Kratica je v slovenščini in angleščini enaka (Sick Building Syndrome). Oznaka pomeni nespecifične simptome, ki lahko začasno prizadenejo nekatere stanovalce, medtem ko se zadržujejo v stavbi. Motnje pa se zmanjšajo ali izginejo, ko stanovalci stavbo zapustijo.

Koncept zaprtih prostorov in razvoj

Selitev ljudi v strnjena naselja je posledica industrijske revolucije, pri čemer je bilo dobro počutje stanovalcev nepomembno. Cena energentov in zmanjšanje pritiskov na okolje sta povzročila zatesnjevanje stavb, ki omogoča visoke prihranke, brez zadostnega in kontroliranega prezračevanja pa lahko povzroči SBS.

V zatesnjenih prostorih se pojavijo neprijetne vonjave, različni plini in izparine ki izstopajo iz vseh predmetov, ki smo jih postavili v stanovanje ter končno še pojav plesni. V raziskavah so ugotovili, da je glavni vzrok nezadovoljstvo, saj stanovalci, zlasti večstanovanjskih objektov, ne morejo vplivati na obliko prostorov, način ogrevanja in akustične razmere. Problem je zato zrak, s katerim prostore prezračimo, lahko pa še ogrejemo ali hladimo, za kar pa spet potrebujemo energijo za delovanje.

Vpliv koncentracije CO2

Vpliv koncentracije CO2 na človeka

 

Zadnja desetletja se pojavlja oznaka »zdrava stavba«, pri čemer poudarjajo zlasti kemično sestavo snovi iz katerih je zgrajena. Proizvajalci materialov se trudijo, da bi škodljive sestavine izločili in zamenjali z manj nevarnimi. V razvoju bivalne kulture pa je najnovejša ideja »bioklimatska hiša«, katere konstrukcija je izdelana iz ekološko neoporečnih materialov, izvedba vseh drugih elementov pa je poenostavljena.
Stavba omogoča čim boljšo komunikacijo med notranjostjo in okoljem, ter neenakomerno svetlobno in termično obremenitev stanovalcev, s čimer se spet približujemo načinu bivanja v naravnem okolju. 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.