Nakup in prenova stare hiše v 2024

Na stroške nakupa in prenove stare hiše ali stanvanja vplivajo starost, stanje, velikost in lokacija, ter materiali in izbira izvajalcev.

Kupiti in prenoviti starejše stanovanje v mestu ali nakup starejše hiše v okolici mesta, kaj se bolj izplača? Enoznačnega odgovora na to vprašanje ni. Na stroške tako nakupa kot prenove stare hiše ali stanvanja vpliva starost in stanje ter velikost in lokacija nepremičnine, predvsem pa tudi uporabljeni materiali in izbira izvajalcev.

Prenova stare hise

 

Cene nepremičnin

Za lažjo primerjavo nepremičnin smo najpomembnejše dejavnike poenostavili, ter upoštevali povprečne stroške. Prodajne cene nepremičnin so povzete po enem od slovenskih nepremičninskih portalov.

Za izhodišče smo vzeli 40-50 let stare nepremičnine (letnik 1970-1980). Primerjali smo 3-3,5 sobna stanovanja v Ljubljani, vel. 70 – 80 m2, ter hiše v okolici Ljubljane, zgrajene v istem času.

Čeprav je v povprečju kvadratni meter hiše v okolici Ljubljane cenejši od kvadratnega metra ljubljanskih stanovanj, pa je treba pri tem upoštevati, da večina hiš precej presega kvadraturo stanovanj – posamezne hiše v primerjavi stanovanji so torej še vedno precej dražje; vendar za primerljiv ali nekoliko višji vložek hiša nudi tudi več bivalnega prostora in zemljišča.

 

Stroški prenove stare hiše – kaj menijo na Celovito.si

Predpostavili smo, da želimo stanovanje oziroma hišo v celoti prenoviti. Kaj vključuje prenova doma, kako se je lotiti in kakšni bodo stroški? O tem smo se pogovarjali s strokovnjakoma iz podjetja Celovito, kjer poskrbijo za celotno organizacijo in izvedbo prenove doma, direktorjem Juretom Judežem in Ajdo Kolenbrand, prokuristko in vodjo projektov.

V praksi pogosto naletimo na izraza celovita prenova in prenova na ključ. »Celovita prenova stare hiše pomeni prenovo vseh delov objekta. Zajema energetsko obnovo, preureditev prostorov, obnovo instalacij, zamenjavo stavbnega pohištva, novo opremo in pohištvo ter novo zunanjo ureditev. Pri prenovi na ključ pa en izvajalec prevzame določen sklop del ali vse sklope in ga za vnaprej dogovorjeno ceno izvede – ’na ključ’. Definicija ’na ključ’ bi praviloma morala zajemati tudi nepredvidena dela,« pojasnita strokovnjaka.

 

Prenova stare hise ali stanovanja pred obnovo

Prenova stare hise ali stanovanja

Primer celovite obnove stanovanja – prej in potem v Kranju. Vir fotografije – celovito.si


Večje hiše od 200 m2 se prodajajo po cenah med 300 in 400.000 evrov, stanovanja okoli 80m2 pa nekoliko čez 200.000 evrov. Nekatere hiše so primerljive s cenami stanovanj. Hiše izven prestolnice, 150 m2, stanejo od 170 do 190.000 evrov, manjšo, 60 kvadratov veliko hišo pa lahko kupimo že za 140.000 evrov. Vendar nakup starejše hiše terja odgovor na to kako bo morebitna večja kvadratura, oziroma večji obseg obnovitvenih del, vplival na stroške prenove stare hiše.


Preden se prenove lotimo, je treba izdelati načrt prenove, sicer lahko pride do napak in nepredvidenih stroškov, opozarjata sogovornika in ob tem svetujeta pomoč strokovnjaka. »Pri načrtovanju temeljito premislimo vse posege in se tako zavarujemo, da med prenovo ne naletimo na presenečenja. Že v idejni fazi je dobro narediti oceno investicije ter finančno in časovno konstrukcijo projekta. Del projekta je tudi popis vseh del, ki služi pridobivanju ponudb in oceni stroškov.«

 

Nakup stare hise ali stanovanja cene


baner gradnja hise


CENE STANOVANJ ŠE KAR RASTEJO

Geodetska uprava je objavila začasne podatke o prometu z nepremičninami za 2021. Ocenjujejo, da se je število sklenjenih kupoprodajnih poslov v primerjavi z letom 2020 povečalo za 28 odstotkov in je že skoraj na predcovidni ravni, vrednost poslov pa za kar 44 odstotkov. Število transakcij se je v 2021 povečalo v vseh segmentih nepremičnin, od stanovanj, hiš, pisarn do zemljišč. Povprečna cena rabljenih stanovanj se je v primerjavi z letom prej zvišala za 5 odstotkov, v primerjavi z 2015 (cenovno dno) pa je bila že za tretjino višja; na ravni države je prvič presegla 1.900 evrov na m2. V Ljubljani pa cene nepremičnin v letu 2022 dosegajo že okrog 3.500 evrov na m2. Padca cen stanovanj in zemljišč za njihovo gradnjo še ni pričakovati, saj je zaradi pomanjkanja novih stanovanj povpraševanje v največjih mestih, predvsem v Ljubljani, še vedno večje od ponudbe.

