Energetska sanacija javnih stavb bi nam lahko na leto prihranila okrog 2 milijona evrov. Slovenija bo morala za izpolnitev energetskih ciljev do leta 2020 doseči za 10.615 GWh prihrankov energije, s čimer naj bi povečali energetsko učinkovitost za 23 odstotkov. Energetska obnova stavb v javni lasti z zasebnim kapitalom v okviru energetskega pogodbeništva je v Sloveniji še relativno nerazvito. Po podatkih iz leta 2014 za električno in toplotno energijo proračunski porabniki na leto namenijo okrog 155 milijonov evrov.

 

Znane smernice za energetsko pogodbeništvo lahko pomenijo velik korak v smeri hitrejših ukrepov izboljšanja stanja

Ministrstvo za infrastrukturo je objavilo smernice za energetsko pogodbeništvo, čigar projekti bodo eden ključnih finančnih inštrumentov energetske sanacije stavb v okviru izvajanja Operativnega programa Evropske kohezijske politike za obdobje 2014-2020, ki je bil konec leta potrjen tudi s strani Evropske Komisije.

 

energetska ucinkovitost

 

Slovenija bo morala za izpolnitev energetskih ciljev do leta 2020 doseči za 10.615 GWh prihrankov energije, s čimer naj bi povečali energetsko učinkovitost za 23 odstotkov. To je sicer za nekoliko več, kot je bilo sprva zastavljeno, razlog temu pa je zahteven cilj na področju obnovljivih virov energije v končni rabi energije.

 

Do leta 2030 se morajo toplogredni plini zmanjšati skoraj za polovico

Poleg tega je oktobra 2014 Evropski svet sprejel še dodatne ukrepe na področju podnebno-energetske politike do leta 2030, in sicer vsaj za 40 odstotkov zmanjšanje toplogrednih plinov glede na leto 1990, povečanje deleža obnovljivih virov energije na vsaj 27 odstotkov končne rabe in izboljšanje energetske učinkovitosti vsaj za 27 odstotkov.


Rešitev za pridobitev finančnih sredstev za energetske obnove je energetsko pogodbeništvo

Raziskave sicer kažejo, da je trenutno najslabše stanje glede učinkovitega ravnanja z energijo v javnem sektorju, kjer kronično primanjkuje sredstev za tovrstne ukrepe, pri čemer naj bi za izpolnitev ciljev na področju energetske učinkovitosti za obnovo približno 260.000 m2 javnih stavb na leto potrebovali okrog 50 milijonov evrov. Ker teh sredstev ne bo mogoče zagotoviti iz javnih finančnih virov, zadolževanje pa je omejeno, se je kot ena od možnosti pokazala tudi izvedba projektov preko energetskega pogodbeništva.


Energetsko pogodbeništvo: zakaj ga ne izvajamo?

Energetska obnova stavb v javni lasti z zasebnim kapitalom v okviru energetskega pogodbeništva je v Sloveniji še relativno nerazvito. Pravne podlage instrument sicer omogočajo, vendar se zaradi pomanjkanja izkušenj in precej odprtih vprašanj, kot so knjigovodsko-računovodska, ter zaradi tega večjih tveganj in transakcijskih stroškov, v praksi še skoraj ne izvaja. Ministrstvo za infrastrukturo je zato v sodelovanju z Ministrstvom za finance in strokovno javnostjo pripravilo gradivo, ki predstavlja pojasnila, navodila in priporočila za izvajanje ukrepov izboljšanja energetske učinkovitosti v stavbah javnega sektorja po načelu energetskega pogodbeništva.


Smernice se bodo v prihodnje še nadgrajevale v skladu s prakso, predvsem s strani tehnične pisarne, ki bo izvajala te projekte na državnih stavbah.
Drugače pa naj bi z izvedbo načrtovanih ukrepov na javnih stavbah na leto prihranili pri stroških energije okrog 2 milijona evrov oziroma naj bi bili ti stroški v letu 2012 skupno za 12 milijonov nižji kot bi bili sicer. Po podatkih zdaj za električno in toplotno energijo proračunski porabniki na leto namenijo okrog 155 milijonov evrov.

 

 Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.