Zahteve bivanja se z leti spreminjajo. Otroci zrastejo, zanimati nas začnejo druge stvari in stanovanje ali hiša lahko postaneta pretesna. In nemalokrat predstavljajo ravno podstrešni prostori odličen ambient, primeren za prenovo in ureditev v stanovanje ali delovni prostor. Ne glede na to, iz katerega materiala je objekt zgrajen, ga lahko z elementi Ytong hitro, enostavno in z malo truda prenovimo ali preuredimo v kakovosten bivalni prostor. Mojster Silvo, gradbeni strokovnjak podjetja Xella/Ytong za gradnjo, ki obenem tudi obiskuje stranke na terenu, svetuje, kaj moramo tekom prenove podstrešja upoštevati in na kaj morajo biti še posebej pozorni.
![]() |
Mojster Silvo, velikokrat ste že sodelovali pri prenovi podstrešij. Kako se tega razmeroma obsežnega projekta sploh lotiti ?
Najprej je potrebno prostore izprazniti in očistiti. Nato se na podlagi projektne dokumentacije postavijo predelne stene in po potrebi izolirajo obodne stene. Sledi izdelava vseh elektro in strojnih inštalacije, ometov, estrihov, tlakov, stropov, na koncu pa se vgradi še stavbno pohištvo.
Kdo pa se najpogosteje odloča za tovrstno prenovo in zakaj?
Najpogosteje se za prenovo odločajo mladi, ki si zaradi prostorske stiske ali želje po večji samostojnosti spremenijo podstrešje v bivalno enoto. S tem se nekoliko odmaknejo od staršev, obenem pa to predstavlja tudi prvi korak pri osamosvojitvi.
Kaj so prednosti Ytonga pred ostalimi materiali pri prenovi?
Prednost porobetona Ytong je v tem, da je gradnja enostavna in nadvse primerna za samograditelje. Ytong bloke se da enostavno oblikovati v razne oblike, kot so na primer oboki, štukature, razne pohištvene elemente, s čimer postane gradnja enostavna in na koncu celo zabavna.
Kako pa se Ytong vgrajuje, kakšen je postopek? Je recimo potrebno streho odkriti ?
Za lepljenje Ytong blokov uporabljamo Ytong lepilno malto ter Ytong Dryfi x lepilo. Strehe pri postavitvi predelnih sten ni potrebno odkrivati, razen pri celotni rekonstrukciji podstrešja, kjer se preuredijo ali višajo zunanji nosilni zidovi. V tem primeru je potrebno na novo postaviti celotno ostrešje.
Silvo Ležič, inštruktor gradnje z Ytongom |
Lahko Ytong uporabimo tudi v kopalnici? Je z njim možno izdelati tuš kabino in kako se nanj namešča ploščice?
Ytong bloki so zaradi enostavne obdelavnosti primerni tudi za obzidavo kadi ter izdelavo tuš kabin. Keramične ploščice se nanj nanašajo neposredno brez predhodnega cementnega ometa, saj so bloki popolnoma ravni in ne potrebujejo dodatne izravnave.
Kako dolgo pa traja prenova srednje velikega ostrešja?
Zidanje in površinska obdelava sten trajata v povprečju dva tedna, v kolikor investitor dela v lastni režiji. Trajanje je seveda odvisno od spretnosti posameznika in ostalih dejavnikov. Trajanje ostalih faz, kot so izdelava inštalaciji in obrtniških del, pa variira od primera do primera in je zato težko doreči časovni okvir. Dejstvo pa je, da je gradnja z Ytongom v primerjavi z ostalimi deli skorajda najhitrejša.
Glede na to, da so ostrešja v veliki večini iz lesa, kako se Ytong 'obnaša' v stiku z njim?
Porobeton in les sta dva različna materiala. Les ima to lastnost, da se pri različnih temperaturah in zračni vlagi razteza oziroma krči, zato mora biti na stikih Ytonga in lesenih konstrukciji izvedena dilatacija.
Požarna odpornost YTONG je proizveden iz mineralnih surovin in zato ne gori. Vaša družina bo zaradi tega zagotovo mirneje spala. |
Kako pa je s požarno varnostjo? Velikokrat slišimo novice, da je prišlo do požara, ki se v veliko primerih začne prav na ostrešju.
Ytong je negorljiv material (požarni razred A1) in v primeru, da pride do požara, se ta nikoli ne širi po Ytongu prav zaradi njegove negorljivosti. Uporaba Ytonga se priporoča tudi tam, kjer je povečana požarna nevarnost.
Kako pa je z novo napeljavo inštalacijskih vodov (elektrika, voda …)? Jo lahko opravimo sami, oziroma pripravimo utore?
Utore lahko z malo spretnosti izdela kdorkoli. Ti se najlažje izdelajo z električnim rezkarjem, veliki pa so ravno toliko, kolikor je potrebno. Zaradi tega je zelo malo odpadnega materiala, vgradnja inštalacij in njihovo zakrivanje pa je tako posledično hitrejše kot v primerjavi z drugimi gradbenimi materiali.
YTONG je sestavljen iz naravnih snovi, ki zagotavljajo zdravo in prijetno bivanje. |
Zagotovo se Ytong odlično obnese tudi pri poravnavi neravnih sten in podov, kajne?
Za poravnavo neravnih sten so primerne Ytong plošče manjših dimenziji (so tanjše), ki se jih lahko uporablja tudi za poravnavo podov.
Kaj pa toplotna izolacija? Kako jo pravilno izvedemo in kako je s paroprepustnostjo?
Multipor izolacija, to je izolacija iz porobetona, je paroprepusten material. Z njim se lahko izolirajo zunanje stene iz zunanje ali notranje strani. Lepijo se neposredno na steno z Multipor lahko lepilno malto. V kolikor obstoječa podlaga ni ravna, jo je potrebno predhodno poravnati.
Je z Ytongom moč tudi izdelati 'frčado' in dvigniti streho?
Seveda, Ytong dopušča skorajda neomejene možnosti, edino oviro predstavljata kreativnost izvajalca in fi zikalni zakoni, ki pa se jim na žalost tudi pri uporabi drugih materialov ne moremo izogniti.
Brezplačni telefon 080 18 22
Več na www.ytong.si
Povezane vsebine