Vlaga v prostoru in kako se je znebiti

Avtor: UR

Vlaga v prostoru ni le nadleža zaradi neugodnega počutja, ampak tudi zaradi pogava plesn in kasnejših zdravstvenih težavi.

Človekovo počutje, zdravje, ugodje in storilnost so odvisni tudi od zraka, ki ga vdihavamo v zaprtih prostorih. Ta bi naj bil brez vonjev, hlapov, prahu, ter naj bi imel primerno temperaturo in vlažnost. Običajno hitro zaznamo, kakšne so temperaturne razmere, vlažnost zraka pa je težje oceniti, čeprav je slednja lahko glavni vzrok neugodnega počutja ali zdravstvenih težav. Zato si pomagamo z običajnimi ali elektronskimi merilci zračne vlage, da lahko nato ukrepamo in sebi omogočimo primerno bivalno klimo.

VLAGA V PROSTORU

Potrebno je imeti nadzor nad prekomerno vlago v vašem domu. Prekomerna vlaga v prostoru, zlasti pri relativni vlažnosti 60 % ali več, pospeši rast plesni, ki povzroča neprijeten vonj in škoduje zdravju.

 

Razne študije navajajo vsake svoje priporočene odstotke, kakšna naj bo idealna vlaga v stanovanju, podobno različni so tudi standardi v različnih državah. V člankih na spletu prvi označi optimalno vlažnost med 45 in 55%, drugi med 35 in 75%, tretji med 35 in 80%. Angleški standardi navajajo 40 do 70%, ameriški pa od 20 do 60%. Če izračunamo srednjo vrednost vseh navedenih dobimo idealno vlažnost zraka, ki znaša od 35 do 65 % relativne zračne vlažnosti. Posledica prenizke vlažnosti je zmanjšanje odpornosti na kapljične infekcije zaradi presuhe sluznice žrela ter povečana občutljivost na viruse in druge mikroorganizme. V takem okolju tudi rože ne uspevajo, razen kaktusov. Visoka vlažnost pa spodbuja rast plesni in škodljivih mikroorganizmov, mnoge sili h kašlju, zidovi vpijajo toploto in oddajajo vlago, bivanje v takšnih prostorih pa je energetsko potratno in zelo neugodno. Izmenično ogrevanje in zračenje ne bo rešilo problema, saj močno navlaženih sten in tal ni možno osušiti na ta način.

 

vlaga v prostoru merilec vlage

V vsakem stanovanju je priporočljivo imeti merilec vlage v prostoru

Zakaj se pojavi vlaga v prostoru?

Prevelika vlažnost v prostoru se pojavlja v veliko stavbah. Ta pojav, ki je še posebej značilen za klasično grajene stavbe in manj za montažne hiše, se je začel množično pojavljati pred leti, ko so se investitorji odločali za vlaganje v energetsko sanacijo stavb v želji po manjših stroških za ogrevanje. Na zunanjih stenah se je izvedla izolacija, stara okna so zamenjala nova plastična, na »dihanje« hiše pa se je po navadi pozabilo. Vlaga v prostoru ni le posledica kuhanja, prhanja, dihanja, sušenja perila, ampak pogosto tudi posledica gradbenih napak. Pri nepravilni izvedbi izolacije ali montaže oken, se pojavljajo toplotni mostovi, kjer prav tako pride do pojava vlage in čez čas se lahko pojavi plesen na steni.

 

Kaj storiti, da vlaga v prostoru izgine?

Najučinkovitejše orožje pri borbi z vlago v prostoru, je prezračevanje. Prostore lahko prezračujemo naravno, z odpiranjem oken, ali s prezračevalnimi sistemi.

Naravno prezračevanje z odpiranjem oken je prav gotovo zanesljiv način, da prezračimo prostor. Vendar je za to potrebno imeti disciplino in okna odpirati na stežaj večkrat na dan. Tukaj se pojavi tudi problem toplotnih izgub.

Obstajajo okna – Velux je razvil sistem VELUX Active, okno s senzorji, ki samodejno zaznava temperaturo, vlago in ogljikov dioksid v prostoru in po potrebi samodejno prezračuje prostor.

