Čista pitna voda, ki priteče iz pipe ali z njo izpiramo svoje biološke izločke, je vredna veliko več, kot zanjo plačamo. Na srečo se nahajamo na delu planeta, kjer je ta trenutek še ne primanjkuje, čeprav se to lahko hitro spremeni. Kdor je naredil prijeten avtobusni izlet do Španije ve, da od prestopa italijanske meje, ob vsej krasni Azurni obali, pa do Španije, voda iz pipe nikjer več ni pitna. Z zmanjšanjem porabe vode, zmanjšujemo število krogov, v katerih se voda vrača v zemljo, prelije v studence in spet pojavi v naši pipi. Samočistilno sposobnost zemlje smo s strupi in kemikalijami že tako zmanjšali, da se bodo kmalu znašle v naših kozarcih.
![]() Ohišje je potrebno za nekaj milimetrov zavrteti v levo in ga potegniti na prosto |
Tiho in skoraj nevidno
Učinek zvoka enakomerno kapljajoče pipe je lahko tako moteč, da ga uporabljajo tudi za mučenje. Zato lahko predvidevamo, da jo bo uporabnik že zaradi tega slej ko prej popravil, pri tem pa v mesecu dni prihranil še 200 litrov vode. Puščajoči WC kotliček pa lahko v enem mesecu zapravi kar 15 kubičnih metrov vode. Pri tem to izvede popolnima tiho, in skoraj nevidno saj tankega curka ob steni školjke skoraj ne opazimo. Poleg tega se školjka nahaja v zaprtem prostoru, ločena od ostalega domovanja, zato je možnost neopažene izgube vode še večja.
Majhno ploščato tesnilo
Materiali in mehanika iz katere je sestavljen kotliček je že tako dognana, da bo brez okvar delovala dolga leta. Dobro tesnjenje naprave in preprečevanje izgube vode pa opravlja samo eno ploščato gumijasto tesnilo. Z naslanjanjem na oster rob na spodnjem delu kotlička, preprečuje izhajanje vode, dokler uporabnik ne pritisne na tipko in sproži izpiranje. Guma tesnila sčasoma razpada, na njem pa se nabirajo ostanki vodnega kamna, oboje pa počasi tako zmanjšajo tesnilno sposobnost, da se prične najprej neslišno kapljanje, nato pa kar droben neprekinjen curek, ki nenehno izpira školjko. Okvaro lahko odpravimo samo zamenjavo tesnila.
![]() S krpo ohišje ventila obrišemo do suhega, da površina ne bo spolzka |
Samo nekaj minut
Postopek menjave je hiter in enostaven, zanj ne potrebujemo nobenega orodja. Najprej zapremo kotni ventil ob kotličku in sprožimo izpiranje. Sledi odpiranje pokrova in brisanje spolzke notranjosti s suho krpo. Kljub temu, da so rjavočrne notranje stene na pogled neprijetne, ni s kotličkom nič narobe. Posebej natančno je potrebno obrisati ohišje ventila, da bo suho in čim manj spolzko. Sedaj potrebujemo moško roko, ki bo segla do dna, s prsti objela plastično ohišje in ga za nekaj milimetrov zavrtela v levo, da odskoči iz ležišča. Skupaj z vzvodom za proženje, ki smo ga sprostili iz njegovega ležišča, ohišje potegnemo na svetlo, z enim gibom snamemo staro in namestimo novo tesnilo, ki stane nekaj več kot 2 €. Če imamo kotliček Geberit, izberemo tesnilo z manjšo luknjo v sredini. Postopek je enak pri vseh kotličkih ki so trenutno na trgu. Montažo izvedemo v obratnem vrstnem redu, zapremo pokrov, odpremo ventil z vodo in požanjemo odobravanje domače publike.