Nakup stanovanja

Nova soseska Novi vrtovi v Mariboru, povprečna cena m2 uporabnih površin stanovanja s parkirnimi mesti znaša 1.800 EUR.


Kaj v praksi pomeni celovita prenova stare hiše ali stanovanja?

Celovita prenova zajema demontažo stare opreme, potrebne rušitve za preureditev prostorov, zidarska dela, zamenjavo tlakov, obnovo vodovodne in kanalizacijske napeljave, obnovo ogrevalnega sistema in električnih instalacij, zamenjavo stavbnega pohištva (oken, vrat, senčil, ograj), vgradnjo novih sistemov (prezračevanje, klima naprave), nove talne in stenske obloge, slikopleskarska dela ter novo opremo (sanitarna oprema, pohištvo, svetila, bela tehnika). Celovita prenova hiše ali stanovanja vključuje tudi obnovo in izolacijo fasade, strehe, izvedbo nove zunanje ureditve, hidroizolacije objekta in drugih potrebnih sanacij na zunanjem ovoju stavbe.

Izkušnje sogovornikov kažejo, da se lastniki v praksi najpogosteje odločajo za preureditev prostorov, zamenjavo oken in vrat, obnovo vodovodnih in električnih instalacij, pleskanje, zamenjavo talnih oblog, opreme in pohištva. Pri hišah se poleg naštetega odločajo še za izolacijo fasade, zamenjavo strehe, zamenjavo sistema za ogrevanje in obnovo zunanje ureditve. Pri stanovanjih se strošek prenove zunanjih delov objekta deli med več lastnikov in večinoma ne sovpada s prenovo samega stanovanja. Izbira materialov pri prenovi je odvisna od razpoložljivega proračuna.

 

Nakup in prenova stare hise ali stanovanja

Prenova starejšega stanovanja – prej in potem. Vir fotografije – celovito.si

Stroški celovite prenove za 100 m2

Vsak tip nepremičnine ima svoje specifike; tako je tudi cena prenove stare hiše ali stanovanja odvisna je predvsem od želja lastnika in razpoložljivih sredstev.  Za povprečno nepremičnino (velikosti 100 m2) celovita prenova s povprečno kvaliteto in materiali stane okoli 800 eur/m2 (brez ddv-ja), ocenjujeta sogovornika.

»Strošek prenove na m2 je odvisen od obsega del in velikosti objekta – v majhnih stanovanjih bo strošek na m2 večji, pri večjih objektih pa lahko znaša nekoliko manj. Pri stanovanjih gre običajno za manjše površine, zaradi česar lastniki težje najdejo izvajalca,« pojasnita sogovornika.

Pri prenovi stanovanj je pogosto ovira otežen dostop, med ogrevalno sezono tudi ni mogoča zamenjava radiatorjev. Pri stanovanjih prenova fasade, ogrevalnega sistema, strehe in drugih skupnih delov običajno ne poteka hkrati, stroški pa se pogosto delijo na več investitorjev.

 

Kaj prenavljamo pri energetski prenovi?

Energetska prenova stare hiše vključuje obnovo toplotne izolacije fasade, strehe, tal proti terenu, vkopanih sten, zamenjavo oken, vgradnjo prezračevalnega sistema, obnovo ali zamenjavo ogrevalnega sistema, lahko tudi namestitev sončne elektrarne.

»Pri energetski prenovi najprej poskrbimo za potrebno statično in potresno varnost objekta ter odstranimo vzroke morebitne vlage in zamakanja ter preprečimo toplotne mostove. V stanovanjih v bloku smo pri posegih omejeni na svojo enoto, pri prihranku energije lahko največ naredimo z vgradnjo dobro izolativnih oken, vgradnjo prezračevalnega sistema in namestitvijo termostatskih ventilov na radiatorjih.  Če izolacija na fasadi objekta ni mogoča, se lahko izvede izolacija iz notranje strani. Pri tem je potrebno biti, v izogib kondenzacije in vlage v hiši in nastajanja plesni, previden pri izbiri materiala,« razlagata sogovornika.

 

Nakup stare hise ali stanovanja strosek investicije

baner toplotne crpalke

Pri hišah so, kot pravita, največji vir izgub toplote streha, okna in fasada, zato je smiselna toplotna izolacija po celotnem zunanjem ovoju ter zamenjati okna in vrata. Pri hišah se lahko veliko prihrani z zamenjavo stare ogrevalne naprave z novo (toplotna črpalka, plinski kondenzacijski kotel …), ki ima boljši izkoristek. Te ukrepe dodobra podpira s subvencijami Eko sklada. Pri izbiri materialov moramo biti pozorni na toplotno prehodnost (vrednost U), pri obnovi ogrevalnega sistema pa na izkoristek naprav. Prav tako sogovornika svetujeta izbiro naravnih materialov, ki jih je mogoče reciklirati.

Za oceno stroškov se posvetujte s strokovnjakom, ki bo znal oceniti stroške za vaš primer.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE