Uponor Ecoflex VIP – jutrišnja tehnologija za ogrevalna omrežja

Oglasno sporočilo

Avtor: Michal Vimr, direktor za trženje izdelkov LHD, Uponor GmbH, Frankfurt

Ogrevalna omrežja nudijo številne prednosti v smislu energetske učinkovitosti stavb in priročnosti za stanovalce. Primerna so za gosto poseljena območja.

Nizkotemperaturna omrežja z visoko zmogljivimi cevmi kot gonilniki za energetsko učinkovitost

Ker EU stremi k temu, da do leta 2050 postane ogljično nevtralna in ker je pariški sporazum namenjen omejitvi globalnega dviga temperature na manj kot 2˚C, so podnebju prijazne in ogljično nevtralne rešitve pomemben poudarek v vseh panogah. Ogrevanje ima pomembno vlogo na poti Evrope do oglijčne nevtralnosti: več kot tretjina izpustov toplogrednih plinov v EU izvira iz uporabe energije v objektih S centralo pripravo toplote, so lokalna ogrevalna omrežja, ki so opremljena s predizoliranimi cevmi z visoko zmogljivostjo, koristen pristop k učinkovitejšemu in trajnostnemu ogrevanju.

 

daljinsko ogrevalno omrežje

Ogrevanje in hlajenje stavb je eden od glavnih prispevalcev k emisijam CO2 in skupni porabi energije v EU. Lokalna in daljinska ogrevalna omrežja nudijo številne prednosti v smislu energetske učinkovitosti stavb in priročnosti za stanovalce. Še posebej so primerna za mesta, gosto poseljena območja in glede na dejstvo, do 74,3 odstotkov evropskega prebivalstva živi v mestih, ogrevalna omrežja ponujajo obetavne rešitve. Vendar pa samo 12 odstotkov državljanov EU – večinoma v severni, srednji in vzhodni Evropi – trenutno uporabljajo lokalne in daljinske ogrevalne sisteme. To je precej pod izvedljivim tržnim deležem, ki naj bi bil med 60 in 80 odstotki toplotnega trga v različnih državah. Za primerjavo, lokalna in daljinska ogrevanja v skandinavskih in baltskih državah pokrivajo več kot 50 odstotkov povpraševanja po ogrevanju. Ravno nasprotno pa je v državah srednje in jugozahodne Evrope, kjer je  največja priložnost za rast omrežij. Zato daljinska in lokalna ogrevalna omrežja ponujajo velik in skokovit potencial za izboljšanje podnebja in energetske učinkovitosti EU, zlasti kadar deluje pri nizkih temperaturah.

 

Nizkotemperaturna lokalna ogrevalna omrežja: glavni primer energetske učinkovitosti

Vpliv skupinskih energetskih sistemov na raven trajnosti in energetske učinkovitosti stavb je bil v zadnjem času predmet vse večjega števila raziskav, zlasti v programih Mednarodne agencije za energijo v stavbah in skupnostih (IEA EBC) in programov daljinskega ogrevanja in hlajenja (IEA DHC). Še posebej zanimiva je raziskava IEA o optimalni učinkovitosti sistemov oskrbe z energijo. Le-ta opisuje nizko-eksergijski pristop, kar pomeni oskrbo s toploto iz trajnostnih virov energije in skozi učinkovite sisteme, za skupnosti in s tem povezanimi pomisleki za optimizacijo oskrbe z energijo. V skladu z ugotovitvami IEA iz leta 2019, je podnebno nevtralno ogrevanje sestavljeno iz treh glavnih tehnoloških elementov:

  • Energetsko učinkovitih stavb, katerih pametna zasnova, izboljšana raven izolacije in pameten nadzor ogrevanja zmanjšujejo splošno povpraševanje po toploti in zmanjšujejo toplotne izgube.
  • Učinkovitih ogrevalnih omrežij zasnovanih tako, da uporabijo maksimum iz obnovljivih virov energije in da omogočajo delovanje toplotnega generatorja/hranilnika z največjo učinkovitostjo.
  • Trajnostnih virov energije: dobavljanje toplote iz centraliziranih ali decentraliziranih obnovljivih virov toplote z nizkimi emisijami ogljika ali z ogljično-nevtralnimi emisijami.

