Alojz:

Revija varčujem z energijo, je vredna vse pohvale. Članki so zanimivi, strokovno na visoki ravni. Žal pa vas pri pisanju kdaj pa kdaj tudi malo zanese. V članku prednosti električnih dvokoles, navajate raziskave švicarskega instituta, ki predstavlja popolnoma neverjetno študijo. Trditve iz prvega odstavka so popolnoma napačne, zato me zanima, kateri institut objavlja takšne neumnosti.

 

Kdor pozna delovanje bencinskih motorjev in zavezujoče Euro norme izpušnih plinov, bo dobro premislil preden zapiše takšno neumnost. Zanimivo je tudi, da strokovnjaki ,ki pišejo takšne tekste, delijo skuterje na E-skuter, E-skuter na zeleno el. in E-skuter na bencin. Halo ? Tipično za od realnosti oddaljene raziskovalce, takšne, ki v svoji dolgoletni karieri niso ustvarili ničesar, razen kupa papirjev. In to je res ekološka škoda! Lep pozdrav in uspešno delo v bodoče.

 

Odgovor:

V reviji zagotovo delamo napake, slogovne, jezikovne in strokovne. Vendar se trudimo, da bi tega bilo čim manj. Poskušamo se čim bolj držati gesla »bralec je kralj« in podajati sporočila kratko, jedrnato in razumljivo. Alojzove pripombe jemljemo z delčkom ponosa, saj je objavljeno podrobno prebral, o tem premišljeval in reagiral.

 

Ker vemo, da revijo berejo tudi specialisti za posamezna področja, vire skrbno izbiramo. Podatke o slabem vplivu motociklov smo vzeli iz revije Environmental Science & Technology, raziskavo pa so opravili strokovnjaki švicarskega inštituta ETH iz Züricha. Švicarji so tiha, vendar po našem vedenju vodilna evropska nacija, ki vlaga velika sredstva v raziskave in projekte s področja varovanja okolja.

 

Še glede elektro skuterjev. Elektrika iz vtičnice je mešanica energije, ki je pritekla od različnih proizvajalcev. Cena zelene elektrike iz hidroelektrarn je ena od najbolj realnih, solarna elektrika je subvencionirana, cena elektrike iz nukleark pa je zagotovo prenizka, saj ne zajema stroškov razgradnje, saj prava cena tisočletja dolgega varovanja visokoradioaktivnih odpadkov ni znana. Nemci na primer letno porabijo gigavate elektrike za stalen pogon črpalk, ki sesajo vodo iz opuščenih rudnikov premoga v Porurju, ki leži na premogu in je prekopano kot švicarski sir. Če bi zaradi izpada črpalk voda zalila rudnike, bi se polovico Porurja s cestami in stavbami vred pogreznilo. Kakšna je torej prava cena elektrike iz nemških termoelektrarn na premog? In zato je skuter, ki baterije polni izključno na »zeleno« elektriko okoljsko v prednosti.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.