Mihael:
Imam 30 let staro atrijsko hišo, ki je bila za tiste čase energijsko varčno grajena. Po opravljenem izračunu toplotnih izgub potrebujem za ogrevanje moč 5,5 kW plus ogrevanje sanitarne vode, ki jo poleti grejem s soncem. Iz kurilnega olja prehajam na toplotno črpalko zrak-voda. Ker je izkoristek toplotne mnogo boljši pri nizkotemperaturnem talnem ogrevanju, bi želel v prostore z radiatorskim ogrevanjem dograditi še talno.
V dnevni sobi in kopalnici sem menjal estrih in vgradil cevno talno, v drugih prostorih imam predimenzionirane Aklimat radiatorje. Talno v ostale prostore bi rad dodal na enostaven način. V Bauhausu reklamirajo vgradnjo vodno- električnega tankocevnega ogrevanja, zanima me, kakšne so izkušnje s tankocevnimi sistemi. Razmišljam tudi o rezkanju estriha (debeline od 7 do 9 cm in položenega na 10 cm lendaporja) in polaganjem debelejših cevi?
Odgovor:
Najprej pohvala za opravljen izračun toplotnih izgub, ki je osnova za vse ukrepe in prehod na nizkotemperaturno ogrevanje. Ne samo da je izkoristek toplotne črpalke boljši, nizkotemperaturna ogrevanja imajo že sama po sebi boljši izkoristek kot visokotemperaturna. Vodno talno ima pred drugimi kombinacijami prednost, saj lahko toploto dobi od kateregakoli vira. Za talno so danes v uporabi cevi premera 20, 15 in 12 mm.
Tankoslojni sistemi se ponašajo s krajšim reakcijskim časom, masivnejši z manjšo opaznostjo prekinitev ogrevanja. Hitrost in upor v ceveh z manjšim premerom sta večja kot v ceveh z večjim, vsi sistemi pa delujejo in so v osnovi enakovredni. Kombinacija voda – elektrika ni logična, saj nista alterantiva en drugemu, ker noben ne bo deloval, če ne bo elektrike.
Rezkanje estriha ima to prednost, da ni potrebno okrog 4 tedne čakati, da se novi estrih posuši, po drugi strani pa bo polaganje cevi tudi zahtevalo svoj čas in živce. Potrebno jih bo vstavljati »na mokro«, da bo termični stik ohranjen. Če vstavljate cevi 20 mm, je razdalja med linijami lahko večja, če tanjše, manjša. Iz ponudb izvajalcev ( rezkanje ali zamenjava estriha) se bo dalo razbrati, kakšna varianta je ugodnejša. Če ste v obnovljena prostora vgradili cevi 20 mm bi bilo smotrno nadaljevati s to dimenzijo.Tudi odzivnost in termična vztrajnost bosta nato v vseh prostorih enaki.