Kaj ne sodi v peč?

Kaj ne sodi v peč? V času kurilne sezone prihaja do preseganja trdnih delcev PM10 v zraku Nevarni delci ogrožajo vodo in hrano

Izpusti delcev iz kurilnih napravah so v številnih krajih in mestih po Sloveniji glavni vir slabe kakovosti zraka. V času kurilne sezone prihaja do preseganja trdnih delcev PM10 v zraku.

Vzroki so nepravilno kurjenje, uporaba zastarelih malih kurilnih naprav ter kurjenje gorljivih odpadkov, ki je kaznivo. Gorljive odpadke, kljub sankcijam še vedno ne ločujemo, temveč jih kurimo v pečeh, čeravno vemo, da je njihovo kurjenje kaznivo in zelo škodi zdravju.

 

Kaj se dogaja v našem telesu

Plini in delci, ki nastajajo pri kurjenju odpadkov, vstopajo v naš organizem z vdihavanjem, preko kože ter z uživanjem onesnažene hrane in vode. Vdihavanje visokih koncentracij delcev povzroča takojšnje draženje dihalnih poti, prizadene lahko tudi druge organe. Telo se odzove z vnetjem sluznic, ki ima za posledico solzenje oči in izcedek iz nosu, kašljanje in oteženo dihanje. Težave bolnikov z obstoječimi akutnimi in kroničnimi boleznimi dihal (astma, kronične obstruktivne pljučne bolezni) se povečajo. Stanje bolezni se poslabša pri bolnikih z boleznimi srca in ožilja, poveča se možnost za nastanek srčne kapi. Še posebej so ogroženi dojenčki in otroci, starejši ljudje, ljudje z boleznimi srca in ožilja, ljudje z boleznimi dihal in sladkorni bolniki.

 

Kaj ne sodi v pec

 

     

Kaj ne sodi v peč?

Odpadna motorna ali druga olja, barvan ali drugače kemično obdelan les, gorljivi odpadki, na primer plastika, nikakor ne sodijo v kurilne naprave, ker pri kurjenju povzročajo zelo toksične dioksine. Poleg izpustov toksičnih snovi v zrak in posredne kontaminacije tal in rastlin, so močno toksične tudi dimniške saje in pepel.

 

pasica aplikacija

Nevarni delci ogrožajo vodo in hrano

Delce, ki so dodatno onesnaženi z organskimi in anorganskimi snovmi, lahko zaužijemo. Med kurjenjem se sproščajo v okolje in posedajo na sadje in zelenjavo ter na rastline, ki so krma za živali. Z dežjem se spirajo v tla in onesnažijo pitno vodo in vstopijo v prehransko verigo. Nekatera onesnaževala so rakotvorna, lahko spreminjajo genetski material in povzročajo hormonske motnje.

 

Koristni nasveti na www.mojzrak.si

Koristne informacije o pravilnem kurjenju so objavljene na spletni strani www.mojzrak.si. Na strani so na poljuden način predstavljeni nasveti za izboljšanje kakovosti zraka. Poudarek je na ukrepih za pravilno kurjenje v malih kurilnih napravah, ukrepih v prometu, v kmetijstvu, pri kurjenju na prostem in pri uporabi pirotehnike.

Vir – www.nijz.si/sl/vpliv-kurjenja-odpadkov-na-zdravje

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI