Kako draga bo letošnja ogrevalna sezona?

Kako draga bo letošnja ogrevalna sezona

Temperature, sončno obsevanje in padavine v 2015

Na varčevanje energije in prihranke za določen ogrevalni sistem (toplotna črpalka, solarni kolektor, kotel na polena ali kotel na pelete) neposredno vreme vpliva celo kurilno sezono, zato je pametno spremljati povprečje temperatur za zadnjih nekaj let, saj se poddbje stalno spreminja. Sedaj je ogrevalna sezona na višku in mesec februar je v letu 2015 odstopal, prevladovali so hladnejši dnevi od dolgoletnega povprečja. Sončno obsevanje je neposredno povezano s prestrezanjem sončne energije za ogrevanje sanitarne vode in pridobivanje električne energije s solarnimi elektrarnami. Glede na stalno spreminjanje temperature in količine sončnega obsevanja prihranki ogrevanja za določen ogrevalni sistem niso natančno določljivi.

 

 

stroski ogrevanja

 

 

Meritve v februarju 2015

Največ sončnega vremena je bilo na Obali, a povsod ga je primanjkovalo. Povprečna temperatura zraka je v prvi tretjini februarja zaostajala za dolgoletnim povprečjem. Povprečna temperatura je bila povsod nižja od dolgoletnega povprečja. Sončnega vremena je bilo povsod zelo malo, najbolj ga je primanjkovalo v vzhodni polovici države. Največ padavin je bilo v Beli krajini in Novem mestu, najmanj pa na severu države. Dolgoletno povprečje je bilo najbolj preseženo v Beli krajini in Novem mestu, na večjem delu zahodne in severne Slovenije so za dolgoletnim povprečjem zaostajali. Padavine so v prvi tretjini februarja presegle dolgoletno povprečje v Novem mestu in na Obali. Povprečna temperatura zraka je januarja znatno presegla dolgoletno povprečje, vendar je bil odklon manjši od lanskega. Od prikazanih postaj so dolgoletno povprečje padavin opazno presegli v Novem mestu, najbolj pa so za dolgoletnim povprečjem zaostajali na Obali.

Januar je bil toplejši

Povsod je bilo januarja 2015 nekaj sončnih dni. Večina padavin je padla v drugi in tretji tretjini meseca. Povsod smo imeli januarja vsaj nekajdnevno obdobje brez neposrednega sončnega obsevanja. Povprečna januarska temperatura je povsod presegla dolgoletno povprečje, najmanjši odklon je bil na SZ države, največji pa na SV, kjer je bilo od 4 do 1°C topleje kot v dolgoletnem povprečju. Osončenost je najbolj presegla dolgoletno povprečje v Ljubljanski kotlini. Na območju od Goriške do SZ Slovenije je sončnega vremena v primerjavi z običajnim trajanjem primanjkovalo, prav tako v pasu od Kočevja in Bele krajine prek Dolenjske in Štajerske do Koroške. Večina januarskih dni je bila v nižinskem svetu toplejših od dolgoletnega povprečja.

Vir: Agencija RS za okolje

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI