Gospodarska rast

 

Tadej: Občasno preberem kakšno številko Energetskega svetovalca, ki je zanimiv in obravnava nove  ter koristne energetske teme. Kljub temu bi želel izraziti tudi nekaj kritičnih misli. Vaš uvodnik v št. 19 te revije maj-junij, me je razočaral in je skregan z logiko. Trditev, da je gospodarska rast škodljiva in brez osnove, je namreč iz trte zvita. Je zadaj kakšna resna raziskava, ali je to zgolj vaše subjektivno mnenje? Potem operirate s podatkom, da bi morala biti gospodarska rast le 1,8 %. Od kod ta podatek? Je zadaj kakšna resna raziskava?

 

Glede na to, da svet potrebuje napredek in da rezultate tega napredka zgledno predstavljate v vaši reviji, se mi zdi čudno, da ste v isti sapi proti napredku oz. zagovarjate neko arbitrarno minimalno rast. Razumem vašo zaskrbljenost pred porabljanjem omejenih surovin, vendar bo človeštvo gospodarsko rast lahko dosegalo tudi na osnovi novih tehnologij, ki bodo surovine pridobivale iz iztrošenih izdelkov. Brez gospodarske rasti pa imamo prisotno stagnacijo ali upad in s tem nobene želje po napredku. Tudi izdatki za varstvo okolja prispevajo h gospodarski rasti. Da gospodarska rast ni več mogoča, so menili že v preteklosti, pa poglejte, da se svet še vedno razvija in se še bo. Takšna miselnost je nevarna tudi zato, ker če dosežete blokado gospodarske rast recimo v Evropi, jo bodo drugi deli sveta prehitevali. Prav tako se ne strinjam, da bi bilo delniške družbe potrebno preoblikovati. Kot se je že izkazalo, je zasebna pobuda glavni motor napredka, ne pa neko državo predpisovanje oblike družb. Borze pa so le mehanizem, ki zagotavlja lastnikom, da so njihova podjetja likvidno premoženje. Kljub temu vam želim še naprej uspešno izdajanje zanimive revije in vas lepo pozdravljam.

 

Odgovor: Zelo nas veseli, da se vam revija zdi zanimiva. Pohvala tudi za pozorno branje in premišljevanje o tej temi. Mislimo, da je premislek o bodoči organizaciji človeške družbe ključna točka, ki bo odločala o tem, ali bo človeštvo na planetu sploh obstalo in ne morebitna atomska vojna, obisk nezemljanov ali kaj podobnega. Ker so vse zaloge na planetu končne, je premislek o upočasnjevanju vsakršnega kroženja energij nujen. Tudi ponovna uporaba odpadkov porablja energijo in onesnažuje, zato ni rešitev. Tako imenovana »čista tehnologija« brez odpadka ne obstaja, obvlada jo samo narava. Potreben je tudi nujen premislek o tem, kaj pomeni beseda »napredek«, ali je to vsak mesec nov mobilni telefon, ali vsako leto nov avto, ki je zgrajen na enaki šasiji, samo oblika pločevine je drugačna. Filozofi in strokovnjaki ugotavljajo, da na vprašanje o bodoči ureditvi življenja na planetu nimamo odgovora, sistem, ki pa vlada danes, pa nas vse skupaj vodi v propad. Tema je pereča in izjemno težka, zato naj zaključim z besedami indijanskega poglavarja združenih plemen, Seattla (umrl 1866), namenjenim belim osvajalcem ozemlja: Ko boste podrli vsa drevesa, polovili vse živali, zastrupili vse reke in zrak, šele tedaj boste spoznali, da se denarja ne da jesti.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI