Nakup hiše – kako se izogniti slabi naložbi

Nakup hiše je pogosto največja investicija v življenju. Zato je pomembno, da pred nakupom opravimo energetski pregled hiše in preverimo pomanjkljivosti.

Če se odločate za nakup hiše, je v izogib kasnejšim presenečenjem podrobnejši energetski pregled dobra popotnica. V članku opisujemo, kaj lahko preverimo sami in česar ob nakupu starejše hiše ne smemo spregledati.

Da je nakup hiše ali nakup stanovanja pogosto največji nakup v življenju, ni treba posebej poudarjati. Pri tem je zelo pomembno, da v skrbni pregled našega novega bivališča vključimo enostavni energetski pregled. Četudi nismo eksperti za tovrstne energetske študije, lahko marsikaj opazimo sami.

 

Nakup hise

Ko se odločamo za nakup hiše, je pomombno preveriti toplotne izgube. To lahko storimo s termo kamero.

Ob nakupu hiše preverimo debelino izolacije

Če nas zanima nakup hiše bomo ob hladnem vremenu bolj pozorni, kakšna je debelina izolacije stavbe. To lahko preverimo tako, da enostavno odpremo okno in izmerimo celotno debelino zidu od notranje stene do vključno fasade. Če je bila gradnja hiše klasična (opečni zidaki 29 cm), moramo nameriti vsaj 40 cm ali več, sicer lahko sklepamo, da je v samo fasado vgrajeno manj kot 10 cm izolacije.

 

Preverimo izolacijo zunanjih okenskih špalet

Če špalete niso izolirane, tvegamo toplotni most ob oknih in plesen na notranji strani oken. Izolacijo zunanjih okenskih špalet preverimo tako, da potrkamo po zunanji špaleti in občutimo ali je zid trden, ter ali je vgrajena tudi izolacija. Debelino lahko preverimo tudi s tanko iglo, ki jo zapičimo v špaleto.

 

Balkoni so ob nakupu hiše pogosto spregledani

Če debelina balkona skupaj z ometom in oblogo znaša od 10 do 15 cm, potem lahko upravičeno sklepamo, da je problem izolacija balkona. Debelina balkona z izolacijo znaša vsaj 20 cm. Neizolirana balkonska plošča namreč zelo dobro prenaša neugoden hlad v notranje prostore ter povzroča plesen ob stenah in na stropu, ki mejijo z balkonom. Poleti pa nam neizoliran balkon dodatno greje stanovanje.

 

Kakšna je izolacija strehe, temeljne plošče?

Če nam je ob nakupu hiše pomembno preveriti ključne lastnosti stavbe bomo preverili dostop do podstrešja in poskušali preveriti debelino izolacije proti strehi. Če je vgrajena kamena volna, izolacijo malenkost odmaknemo in izmerimo debelino izolacije. Če je vgrajena izolacija polistiren si lahko pomagamo s tanko iglo. Pri starejših hišah običajno izolacija znaša do 10 cm, kar je malo in ni preveč obetavno za izgubo energije. Debelino izolacije med temeljno ploščo in estrihom težje preverimo. Potrebno se je zanesti na podano informacijo od lastnika.

Nakup hise streha

 

Kako ob nakupu hiše ugotoviti stanje oken?

Okna lahko imajo zelo različne pomanjkljivosti. Če nas zanima nakup hiše brez kasnejših presenečenj bodimo pozorni na morebitne lise v dvoslojnih ali tro slojnih steklih, ki opozarjajo na to, da med stekleni prostor več ni hermetično zaprt, v notranjosti stekel pa se zaradi tega, posebno pozimi, praviloma pojavi vlaga.

Pozimi lahko preverimo tesnjenje oken kar z roko. Če je notranji del okenskega okvira zelo hladen ali z roko občutimo prepih ob oknu, potem tesnila okna gotovo ne tesnijo več.

Za poletje nas zanima kako je s senčenjem oken, predvsem tistih, ki so obrnjena proti jugu. Velika okna brez možnosti senčenja nam bodo poleti preveč ogrela prostore.

 

pasica aplikacija


{article Prenova hiše prej – potem}

{link}{title}{/link}

Prenova hišePrimer starejše družinske hiše, pred in po obnovi, katero so s pomočjo arhitekturnih zamisli spremenili v moderen tehnološko napreden energetsko varčen dom.
{readmore}{/article}


Hiša s preveč vlage

Vlaga v stanovanju se najpogosteje pojavi na severnih stenah zgradbe ter nad okni. V mansardah se plesen običajno nahaja ob stiku stene in stropa. Vlaga se pokaže kot problem tudi na mestih kjer je na zunanji strani lociran balkon. Če je ne opazimo na stenah, se lahko plesen pojavlja za pohištvom. Plesen na steni opozarja predvsem na slabšo izvedbo izolacije hiše in toplotne mostove, ki pa ni nerešljiv problem, saj danes obstaja kar nekaj relativno enostavnih ukrepov, ki pomagajo, da bo prezračevanje ustrezno.

 

Nakup hise vlaga plesen

Slabo izdelana izolacija (špalet) na zunanji strani okna povzroča pojav plesni.

 

Stanje peči je ključno

Ob nakupu stare hiše je ključno preveriti dejansko stanje in učinkovitost ogrevalne naprave. Leto izdelave peči je običajno navedeno na kovinski ploščici, pritrjeni na napravo. Peči za ogrevanje, ki so bile v stalnem obratovanju in so mlajše od 15 let načeloma ne povzročajo težav, pri starejših pečeh pa lahko pričakujemo težave.

 

Nakup hise ogrevanje

Strokovna reverba ogrevalnega sistema je pri nakupu hiše zelo pomembna.

Nakup hiše je eno, stroški vzdrževanja pa drugo

Od lastnika je smiselno pridobiti informacij o servisih ogrevalne naprave ter morda tudi pridobiti kontakt serviserja. Tudi pri njem se je smiselno prepričati o porabljeni količini energenta za ogrevanje na ogrevalno sezono. Ob nakupu stare hiše lahko v kotlovnici preverimo tudi ali so cevi izolirane ter ali ogrevalni sistem dopušča regulacijo ogrevanja posameznih prostorov. Če občutimo, da je temperatura v vseh prostorih zadovoljiva in prijetna, ta običajno znaša od 20°C do 23°C, nas ob nakupu hiše, ki si jo ogledujemo, ni potrebno skrbeti, da kupujemo mačka v žaklju.

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI