Neurejena problematika malih kurilnih naprav

Avtor: Andrej

Nadzor nadmalimi kurilnimi napravami in dimniki vodi Inšpektorat za okolje in prostor, vendar 60 odstotkov peči v 2020 ni bilo pregledanih.

Nadzor nad izvrševanjem Zakona o dimnikarskih storitvah vodi Inšpektorat za okolje in prostor. 60 odstotkov peči v 2020 ni bilo pregledanih, meritve malih kurilnih naprav pa naj bi se opravile samo pri nekaj več kot tretjini. 7606ji ne zmorejo nadzorovati več kot tri četrtine milijona uporabnikov dimnikarskih storitev. Kako se lotiti ukrepov, ki bodo pripomogli k izboljšanju, smo se pogovarjali z dimnikarsko službo in predstavnikom podjetja, ki dobro pozna problematiko, saj se z merilno tehniko za nadzor emisij ukvarja že vsaj dvajset let.

 

Neurejena problematika malih kurilnih naprav

 

534 prijav inšpekcijskih službam

Inšpektorji  Inšpektorata Republike Slovenije za okolje in prostor, ki opravljajo nadzor nad izvajanjem predpisov s področja dimnikarskih storitev, so v mesecu aprilu poročali o nekaj manj kot 500 inšpekcijskih nadzorov, izvedenih v letu 2020. Za odpravo nepravilnosti so izdali 172 inšpekcijskih odločb in 126 odločb o prekrških (11 plačilnih nalogov, 35 odločb o prekršku z izrekom globe in 80 opominov), ter v 20 zadevah vodili izvršbo z denarno prisilitvijo.

V letu 2020, so inšpektorji za nadzor nad izvajanjem predpisov s področja dimnikarskih storitev, prejeli 534 prijav. Dvanajst odstotkov prijav se je nanašalo na ogrožanje zdravja in življenja ljudi, deset odstotkov prijav so inšpektorjem posredovale dimnikarske družbe, druge prijave (65 %), pa so posredovali posamezniki. Največ prijav prejme inšpekcija zaradi domnevnega kurjenja nedovoljenega goriva v malih kurilnih napravah na trdno gorivo. Poglavitna ugotovitev inšpektorjev, ki obravnavajo te prijave je, da uporabniki dimnikarskih storitev v malih kurilnih napravah večinoma uporabljajo ustrezno gorivo, a na svojih kurilnih napravah ne omogočajo izvajanja dimnikarskih storitev, kot jih določajo predpisi (nimajo pregledanih kurilnih naprav, ne zagotavljajo čiščenja).

 

nadzor dimnikov poskodovani dimnik

 

Nenadzorovanih peči je preveč, očiščenih le 318.424

Inšpektorji ugotavljajo, da podatki v EviDim za preteklo leto izkazujejo, da dimnikarske storitve niso opravljale v celoti. V uradni evidenci EviDim je bilo do 31.12.2020 vpisanih 750.017 naprav za ogrevanje. Za vse peči, ne glede na vrsto goriva, je določeno, da se redni pregledi opravljajo enkrat letno.

Izjema so male kurilne naprave na plinasto gorivo do šestega leta starosti, pri katerih se redni letni pregled opravljajo enkrat na dve leti. Z rednimi pregledi dimnikar ugotavlja stanje in primernost obstoječih naprav za nadaljnjo neoporečno in varno obratovanje.

Čiščenje peči na tekoče gorivo se izvaja enkrat letno, čiščenje peči na trdno gorivo pa vsaj dvakrat v kurilni sezoni, izjema so naprave v občasnem obratovanju, pri katerih se čiščenje izvaja enkrat na leto. V preteklem letu je bilo po podatkih EviDim opravljenih 318.424 čiščenj kurilnih naprav.

pasica aplikacija


Pristojnosti dimnikarjev pri nadzoru peči

  • Pregledovanje in čiščenje malih kurilnih naprav, dimovodnih in prezračevalnih naprav,

  • meritve dimnih plinov,

  • odstranjevanje katranskih oblog,

  • evidentiranjem podatkov v evidenco EviDim.


120 nadzorov dimnikarskih družb

Inšpektorji so lani izvedli nadzor pri večini dimnikarskih družb, ki imajo dovoljenje za opravljanje dimnikarskih storitev (120). Veliko dimnikarskih družb še vedno nima ustrezne merilne opreme, vsi dimnikarji še vedno ne preverjajo ustreznosti lesnega goriva, prav tako po preteku roka za odpravo pomanjkljivosti na peči vedno ne opravijo kontrolnega pregleda, razen tega se največ kršitev ugotavlja pri vpisovanju opravljenih dimnikarskih storitev v evidenco iz 21. člena ZDimS.

 

Dimnikarski informacijski sistem

V uradni evidenci EviDim je bilo do 31.12.2020 vpisanih 750.017 malih kurilnih naprav.

Preverjanje vsebnosti vode v lesnem gorivu

V okviru rednega pregleda peči dimnikar ugotavlja tudi vsebnost vode v gorivu in morebitno rabo nedovoljenega goriva. Katranske obloge so v peči in dimniku pogosto posledica uporabe neustreznega goriva ali nepopolnega izgorevanja. Inšpektor lahko odredi uporabniku odpravo pomanjkljivosti le v primeru, če uporabnik ne odpravi ugotovljenih pomanjkljivosti v roku, ki mu ga je določil dimnikar in o tem dimnikar tudi obvesti inšpekcijo.

 

Zaključek inšpektorata

Nadzor nad zagotavljanjem dimnikarskih storitev se zaradi velikega števila peči ne more učinkovito izvajati zoper vse uporabnike, ki na svoji peči niso omogočili izvedbo vseh dimnikarskih storitev. Inšpekcija ne more voditi postopke zoper pol milijona uporabnikov dimnikarskih storitev, vsekakor pa to ne zmore samo pet inšpektorjev. Zato bi bilo smiselno obveznost zagotavljanja dimnikarskih storitev na posamezni kurilni napravi prenesti iz uporabnikov na dimnikarske družbe.


Vsa morebitna dodatna vprašanja napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.

Želite več informacij?

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE