Zemeljski plin je eno najčistejših goriv, zato je okoljsko in cenovno zanimiv. Vonj lahko zasledimo v stanovanju, v garaži ali na cesti, to ni pomembno. Pomembno je, da takoj ukrepamo in se ne zanašamo, da bodo to storili drugi. Zato je dobro vedeti, kaj je potrebno storiti, če zavohamo plin.

 

Brez panike, plamena in stikal

Pomemben stavek dobrega vojaka Švejka je: »Predvsem pa brez panike«. Tega se je potrebno držati tudi v tem primeru, zato ukrepamo hladnokrvno in po korakih . Zemeljski plin ali naftni plin v jeklenki imata primešan močan vonj, zato lahko zavohamo že majhne količine. Če se jo to zgodilo, se je potrebno držati enostavnih navodil. Ko zavohamo plin je odprt ogenj zelo nevaren. Zato takoj ugasnemo cigareto, ter niti v temi ne uporabimo vžigalnika ali vžigalic. Tudi električne naprave lahko oddajo iskrenje, zato se ne dotaknemo nobenega stikala, ne vlečemo vtikačev iz vtičnic in ne sežemo po stabilnem ali prenosnem telefonu.  

 

voham plin

Vrstni red dejanj ob pojavu vonja po plinu

 

Odpiranje oken in vrat

Sledi odpiranje oken s čimer znižamo koncentracijo plina v prostoru. Če je možno odpremo vse, vrata in okna ter povzročimo prepih. Niti slučajno ne vključujemo ventilatorjev ali nape. Takoj nato zapremo plinski ventil v stanovanju ali ventil na jeklenki. Če nam je znano, kje se nahaja plinski ventil v bloku, ga bomo zaprli v naslednjem koraku, ko bomo zapuščali stavbo. Plinske cevi in ventili so po predpisih obarvani rumeno, zato so bolj vidni.  

 

voham plin ventil

Ročica plinskega ventila v zaprtem stanju stoji pravokotno na cev

 

Opozarjanje sostanovalcev in prvi klic

Če stanujemo v bloku, ne zvonimo pri sosednjih vratih ampak trkamo, da opozorimo še druge. Nato takoj zapustimo stavbo in šele sedaj sledi telefonski klic. Verjetno v telefonu nimamo številke servisne službe plinarne, zato bo klic na 112 ali 113 zadostoval. Pri tem ni pomembno, če smo se zmotili in nehote povzročili nepotreben alarm, varnost je prva.  

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.