Moja zbirka toplotnih mostov

Toplotni mostovi so oslabljena mesta stavbe, na katerih v omejenem obsegu izgubimo več toplote kot na ostalih, dobro izoliranih mestih.

Toplotni mostovi so oslabljena mesta stavbe, na katerih v omejenem obsegu izgubimo več toplote kot na ostalih, dobro izoliranih mestih. Največkrat je vzrok za ta pojav gradbena napaka, ki lahko pomeni, da na tem mestu ni izolacije, da je gradbena izvedba slaba, da so vzroki konstrukcijskega ali geometrijskega izvora in podobno. Če ima stavba čim bolj enostavno obliko in kompaktno izvedbo, bo s tem zmanjšana tudi nevarnost pojava toplotnih mostov.

 

Vzroki in posledice

Toplotni most povzroči povečano porabo energije, saj moramo za doseganje enakomerne temperature površine dovajati več toplote. Obsežni toplotni mostovi poslabšajo bivalno ugodje in povzročajo prepihe. Posledice so razvoj plesni, nekontrolirana izmenjava zraka ter hladne stene, na katerih kondenzira vlaga. Istočasno bodo slabe posledice povzročile poslabšanje stanja gradbene substance, saj lahko zlasti kondenzirana vlaga povzroči obsežne gradbene poškodbe.

 

Kritična mesta

Danes veliko teh napak samodejno odpravimo z načinom gradnje in uporabo izolacijskih plošč ter različnih folij, ki jih vgrajujemo med postavljanjem stavbe.

 

 

toplotni most

Nekaj toplotnih mostov ki se jim je potrebno med gradnjo izogniti

 

 

(1) Stik kletnih stopnic s temeljno ploščo v kleti povzroči visok prehod toplote in ohlajevanje.

(2) Stik kletne stopniščne stene in temeljne kletne plošče, spet je prehod toplote v tla večji kot na drugih mestih.

(3) Stranski priključek klenih stopnic na steno kleti, poleg prenosa zvoka in toplote lahko ohlajene stopnice postanejo gojišče plesni.

(4) Stik stropa kleti in nosilne kletne stene je naslednja točka, kjer podhlajevanje lahko povzroči neprijetnosti.

(5) Stik kletne stene in stropa ter zemljine na zunanji strani je ohlajeno mesto, ki ga zlasti s termo kamero dobro vidimo.

(6) Potrebno se je izogibati podaljškom stropa kleti, ki velikokrat neizoliran leži v nivoju okoliške zemljine in deluje kot hladilnik kletnega stropa in istočasno poda v pritličju.

(7) Vstopni podest je običajno privzdignjen, če pa je še neizoliran to pomeni, da imamo spet novo kritično točko v stavbi.

(8) Obod okna in okenske police je najpogostejša slaba točka zgradbe, ki smo jo opremili z zunanjo toplotno izolacijo.

(9) Balkoni in štrleči podaljški plošče so zelo znani in učinkoviti hladilniki stavbe, zato je potrebno uporabiti posebne vložke, ki toplotno prekinejo stik plošče in balkona.

(10) Stik zunanje podstrešne stene in strešnih tramov je točka, ki jo graditelji velikokrat spregledajo in je vzrok neželenih prepihov in nenadzorovanega ohlajevanja.

(11) Stik okvira strešnega okna in strešne konstrukcije postane ob nepravilni montaži hladilni in vlažilni del stavbe.

(12) Notranje predelne stene prebijajo strop proti podstrešju in spet delujejo kot hladilna rebra za notranjost stavbe.

 

Termokamera je odličen pripomoček za odkrivanje gradbeniških napak, vendar vedno prepozen, zato je znanje projektantov in graditeljev tako pomembno.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI