašanje, kako bodo mesta delovala, zagotavljala varno okolje za prebivalstvo in dobivala dovolj energije za delovanje, je možnih več odgovorov.

 

 

Pametno mesto

Pametno mesto v resnici sloni na ljudeh in ne na tehniki

 

 

Vsak ga vidi drugače

Hkrati z velikostjo raste tudi pomembnost in vplivna moč mest. Podjetniki in znanstveniki gledajo na pametna mesta z različnih zornih kotov. Firme, ki se ukvarjajo z informacijskimi tehnologijami napovedujejo, da so pametna mesta »sistem v sistemu«, zanje so samo stalno rastoč in vedno gostejši pretok informacij, ki ga bo potrebno stalno optimirati. Fiziki izdelujejo fizikalne modele mest in opazujejo odnose med velikostjo mesta in dogajanjem v njem. Pri tem obravnavajo mestne prebivalce kot krožeče atome ter delovanje poskušajo razlagati skladno z zakoni fizike. Mesto pa je veliko več kot samo pretok informacij in prebivalci so neprimerno bolj nepredvidljivi kot samodejno krožeči atomi.

V napačno smer lahko vodijo tudi vizije načrtovalcev mestnih magistral, s katerimi bi naj optimirali prometne tokove. V glavnem je večina teh projektov strel v prazno, saj so namesto boljših in hitrejših potovanj z enega konca na drugega povzročili decentralizacijo, podaljšali vozne poti in velikokrat osamili ter od tokov odrezali prej živahne mestne predele.  

 

 pasica aplikacija

 

Pomembni so samo ljudje

Mesta so seštevek prebivalcev in načinov na katere sobivajo v njih. Človek je socialno bitje, zato je mesto vedno tudi seštevek tisočev prizorišč, na katerih se prebivalci srečujejo, si prislužijo denar za življenje ter ustvarjajo inovacije, umetnost in kulturo.

Mesto bo postalo »pametno« če bodo v njem živeli visoko kvalificirani in izobraženi prebivalci. Učinki višje izobrazbe so najprej socialni, nato pa omogočijo povečanje uspešnosti mestnega gospodarstva, pametno prebivalstvo in delovni ljudje pa so ključni za ustvarjanje novih idej s katerimi v resnici ohranjajo delovanje in obstoj pametnega mesta. Zato prehod na pametno mesto nikoli ni samo uvajanje tehnologij za povečevanje učinkovitosti mestnih podpornih sistemov.

 

Pravi odgovor ni znan

V resnici nihče ne pozna pravega recepta za prehod iz običajnega v pametno mesto. Poznamo pa nekaj elementov, ki so bistveni. Vključujejo sobivanje, raznolikost, zmožnost prilagajanja, stalnega inoviranja, oblikovanja mestnih prostorov in ohranjanja demokracije. Mesta so pomanjkanje vmesnega prostora med ljudmi, posledica je zgoščena raznolikost. Izkušnje kažejo, da so pisanost prebivalstva glede na raso, starost, nacionalno poreklo, politična prepričanja in druge lastnosti, vir razlogov za združevanje, prilagajanje in rojevanje novih idej.

Naloga arhitektov pa je ustvarjanje prijetnih bivalnih okolij, zgradb, javnih prostorov, ulic in zelenih površin. Vse to odloča o tem, ali bodo ljudje v mestu radi bivali, ali pa ga bodo raje zapustili. Vedno pomembnejši so tudi mestni prostori, ki omogočajo druženje in hojo. Zato pametno mesto nikoli ne bo samo stroj ampak vedno tudi živ organizem.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.