Pocinkanje, zaščita železa in jekla s cinkom, je verjetno najbolj okolju prijazen in dostopen postopek protikorozijske zaščite. Dobra protikorozijska zaščita je učinkovito sredstvo za zmanjšanje potreb po energiji, ki jih imajo zgradbe in konstrukcije.Vsakih 90 sekund se po vsem svetu ena tona jekla spremeni v rjo, na vsaki dve izdelani toni jekla ena zamenja rjo.
![]() Kabina cinkove peči-kotla |
![]() Suhi filter belih dimov iz cinkove peči |
![]() Predobdelovalna komora |
Z uporabo vročega pocinkanja za zaščito pred rjo na vsako tono zaščitenga jekla prihranimo toliko energije, da zadovoljimo nekaj tedenjske potrebe povprečne družine po energiji.
Pocinkanje je dolgoročno učinkovito, kjer gre za prihranek energije in naravnih virov ob minimalnem vplivu na okolje. Vroče pocinkanje desetletja ščiti jeklene konstrukcije in vzdrževanje zmanjša na minimum.
![]() Pralnik kislinskih hlapov |
V postopku vročega pocinkanja elemente iz železa ali jekla potopimo v kotel s cinkovo talino. Cink, ki ne oblikuje prevleke na kovini, ostane v talini za nadaljno uporabo. Odpadki in cink, ki nastanejo pri postopku se predelajo za nadaljno uporabo.
Tudi izboljšave učinkovitosti načina ogrevanja so bistveno izboljšale energijsko učinkovitost segrevanja cinkovih peči. Toplotna energija, ki se sprosti pri procesu, ni izgubljena, ampak se porabi za segrevanje predobdelovalnih kadi, sušenja elementov pred potopom v talino ter talnega gretja proizvodne hale.
Emisije iz postopka vročega pocinkanja
Emisije iz postopka vročega pocinkanja so zelo nizke. Odpadne tekočine, ki vsebujejo predvsem izrabljene kisline, uporabljene za jeklo odstranijo pooblaščenea podjetja za ravnanje z odpadki, kot je to predpisano in s tem zaščitijo površinske vode ter podtalnico.
Emisije v ozračje so minimalne in so strogo določene s predpisom o varstvu okolja. Pri pečeh za vroče pocinkanje se z uporabo tunelov s filtri preprečuje izpust dimov v ozračje. Prav tako se komore oz. tuneli s filtri uporabljajo pri kemijski predobdelavi elementov, kjer se odsesuje in spirajo kisli hlapi. Rezultati raziskav programa za najboljše prakse so pokazali, da pocinkovalnice porabijo maj kot 25 litrov vode na tono izdelka v primerjavi z 2000 litri v splošni kovinski industriji.