Energija prihodnosti bo morala postati obnovljiva, ker so fosilni viri količinsko omejeni, kar pa je še pomembnejše, ozračje bomo morali prenehati onesnaževati z novimi izpusti. Raba fosilnih goriv pa ni le okoljsko sporna, negativno namreč vpliva tudi na kakovost življenjskega okolja. Cene goriv neprestano nihajo, stroški gradnje in vzdrževanja infrastrukture so visoki, geopolitične težnje in napetosti pa vedno bolj postavljajo pod vprašaj tudi oskrbo. Obnovljivi viri energije pa ne vplivajo na kakovost življenjskega okolja, viri so obnovljivi in lokalni, ne proizvajajo odpadkov in so varni z vidika energetske oskrbe.
Slovenija se lahko zanese na svoj obnovljivi vir energije – na zeleni vir
Po gozdnatosti smo tretja država v Evropi, kar nam omogoča nemoteno uporabo lesa za proizvodnjo toplote. Lesno biomaso smo nekoč tradicionalno uporabljali za ogrevalne namene, ta trend pa se ponovno obrača v pozitivno smer. Lesna biomasa je namreč energent, pri katerem s hitrim tehnološkim napredkom in povečevanjem učinkovitosti vztrajno raste tudi finančna smiselnost teh naložb. Recikliranje, ponovna uporaba in dejstvo, da rastline nenehno rastejo, so še dodatni razlogi, zakaj se vrniti k naravi.
Kakovost lesne biomase je pomembna
S povečano uporabo lesnih energentov med njimi drv, sekancev in pelet, postaja trg lesnih goriv vse bolj pester in hkrati nepregleden. Pojavljajo se novi ponudniki in proizvajalci izdelkov različnih kakovosti. Ustrezna ozaveščenost uporabnikov je zato ključna. Ustrezno dimenzioniran in kakovosten kotel na drva ali pelete ter kakovostno lesno biomaso predstavljata garancijo za nižje stroške ogrevanja in večje udobje bivanja.
Med glavnimi kazalniki kakovosti, ki so skupni vsem lesnim gorivom, so vsebnost vode, energijska vrednost ali kurilnost ter delež pepela. Delež pepela naj bi bil čim manjši, saj to pomeni, da so intervali med posameznimi praznjenji zbiralnika pepela daljši. Poleg tega je večji delež pepela povezan z možnimi napakami v delovanju kotla (”žlindra”). Vsebnost vode je tesno povezana učinkovitostjo zgorevanja energenta; večja kot je vsebnost vode, manjša je kurilna vrednost in slabša učinkovitost zgorevanja. Večja mehanska obstojnost pa pomeni manjši delež finih delcev v skladiščnem prostoru. V najslabšem primeru lahko namreč fini delci povzročijo celo zamašitev polžastega transporterja, ki dovaja energent v kotel. Problematična pa je lahko tudi emisija finih delcev v zrak
Energija iz neposredne okolice
Lahko pa je ogrevanje še bolj udobno. Toplotne črpalke so namreč zelo varčna energetska rešitev, ki je primerna tako za ogrevanje kot tudi za ohlajanje objektov. Termodinamični krožni proces, ki ga uporabljajo toplotne črpalke za ogrevanje pa je na voljo praktično povsod.
Kako sploh deluje toplotna črpalka
Z visoko učinkovito tehnologijo toplotna črpalka odvzema toploto okolici in jo vnese v ogrevalni krog priključene zgradbe, za kar potrebuje pogonsko energijo (električni tok). Zraku iz okolice s tekočim hladilnim sredstvom odvzame nekaj toplotne energije (2). Ob tem se hladilno sredstvo upari in s pomočjo kompresorja ter pogonske energije stisne (3), zaradi česar se segreje. V kondenzatorju odda del svoje toplotne energije v ogrevalni krog (5), nato se ponovno utekočini (4). S pomočjo ekspanzijskega ventila se hladilno sredstvo ponovno sprosti (6) in cikel se lahko nadaljuje.
Pred nekaj tedni je podjetje KWB na trg lansiralo tudi popolnoma novi toplotni črpalki. KWB Easyair je namenjena ogrevanju pa tudi hlajenju eno ali več družinske hiše. KWB EmpaAir pa je namenjena pripravi tople sanitarne vode.
Preverjena kakovost
Kadar pridemo do ogrevalnih vprašanj, je nujno poiskati sistemsko rešitev, prilagojeno individualnim potrebam. V najboljšem primeru lahko za ogrevanje prostorov in pripravo tople sanitarne vode, uporabimo izključno obnovljive vire energije. Tega se zaveda tudi podjetje KWB, ki ima na podlagi dolgoletnih izkušenj s sistemi na obnovljivo energijo, premium izdelkov in mednarodne prisotnosti, že več kot 70.000 zadovoljnih KWB uporabnikov.
Preverjen ogrevalni sistem na pelete KWB Easyfire 1 ima vgrajen gorilni sistem, ki ga uporablja skoraj polovica kupcev. Kakovost in udobje sta tudi pri vstopnem kotlu produktne družine KWB igrala poglavitno vlogo pri razvoju. Zaupajte certificiranim strokovnjakom, da boste lahko skupaj z njimi poiskali najprimernejši ogrevalni sistem, povprašajte pa jih tudi o možnostih sofinanciranja in subvencij s strani EKO sklada, ki so trenutno aktualne.
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fields