Parket še vedno najpopularnejši

Avtor: Jani CURL

Pri talnih oblogah iz lesa še vedno vodi na parket. Kljub pojavu gotovih parketov, s posebaj širokim spektrom uporabe, je veljavo obržal klasičen masivni parket. Zadnja leta se uveljavljajo gotovi parketi, predvsem dvoslojni, primerni za ogrevana tla, za cca. 80% boljšim prevodom toplote od klasičnega masivnega parketa, saj debelina parketa znaša od 9,5 do 11 mm. Zanimiva novost so troslojni gotovi parketi, ki se jih lahko polaga brez lepljenja, s click sistemom spajanja. Gre za debeline od 14 do 15 mm. Hkrati postajajo aktualni termično obdelani parketi za montažo v kopalnico ali kuhinjo s povišano relativno zračno vlago ali morebitnim vdorom vode. Les pri taki termični obdelavi izgubi prvotno strukturo in ne absorbira tolikšne količine vode kot naraven les, zato je v spremenljivih klimatskih pogojih dimenzijsko stabilnejši.

Pri talnih oblogah iz lesa še vedno vodi na parket. Kljub pojavu gotovih parketov, s posebaj širokim spektrom uporabe, je veljavo obržal klasičen masivni parket. Zadnja leta se uveljavljajo gotovi parketi, predvsem dvoslojni, primerni za ogrevana tla, za cca. 80% boljšim prevodom toplote od klasičnega masivnega parketa, saj debelina parketa znaša od 9,5 do 11 mm.  Zanimiva novost so troslojni gotovi parketi, ki se jih lahko polaga brez lepljenja, s click sistemom spajanja. Gre za debeline od 14 do 15 mm. Hkrati postajajo aktualni termično obdelani parketi za montažo v kopalnico ali kuhinjo s povišano relativno zračno vlago ali morebitnim vdorom vode. Les pri taki termični obdelavi izgubi prvotno strukturo in ne absorbira tolikšne količine vode kot naraven les, zato je v spremenljivih klimatskih pogojih dimenzijsko stabilnejši.

 

alpod_1


Parket v kopalnici

Za montažo parketa v kopalnice ali prostore, kjer je velika verjetnost izlitja vode, se večinoma polaga termično obdelan parket ali masivni parket (teak). Gre za masivne deske teaka, kjer se med deskami, spojenimi na pero–utor, naredijo dodatni utori, v te pa se nanaša tekočo gumo, ki poskrbi za vodotesnost. Površino se nato obrusi in premaže z olji za parket. Tako dobimo dobro vodoodbojno površino, za katero se tudi izda garancijo.

 

Prodajne uspešnice

Glede na vse večji trend zdravega življenja je potrebno izpostaviti, da so mnoge talne obloge tvegane za zdravje. Laminatni in parketni podi so zdrava alternativa. Izdelani so iz vsaj 90 % lesa in brez dodanih škodljivih sredstev za zaščito. Prijeten otip, izvor materiala ter trajnost parket še vedno postavljajo pred konkurenco. Poleg tega je parket edina talna obloga, ki jo je možno obnoviti do takšne mere, da je primerljiva z novo.

 

alpod_2

 

Lastnosti parketov so odvisne od drevesne vrste oz. vrste lesa. V nadaljevanju navajamo glavne, ki so pomembne pri izbiri parketa:

TRDOTA – Za bolj obremenjene prostore izberimo trše vrste lesov. Višja številčna vrednost pomeni večjo trdoto parketa, proti poškodbam, ter manjšo obrabo površine.


BARVA – Že znotraj iste drevesne vrste je les barvno zelo raznolik. Izbirajte barvo po dovolj velikem vzorcu parketa. Les s časom spreminja barvo, najbolj izrazito takoj po vgradnji.


KVALITETA – Proizvajalci parkete razvrščajo glede na estetske značilnosti – grčavost, teksturo, prisotnost smole, barvne variacije.


DIMENZIJSKA STABILNOST – Les je higroskopičen matrial in se dimenzijsko prilagaja relativni zračni vlagi in vlagi v gradbeni konstrukciji. Pri spreminjanju vlažnosti sedimenzijsko spreminja. Poznamo dimenzijsko bolj in manj stabilne. Najmanj stabilna sta bukev in javor, zato jih odsvetujemo, recimo za talno gretje. Dimenzijsko stabilnejši od masivnih so večslojni parketi. Parket priporočamo le za prostore, ki so hidroizolirani in zagotavljajo sorazmerno stabilno klimo.


TOPLOTNA UPORNOST – je pomembna lastnost za parkete s talnim gretjem. Čim nižja je vrednost faktorja tem primernejši je za vgradnjo na estrih s talnim gretjem, kjer priporočamo čim tanjše-dvoslojne parkete. Vgradnjo parketov na električno talno gretje odsvetujemo.


POVRŠINSKA ZAŠČITA – Parket je lahko lakiran ali oljen. Oljen parket ima naravnejši izgled. Lakirana površina je manj zahtevna za tekoče vzdrževanje, ko se obrabi zahteva brušenje in lakiranje. Oljena površina zahteva tekoče vzdrževanje, generalna obnova primerno vzdrževanega oljenega parketa večinoma ni potrebna.

 

Najenostavnejša montaža je montaža laminatov na click sistem spajanja, ter montaža troslojnih gotovih parketov na enak način spajanja. Predvsem je težavnost pravilno položene talne obloge v veliki meri odvisna od ustrezno pripravljene podlage. Odsvetujemo samostojno polaganje dvoslojnega gotovega parketa na ogrevan estrih, predvsem zato, ker gre večinoma za manjše deščice, potrebno je zagotoviti ustrezno ravnino, izvedba pa mora biti opravljena s kakovostnejšimi materiali, ker je delovanje talne obloge na ogrevanem estrihu bistveno večje, kot na ostalih podlagah.

 

Najpogostejše napake

Kupci kupujejo z očmi. Ogledujejo si barvo parketa (izgled) in ceno. Odločajo se med razmerjem med izgledom in ceno namesto med kakovostjo in ceno. Parket lahko izgleda lepo, ni pa nujno, da je zato primeren za določeno mesto vgradnje. Pravilna izbira parketa je izredno pomembna odločitev. Pred izbiro talne obloge se posvetujte s strokovnjakom, naročite ogled  na domu, saj bo le na ta način zadovoljstvo obojestransko.

Več na www.alpod.si

tel.. 01 60 03 460

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE