V zadnjih letih smo priča začetku energetske krize, ki ni kriza pomanjkanja, temveč skokovite rasti cen energentov, razen lesa in elektrike, katere ceno zadržujejo zaradi močnega vpliva na inflacijo. Zaskrbljujoč je še podatek, da je energetska odvisnost Slovenije od uvožene energije že 50 odstotna.
Fosilna goriva in elektrika
Fosilna goriva so najbolj občutljiv energent, nanje vplivajo gospodarska in politična dogajanja ter zmanjševanje zalog. Sedanji boji za nadzor in politični vpliv se dnevno zaostrujejo, čeprav tega na prvi pogled ni videti, zato se tudi velike sile želijo čim bolj rešiti velike odvisnosti od uvoza energije. Če analiziramo pretekle in najnovejše pojave ugotovimo, da dobava fosilnih goriv ni in ne bo več tako zanesljiva kot je bila.
Oskrba z elektriko je trenutno še zanesljiva, zaskrbljujoča pa je rast porabe pri nas, ki je lani znašala 3,6%. Daljnovodi so zaradi tranzita energije preko Slovenije obremenjeni do skrajne meje, zaradi zamud pri gradnji energetskih objektov pa je stanje vedno bolj kritično, čeprav električnega mrka še ni bilo. Gospodinjstva ravnajo pametno, ko toplo vodo ogrevajo s soncem in zmanjšujejo porabo, presenečenja pa so možna, saj je električno omrežje izpostavljeno vse intenzivnejšim vremenskim vplivom.
![]() Kljub dobri oskrbi z energijo je modro predvideti rezervno ogrevanje |
Rezervno ogrevanje
Energetski svetovalci opažajo opuščanje ogrevanja prostorov in vode s kurilnim oljem in prehod na lesno biomaso, toplotne črpalke in zemeljski plin. Cenejše kombinirane kotle na drva in olje odsvetujejo zaradi izredno slabih izkoristkov. Najbolje je vgraditi kvaliteten nizkotemperaturni kotel, ki je predviden samo za en energent. Prebivalci primestnih naselij se pogosto lahko sami oskrbijo z drvmi, obstoječi in rezervni kotel pa običajno priključijo na isti dimnik, kar je strokovno nesprejemljivo. Potrebno je postaviti dodaten dimnik, saj za drva potrebujemo večji presek, za fosilna goriva pa manjšega. Če pa je rezervni kotel peletni ali stenski plinski, lahko dimne pline odvedemo vodoravno skozi zunanji zid.
Take rešitve spadajo bolj med pomožne ogrevalne sisteme in ne med prave rezerve, saj so stroškovno vprašljive, ob izpadu elektrike pa niti kotel niti obtočna črpalka centralnega ogrevanja ne bosta delovala. Bolj smiselna rezerva k nedelujočemu centralnemu ogrevanju so sistemi, ki električne energije za delovanje ne potrebujejo. Med te štejemo različne lokalne peči s priključkom na dimnik, kamine, lončene ali krušne peči, in druge podobne naprave.
Predvsem pa brez panike
Ta Švejkov izrek velja za vsa področja, pa tudi za energetskega. Zato za novogradnje in posodabljanje izbiramo varčen sistem na gorivo s čim bolj zanesljivo oskrbo, ter predvidimo dimnik za rezervo, ki lahko deluje brez priklopa elektrike. Pravega in ekonomičnega nadomestila za fosilna goriva še ni na vidiku in tako bo še nekaj let. Omejujejo nas tudi ekološki pomisleki, zato je vsako zmanjševanje porabe pomembna alternativa, kar so v svetu že spoznali in odločno ukrepajo. Zato tudi dramatiziranje stanja ni potrebno, saj oskrba z energijo deluje, kljub temu je pametno predvideti predvidljivo.
električna energija fosilna goriva ogrevanje kurilno olje toplotna črpalka cene energentov kotel peč