Damjan:

Pred časom sem postavil manjšo solarno elektrarno (130W panel, 225 Ah akumulator) katere namen je poganjati nekaj razsvetljave in manjši hladilnik. Podjetje, ki je pripravilo ponudbo ni upoštevalo želje po napajanju manjšega hladilnika in so mi poslali preslab (trapezni) inverter (moč 300 W, v špici največ 600 W). Ko sem na inverter (razsmernik) priklopil hladilnik je napeljava mrknila, inverter pa je piskal in svetil rdeče. Ko sem se pozanimal, sem ugotovil, da je to zaradi velikega zagonskega toka, ki ga imajo hladilniki. Hladilnik je sicer manjši (visok 80 cm) in brez zamrzovalnega dela -> razred A . Z merjenjem z merilcem sem ugotovil, da porabi med delovanjem cca 50 do 60 W (ob zagonu je prikazalo največ 161 W, a vprašanje če je merilec utegnil prikazat prvi sunek). Ko sem kontaktiral prodajalca je ta rekel, da rabim očitno močnejši razsmernik (600 W) in sicer sinusnega. Ko sem kontaktiral električarja, ki mi je sestavil omarco (sodeluje z omenjeno trgovino), pa je rekel, da sicer rabim močnejši inverter, a da bo v redu tudi trapezni. Po forumih sem našel en kup izjav. Eni pravijo, da za hladilnike potrebuješ sinusni inverter, saj da hladilnike na trapezni napetosti porabijo do 20% več energije, se pregrevajo in brnijo, drugi pa da brez težav uporabljajo trapezne razsmernike in da nimajo omenjenih težav. Bil sem že v več tehničnih trgovinah, a nihče se ne spozna dovolj na to temo, da bi mi lahko jasno rekel: rabiš takšen inverter s tako nazivno močjo! Ker pa je razlika v ceni med sinusnimi in trapeznimi inverterji precejšnja ne bi rad kupoval stvari, ki jih ne rabim. Vi ste moje zadnje upanje. Hvala.

 

 

Odgovor: V vašem primeru je problem zagonski tok. Asinhronski elektromotor, ki poganja kompresor hladilnika ima kratkostično kletko, ob startu je indukcija največja zato je njegov zagonski tok veliko višji kot nazivni. Poleg tega starta pod obremenitvijo in mora premagati še upor kompresorja. Špico zagonskega toka lahko izmerimo samo z osciloskopom, saj so običajni elektronski ali analogni ampermetri prepočasni, da bi zaznali tako kratek tokovni sunek. Projektanti praviloma računajo, da je zagonski tok 6 krat večji kot moč, navedena na tablici motorja, kar velja tudi za vaš primer. Razsmernik mora biti dovolj močan, in imeti sinusni izhod, saj je le ta primeren za pogon hladilnikov in vseh vrst elektromotorjev. Trapezni razsmerniki so primerni samo za napajanje osvetlitve, napajalnikov za prenosnike, TV ali igralne konzole. Če vaš hladilnik med delovanjem porabi 60 W, to pomeni, da potrebujete sinusni razsmernik moči najmanj  360 W.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.