Sabina:

Sem zunanja sodelavka revije Kameleon, trenutno obravnavam temo svetlobnega onesnaževanja. Zanima me način, kako dom in okolico osvetliti, brez da bi s tem povečevali svetlobno onesnaženost. Kakšne alternative obstajajo na tržišču in ali imamo v Sloveniji strokovnjake (arhitekti, krajinski arhitekti, podjetja, ki prodajajo različne vrste razsvetljave), ki so aktivni na tem področju. Ljudi verjetno najbolj prepričajo podatki o zdravju, predvsem pa porabi električne energije. Kje poiskati izračune, koliko privarčujemo na račun bolj premišljene osvetlitve, ki je hkrati okolju prijazna, in ali se kje nahajajo podatki o vplivu na zdravje.

 

Odgovor:

Na težave pri opazovanju neba so najprej opozorili astronomi, nato biologi in energetiki. Predvidevamo, da se bo stanje zaradi zmanjšanja porabe elektrike in vzdrževanja postopoma izboljševalo zlasti na področju javne razsvetljave, kjer cestna svetila počasi zamenjujejo s sodobnimi LED usmerjenimi izvedbami. V domačem okolju, varčevanje povzroči zamenjavo svetil, zmanjševanje splošne osvetlitve in uporabo usmerjenih virov, s katerimi osvetljujemo samo površine, kjer potrebujemo več svetlobe. V tujih in domačih revijah, ki so namenjene arhitektom in obravnavajo tudi osvetljevanje zunanjosti stavb, vedno pogosteje zasledimo strokovne članke na to temo, kar pomeni, da je problem znan in vedno bolj upoštevan. Svetlobno onesnaževanje je izjemno široko področje, z vpisom besed “lichtverschmutzung” ali “light pollution” v internetni iskalnik pa se odpre veliko število strani, ki obravnavajo to področje in podajajo odgovore na številna vprašanja. Kot sami ugotavljate, bo zmanjšanje porabe elektrike zagotovo glavni motiv za premišljeno delovanje in osvetljevanje. Pri nas so dovoljene vrednosti osvetlitve navedene v Uradnem listu RS, št. 81/2007 z dne 7. 9. 2007, s tem se ukvarjajo društva in posamezniki, nekaj podjetij prodaja sodobna svetila, ni nam pa znano nobeno podjetje, ki bi se pri nas specializiralo za obravnavo tega področja.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.