 

nove Ecoflex VIP cevi

Zahvaljujoč kompaktnemu izolacijskemu materialu in majhnim radijem krivljenja, so nove Ecoflex VIP cevi še posebej fleksibilne in enostavne za vgradnjo. Vir: Uponor

 

Ustrezno zasnovana lokalna in daljinska ogrevalna omrežja izpolnjujejo ta merila, zlasti v gosto poseljenih mestnih območjih. Najbolj obetavne in učinkovite tehnologije oskrbe so predvsem te, ki omogočajo fleksibilno oskrbo z različnimi zahtevami po toploti z največjim deležem nizkocenovnih, lokalnih in obnovljivih virov energije. Skupna značilnost teh ogrevalnih omrežij je, da delujejo pri čim nižjih temperaturah, brez povečanja pretoka in črpanja energije v količinah, ki bi nadomestile prednosti toplotne učinkovitosti. Nizkotemperaturna lokalna ogrevalna omrežja so glavni primer takšne učinkovitosti pri ukrepanju.

Daljinska in lokalna ogrevalna omrezja

Daljinska in lokalna ogrevalna omrežja so bila zgrajena iz različnih cevi in različnega izolacijskega materiala skozi vsa leta. Trend nižjih obratovalnih temperatur je omogočil uporabo novih inovativnih materialov. To je zelo povečalo energetsko učinkovitost in zmanjšalo toplotne izgube. Vir: Uponor

pasica aplikacija

Cevni sistem odločilen za učinkovitost ogrevalnega omrežja

Skupaj z virom energije in hranilnikom toplote cevni sistem, ki povezuje posamezne stavbe, leži v središču vsakega ogrevalnega omrežja. Njegova zmogljivost in učinkovitost izolacije sta ključna dejavnika splošne energetske učinkovitosti sistema. Na splošno, velikost omrežja in temperatura, pri kateri deluje, določata izbiro cevnega materiala. Za obsežna daljinska ogrevalna omrežja, ki delujejo pri visokih temperaturah 120˚C ali še višjih, so jeklene cevi velikih premerov industrijski standard. Lokalna ogrevalna omrežja, za primerjavo, običajno delujejo pri nizkih temperaturah največ 80˚C, kar skupaj, s krajšimi razdaljami, pomaga zmanjšati toplotne izgube. Industrijski standard za ta majhna in srednje velika lokalna ogrevalna omrežja so predizolirane plastične PE-Xa cevi, ki so izolirane z mehko PE-X peno ali trdo PUR peno. Predizolirane plastične cevi se ponašajo z dobro toplotno izolacijo (majhne toplotne izgube), so trpežne, saj ne korodirajo, in so fleksibilne ter enostavne za vgradnjo. Zaradi tega so idealna rešitev pri obnovah, kjer je potrebno obnoviti del omrežja ali celotno omrežje. Poleg tega nižje temperature podaljšajo pričakovano življenjsko dobo plastičnih cevi: pri delovni temperaturi 80˚C naj bi cev, po evropskih standardih, zdržala več kot 30 let, pri 70˚C več kot 50 let, in pri obratovalnih temperaturah pod 60˚C pričakovana življenjska doba celo presega 100 let.

 

Uponor Ecoflex VIP cevi

Z Ecoflex VIP je Uponor pred kratkim lansiral industrijsko inovacijo za daljinska in lokalna ogrevalna omrežja. Cevi imajo najnižjo lambda vrednost na trgu zahvaljujoč svojim inovativnem izolacijskem materialu. Njena izolacijska zmogljivost je deset krat boljša od izolacije iz mehke pene in pet krat boljša od izolacije iz trde pene. Vir: Uponor

 