 

VELUX ACTIVE prezracevanje

Veluxov sistem prezračevanje Velux Active

 

Prezračevalni sistemi so najbolj razširjen sistem prezračevanja. Še posebej je priporočljivo centralno prezračevanje z rekuperacijo, saj ta sistem omogoča prezračevanje brez toplotnih izgub in je povsem avtomatizirano z regulacijo. Centralni sistem z rekuperacijo je zaradi razvodov najbolj smotrno načrtovati in vgraditi ob izgradnji nove stavbe.

 

Prezračevanje z rekuperacijo

Centralni prezračevalni sistem z rekuperacijo

Obstajajo tudi decentralni sistemi prezračevanja, ki ga poznamo tudi pod imenom lokalno prezračevanje. Sistem deluje podtlaku – izsesa onesnažen zrak in dovede svežega od zunaj. Prednost tega sistema je manjša investicija, takšen sistem pa je enostavno vgraditi tudi v že obstoječe hiše.


baner prezracevanje


Sušilniki zraka – primer hiše z vlago v prostoru

V manjši nepodkleteni, 50 m2 veliki pritlični hiši, ki daljši čas ni bila nastanjena, novi stanovalci kljub izdatnemu ogrevanju in zračenju v jesenskem času, zračne vlage niso mogli spustiti pod 95%. Po nekaj tednih bivanja so se v kotih začeli pojavljati še prvi znaki tvorjenja plesni. Stanovalci so se odločili in kupili kompresorski sušilec zraka. V prvih 12 urah delovanja je zračna vlaga od 95 padla na 70%, po treh dneh nenehnega delovanja sušilca in izlivanja vode iz rezervoarja pa je bivanje postalo prijetno. S tem so začeli izsuševati vlažne stene, plesen na steni pa je izginila. Na ta način osušimo tudi vse oblazinjene predmete, ki bi se navlekli vlage, suhe pa so tudi kuhinjske krpe, ki so pred tem vedno ostale mokre, kljub delujočemu ogrevanju. S premikanjem sušilca po stanovanju so odvzeli vlago tudi stenam v drugih delih hiše, zrak ki izstopa iz naprave pa je prijetno ogret in ima eno do dve stopinji višjo temperaturo kot zrak v prostoru, deluje zelo tiho, edini pozoren poslušalec zazna samo zvok ventilatorja. Sedaj sušilnik vključujejo samo po potrebi in za krajši čas.

 

vlaga v prostoru susilec zraka

 Zajem vlažnega zraka zadaj, izpuh toplega in suhega pa zgoraj

Učinkovit je samo kompresorski

Vlažnih sten in tal ni možno osušiti z majhnimi sušilniki z zrnci silikagela, ki vpija vlago. Učinkoviti kompresorski sušilniki imajo enake sestavne dele kot hladilnik, dodan je samo ventilator. Med strujanjem zraka preko hladnega dela, na njem kondenzira zračna vlaga, hladen in suh zrak pa se pred izstopom iz sušilnika ogreje na toplem delu hladilne naprave. Priključna moč manjših sušilnikov znaša okrog 400 W ali več, zato osuševanje tudi nekaj stane. Glede na to, kako koristen je takšen sušilnik, njegova cena niti ni tako visoka, saj enostavnejše izvedbe, brez tipal in osvetljenih displejev, dobimo že za okrog 200 €.

 

vlaga v prostoru susilec zraka shema delovanja

Shema delovanja sušilnika zraka, ki deluje enako kot hladilnik

Ko z njim osušimo bivalne prostore, pa bo lahko še vedno zelo koristen v zimskem času, za sušenje perila. Če ga postavimo v prostor, kjer smo obesili perilo, se bo posušilo v presenetljivo kratkem času, vlaga pa se ne bo širila po domovanju. Tak način sušenja v zimskem času priporočajo tudi varčni Švicarji. Na enak način delujejo tudi najsodobnejši in energetsko učinkoviti pralni stroji s sušilnikom, ki imajo prav tako vgrajen majhen kompresorski hladilnik, le cena takšne kombinirane naprave je močno zasoljena. Pa tudi pralni stroj je nerodno nositi po stanovanju, če bi z njim hoteli osušiti vlažne prostore.

Seveda pa sušilci zraka ne rešujejo dalnoročnega problema vlage v prostoru, so lahko le v pomoč, ali ideja za začasno rešitev. Težave s preveliko vlago bomo najbolj učinkovito odpravili z vgadnjo prezračevalnega sistema, za kar lahko prejmemo tudi subvencijo Eko sklada.


Vsa morebitna dodatna vprašanja napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.

Želite več informacij?

"*" indicates required fields

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE