Mihael:

Imam 30 let staro atrijsko hišo, ki je bila za tiste čase energijsko varčno grajena. Po opravljenem  izračunu toplotnih izgub potrebujem za ogrevanje moč 5,5 kW plus ogrevanje sanitarne vode, ki jo poleti grejem s soncem. Iz kurilnega olja prehajam na toplotno črpalko zrak-voda. Ker je izkoristek toplotne mnogo boljši pri nizkotemperaturnem talnem ogrevanju, bi želel v prostore z radiatorskim ogrevanjem dograditi še talno.

 

V dnevni sobi in kopalnici sem menjal estrih in vgradil cevno talno, v drugih prostorih imam predimenzionirane Aklimat radiatorje. Talno v ostale prostore bi rad dodal na enostaven način. V Bauhausu reklamirajo vgradnjo vodno- električnega tankocevnega ogrevanja, zanima me, kakšne so izkušnje s tankocevnimi sistemi. Razmišljam tudi o rezkanju estriha (debeline od 7 do 9 cm in položenega na 10 cm lendaporja) in polaganjem debelejših cevi?

 

Odgovor:

Najprej pohvala za opravljen izračun toplotnih izgub, ki je osnova za vse ukrepe in prehod na nizkotemperaturno ogrevanje. Ne samo da je izkoristek toplotne črpalke boljši, nizkotemperaturna ogrevanja imajo že sama po sebi boljši izkoristek kot visokotemperaturna. Vodno talno ima pred drugimi kombinacijami prednost, saj lahko toploto dobi od kateregakoli vira. Za talno so danes v uporabi cevi premera 20, 15 in 12 mm.

 

Tankoslojni sistemi se ponašajo s krajšim reakcijskim časom, masivnejši z manjšo opaznostjo prekinitev ogrevanja. Hitrost in upor v ceveh z manjšim premerom sta večja kot v ceveh z večjim, vsi sistemi pa delujejo in so v osnovi enakovredni. Kombinacija voda – elektrika ni logična, saj nista alterantiva en drugemu, ker noben ne bo deloval, če ne bo elektrike.

 

Rezkanje estriha ima to prednost, da ni potrebno okrog 4 tedne čakati, da se novi estrih posuši, po drugi strani pa bo polaganje cevi tudi zahtevalo svoj čas in živce. Potrebno jih bo vstavljati »na mokro«, da bo termični stik ohranjen. Če vstavljate cevi 20 mm, je razdalja med linijami lahko večja, če tanjše, manjša. Iz ponudb izvajalcev ( rezkanje ali zamenjava estriha) se bo dalo razbrati, kakšna varianta je ugodnejša. Če ste v obnovljena prostora vgradili cevi 20 mm bi bilo smotrno nadaljevati s to dimenzijo.Tudi odzivnost in termična vztrajnost bosta nato v vseh prostorih enaki.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.