Visokokakovostne cevi za učinkovita omrežja

S predizoliranimi cevmi Ecoflex Thermo VIP je pred kratkim Uponor lansiral industrijsko inovacijo, ki te prednosti izkorišča še korak dlje. Zahvaljujoč edinstveni hibridni konstrukciji imajo Ecoflex Thermo VIP cevi izboljšano učinkovitost toplotne izolativnosti za do 60% v primerjavi z izoliranimi cevmi iz mehke izolacijske pene s primerljivim zunanjim premerom in do 38% v primerjavi s predizoliranimi cevmi izoliranimi s trdo peno. To je predvsem posledica inovativnega izolacijskega materiala, vakuumskih izolacijskih plošč (VIP) z lambda vrednostjo samo 0,004 W/mK, najnižjo na trgu. Plošče ne le, da povečujejo samo toplotne izolacijske zmogljivosti v ceveh, temveč tudi zmanjšujejo njihov zunanji premer za do 30% v primerjavi s konvencionalnimi izdelki, izoliranimi iz mehke pene. Zaradi tega Ecoflex Thermo VIP cevi omogočajo hitrejšo montažo zaradi svoje fleksibilnosti in majhnega radija krivljenja. Izvajalci lahko prihranijo do 20% časa vgradnje v primerjavi s cevmi, ki so izolirane s trdo peno in do 60% v primerjavi z vgradnjo jeklenih cevi.

Uponor Ecoflex

Ecoflex VIP Single in Twin

Nizkotemperaturna lokalna ogrevalna omrežja: pot do energetske učinkovitosti

Z optimizirano proizvodnjo toplote, nizkotemperaturno porazdelitvijo in fleksibilnostjo glede uporabljenega vira energije so lokalna ogrevalna omrežja glavni dejavnik pri tem, da je ogrevanje energetsko učinkovitejše in trajnostno. Skupaj z visoko učinkovitimi cevnimi sistemi, kot je Ecoflex VIP s svojo izjemno izolacijsko zmogljivostjo, lahko pomembno in pozitivno prispevajo k neto-nič ciljem EU. Vse v vsem, nizkotemperaturna lokalna ogrevalna omrežja kažejo velik potencial, da postanejo standardna trajnostna rešitev ogrevanja v mestnih območjih.

 

Referenca: shema daljinskega ogrevanja, Scunthorpe, Velika Britanija

Stanovanjska soseska Market Hill v mestu Scunthorpe, Velika Britanija, je bilo originalno zgrajeno v 1960-ih letih. Sosesko sestavlja deset manjših blokov, vsak od njih ima osem stanovanj, treh nebotičnikov s po 76-imi stanovanji v vsakem od njih. Dobava ogrevanja in vode se vsem zgradbam vrši preko sistema daljinskega ogrevanja. Zaradi prekomerne korozije in puščanj je bila potrebna nujna zamenjava. Popolna zamenjava sistema je morala biti opravljena z minimalnimi motnjami za uporabnike 350-ih stanovanj in brez njihove selitve v začasna prebivališča.

 

zamenjava ogrevalnega omrezja Market HillZaradi daljše življenjske dobe in fleksibilnosti, ki je skrajšala vgradnjo v omejenih prostorih, je bil Uponorjev predizoliran cevni sistem Ecoflex idealen za zamenjavo ogrevalnega omrežja v soseski Market Hill, Scunthorpe, Združeno kraljestvo. Vir: Uponor

Zaradi daljše življenjske dobe in možnosti izdelave daljših odsekov brez spojev, kar omogoča hitrejšo in enostavnejšo vgradnjo, je bil Uponorjev sistem predizoliranih cevovodov Ecoflex idealen za Market Hill. Drugi razlog za izbiro Uponorjevih plastičnih cevi nasproti jeklenim cevem je bil, da lahko cevovod teče ob obstoječem cevovodu in lahko dela v tandemu s starimi odseki, ki so še aktivni. Ta fleksibilnost je pomenila, da so motnje ob gradbenih delih ostale na minimumu in da so lahko stanovalci ostali v svojih stanovanjih. Na splošno je bilo vgrajenih 1500m cevi. Prebivalci imajo tako sedaj velike koristi od učinkovitega ogrevalnega omrežja z visokozmogljivimi cevmi, ki obratujejo pri temperaturah pretoka 80˚C.


Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE