Če gradite na novo ali svoj dom obnavljate, lahko predelno steno zgradite tudi sami, in to brez veliko prahu in umazanije.
Suha gradnja predelne stene z Ytongom je namreč čista, hitra in cenovno ugodna. Poleg dobre volje potrebujete le zidne plošče Ytong, nenosilno preklado Ytong in lepilo Ytong Dryfix, ki bo vašo gradnjo še pospešilo. Takšne predelne stene so več kot le običajni ločevalni zidovi v prostorih, saj obenem ponujajo tudi dobro zvočno izolacijo. Ker je suha gradnja čista, je primerna tudi za že opremljene prostore. In ne glede na to, iz katerega materiala je objekt zgrajen, ga lahko z elementi Ytong hitro, enostavno in z malo truda prenovite ali preuredite v kakovosten bivalni prostor. Kako to storite, vam svetuje gradbeni strokovnjak podjetja Xella porobeton SI, d.o.o., Silvo Ležič.
|
Kaj svetujete prenoviteljem, kateri material je najbolje uporabiti pri prenovi stanovanja ali hiše?
Za predelne stene je najbolje uporabiti zidne plošče Ytong (ZP). V kopalnicah in kuhinjah se priporoča uporaba debelejših ZP (15 cm), saj omogočajo lažje polaganje raznih inštalacij.
Kdaj se ljudje najpogosteje odločijo za postavljanje predelne stene?
Kadar želijo preurediti prostore ali pregraditi že kak obstoječ prostor. Ker je uporaba Ytonga enostavna, lahko investitor steno postavi kar sam.
Kje pa se predelne stene lahko postavi?
Predelne stene je moč postaviti kjerkoli v prostoru, bodisi v pritličju bodisi v nadstropju. Predpogoj je le, da medetažna konstrukcija ni lesena.
Jih je mogoče kombinirati z drugimi gradbenimi materiali?
Seveda jih lahko kombiniramo, le stik med različnimi materiali mora biti izveden pravilno. Na stiku med predelno steno Ytong in na primer nosilno steno, stropom ali leseno konstrukcijo je tako obvezno treba narediti dilatacijo.
Je steno moč postaviti tudi v že dokončanem stanovanju? Nastane pri postavljanju veliko umazanije?
Ker je pri zidavi z Ytongom malo odpadnega materiala in je gradnja zaradi uporabe lepilne malte precej suha (še bolj pri uporabi lepila Dryfix), je predelna stena Ytong odlična izbira tudi za že dokončana ali opremljena stanovanja.
Če vas ljudje pokličejo, pridete na pomoč?
Nekatera vprašanja glede izvedbe določenih del se da rešiti tudi po telefonu. V kolikor to ni možno, jih je treba reševati na mestu samem.
![]() |
Je moč postaviti tudi zakrivljeno predelno steno?
Enostavna obdelava materiala omogoča postavljanje sten različnih oblik. Tako so lahko ravne, poševne, polkrožne in tudi krožne.
Kako pa se to naredi?
Pri zakrivljeni steni najprej naredimo šablono in nato zidake oblikujemo s pomočjo ročne, električne ali tračne žage. Najlažja je obdelava zidakov s tračno žago.
Kako debele bloke se ponavadi uporablja in kako se jih lepi med seboj?
Za predelne stene uporabljamo 10, 12,5 in 15 cm debele bloke. Horizontalno lepilo nanašamo z lopatico, vertikalno pa z zobato gladilko. Lahko uporabimo tudi lepilo Dryfix.
Je treba v primeru, da ima predelna stena odprtino za vrata, nad to odprtino namestiti tudi kakšno preklado?
Za predelne stene obstajajo preklade, ki premostijo odprtine do širine 1 m, njihovo nameščanje pa je zelo preprosto. Treba je samo pripraviti ležišče na določeni višini, ga premazati z lepilno malto in nanj postaviti preklado.
Se je že zgodilo, da ste steno postavili, nato pa ugotovili, da ni na pravem mestu ali da stoji postrani?
Zidarja sem pri zastavitvi objekta vprašal, kje je treba pustiti odprtine za vrata. Njegov odgovor je bil: »Vi kar zidajte!«. Pa smo veselo zidali in na koncu so nastale stene brez vratnih odprtin. Ko je prišel investitor in hotel vedeti, kje so vrata, sem mu v šali odgovoril, da je lestev cenejša od vrat. No, odprtine za vrata so kasneje izrezali in namestili tudi vrata.
Lahko kasneje, ko je objekt že vseljen, pride do nastanka razpok?
Če se upoštevajo navodila, ki jih imamo, in če smo pri gradnji natančni, potem ni nobenih težav.
Glede na to, da ste postavili že kar nekaj predelnih sten, se vam je morda tudi že kakšna podrla?
Tudi to se je že zgodilo (smeh). Zastavil sem namreč predelno steno, bolj kratko, ki pa še ni bila nikjer vpeta v drugo steno. Visoka je bila štiri vrste. Investitor me je v nekem trenutku vprašal, ali bo ta stena obstala, in se naslonil nanjo. Zagotovil sem mu, da bo, če le ne bo slonel na njej. A je bilo že prepozno. Skupaj s steno je namreč zgrmel na tla, k sreči pa se ni poškodoval.
Brezplačni telefon 080 18 22
Več na www.ytong.si
Povezane vsebine