Ne izklapljajte ogrevanja, menijo strokovnjaki
Osnovni namen merilnikov toplote je zmanjševanje porabe toplote in prispevek k večji energetskih učinkovitosti, ter pravičnejša delitev stroškov med uporabniki stanovanjskih in poslovnih enotah v več lastniških stavbah. Glede na analizo enega izmed upravljalcev s stavbami pri nas, pa se je poraba toplote povečala pri več kot dveh tretjinah stavb, zmanjšala pa zgolj pri tretjini stavb. »Spremeniti moramo navade uporabnikov pri ogrevanju. Samo ugašanje radiatorjev še ne pomeni varčevanja - treba je varčevati, vendar moramo varčevati pravilno,« pozivajo v podjetju SPL.
![]() |
Delež uporabnikov stavb je nadzor nad porabo energije izvajal na način, da so izključevali grelna telesa v odsotnosti in preko noči, v prisotnosti pa so ta vklapljali, s čimer so dosegli samo povečanje porabe. Nekateri so izključili vsa grelna telesa, s čimer so povečali posredno porabo, saj so okoliške enote oziroma stanovanja potrebovala več energije za ogrevanje. Visoke stroške pa so na koncu krili vsi etažni lastniki,« je še povedal Berlič.
![]() |
Brez tesnenja oken in vgrajene toplotne izolacije ne gre varčevati
»Treba je varčevati, ampak pametno! Varčevati mora vsak uporabnik v stavbi in sicer z upoštevanjem priporočil za racionalno ogrevanje. Le na ta način bomo dosegli nadzorovano porabo energije,« je pojasnil Grega Saje, strokovnjak za toplotno ogrevanje ter vodja službe naprav in instalacij pri SPL. Da s pravilnim varčevanjem pri stroških ogrevanja lahko privarčujemo, po besedah Sajeta dokazujejo tudi številni primeri dobre prakse. »Predpogoj pa je seveda ustrezna tehnična opremljenost stavbe s stavbnim pohištvom, ki dobro tesni, in primerna toplotna izolacija stavbe,« je dodal.
Povezane vsebine