Novodobni ogrevalni sistemi in njihovo vzdrževanje

Dandanes se vse več srečujemo s sitemi, ki imajo nizkotemperaturni režim delovanja. Minili so časi, ko nam je prijatelj svetoval, naj za vsak slučaj k talnem ogrevanju dodamo še kakšen radiator, da nas ne bo slučajno zeblo.

Talno ogrevanje in solarni sistemi

Dandanes se vse več srečujemo s sitemi, ki imajo nizkotemperaturni režim delovanja. Minili so časi, ko nam je prijatelj svetoval, naj za vsak slučaj k talnem ogrevanju dodamo še kakšen radiator, da nas ne bo slučajno zeblo.

                                                                                                        

Sodobne hiše so dobro izolirane, talno gretje ima sodobno in natančno regulacijo, moči potrebne za kakovostno ogrevanje so se zmanjšale…

Seveda pa noben sistem nima samo pozitivnih strani in tudi tukaj je tako. Temperaturni sistemi, ki so imeli režim temperature 70/90 stopinj Celzija, so imeli dobro dezinfekcijsko lastnost, saj v njih nismo naleteli na bakterije in podobne mikroorganizme.

 

duopol filmax

 

Vse več mojstrov, ki se ukvarjajo z montažo talnega gretja, se srečuje s pojavom onesnaženja ogrevalne tekočine, ki zelo hitro postane zelo moteč, saj sistem enostavno ne deluje več. Voda postane najprej motna, potem pa zelo hitro tako gosta, da prepreči pretok skozi razne ventile in črpalke. Z mikroorganizmi se lahko pojavijo še alge in zgodba je zaključena.

Zakaj pride do tega, se marikdo sprašuje. Zanimivo je, da lahko problem ponekod opazimo samo v določeni bivalni enoti, sosedov sistem pa je lahko identičen, vendar deluje brez posebnosti. Govorimo o “okužbi” sistema. Dovolj je, da se po naklučju v sistem zanese ena bakterija in že imamo problem. Voda ogrevana na okoli 30 stopinj Celzija je namreč idealno gojišče bakterij.

Tudi sistemi z višjimi temperaturami niso povsem imuni. Tudi pri solarnem ogrevanju se pojavljajo težave z algami, korozivno tekočino, zrakom in posledično je tu tudi z muljem.

Noben sistem ni popolnoma zatesnjen, saj se drobne mikro pore pojavljajo pri spojih in tudi na samih ceveh. Včasih naletimo na dostop zraka preko večjih okvar ali neprimernih sestavnih delih sistema – še vedno se najdejo odprte ekspanzijske posode, avtomati (pri večjih sistemih) ki v razteznih posodah nimajo zaščitne gume (diafragme) in podobno.  Na ta način v sistem prihaja zrak, z zrakom pa kisik, ki omogoča korozijo, poruši ph vode in povzroča nastanek mulja.

Kako se borimo proti tem pojavom?

PREVENTIVA:

Proizvajalec Facot, ki se že leta ukvarja z ogrevalnimi sistemi in predvsem kemičnimi sredstvi v okviru ogrevanja in hlajenja, ponuja sredstvo FILMAX+THERMAKIL, ki ga preventivno dodamo tekočini pri prvem polnjenju sistema. Razmerje je 1l izdelka na 100l ogrevalne vode. Izdelek je primeren za talno gretje, klasičnen ogrevalni sistem z radiatorji, priporočamo pa ga tudi pri solarnem ogrevanju.

KURATIVA:

Če naletimo na problem pri že obstoječem sistemu, se ga lotimo z uporabo detergentov, ki najprej očistijo sistem, potem pa dodamo še preventivo – FILMAX+THERMAKIL.

Pri odkrivanju težave moramo določiti kakšno je stanje tekočine in potem izbrati pravi izdelek.

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI