Zmanjšanje porabe energije je osrednja prioriteta ne samo evropske energetsko-podnebne zakonodaje, ampak tudi zasnovanega Energetskega koncepta Slovenije, ki bo določal energetsko usmeritev naše države do leta 2035 s pogledom do leta 2055. Poleg energetske učinkovitosti so njegove glavne naloge prehod Slovenije v nizkoogljično družbo ter zmanjšanje odvisnosti od uvoza in rabe fosilnih goriv.

Velik vpliv na povečano rabo energije ima ogrevalni sistem, pri katerem na domačem trgu že nastopi problem. V Sloveniji imamo namreč vgrajene stare ogrevalne sisteme, ki imajo nizke izkoristke pretvorbe energije in posledično porabijo več energije, kot je to potrebno. Prav zato je zamenjava starejših ogrevalnih sistemov z novimi velika priložnost za povečanje energetske učinkovitosti.

 

 

gibanje cen zemeljskega plina

 

 

Z zemeljskim plinom do najugodnejše rešitve

Pri odločitvi za zamenjavo energenta in ogrevalnega sistema je pri ponudnikih in energetskih svetovalcih najprej potrebno natančno preveriti začetne izdatke investicije in letne stroške goriva med obratovanjem sistema. Ni namreč vseeno, ali vas ogrevalni sistem že na začetku stane 3.000 ali 10.000 evrov. In ker poraba energije za ogrevanja pada, je strošek investicije postal še toliko bolj pomemben. Primerjava investicijskih stroškov in cene energentov kaže, da je odločitev za preklop na zemeljski plin v tem primeru med najugodnejšimi rešitvami.

 

Nizke cene zemeljskega plina

Konkurenčen trg ima pozitiven vpliv tudi na cene zemeljskega plina. Te so se na veleprodajnih trgih po Evropi so se v zadnjem obdobju zniževala, v Sloveniji pa je bil padec cen še večji. Cena zemeljskega plina za gospodinjskega odjemalca z letno porabo 2.000 Sm3 pri nas je aprila 2013 znašala 0,72 eur/Sm3, aprila 2014 0,66 eur/Sm3, lanskega aprila je bila cena 0,65 eur/Sm3, letos aprila pa je cena še nekoliko nižja, in sicer 0,59 eur/Sm3. V zadnjih 3 letih je cena zemeljskega plina v Sloveniji padla za skoraj 20 odstotkov.

 

Energent prihodnosti

Zemeljski plin velja za najčistejši ogljikovodik za gorenje, ki zaradi svoje raznolikosti in bogatosti uspešno izpolnjuje vse večje povpraševanje po energiji na svetovni ravni. Predstavlja glavni vir ogrevanja za gospodinjstva v EU, dobro pa se znajde tudi v kombinaciji z obnovljivimi viri energije. Ključne prednosti uporabe zemeljskega plina so zadostne zaloge po vsem svetu, hitro in strmo naraščanje njegove uporabe, ne potrebuje dodatnega prostora za skladiščenje, je visoko uporaben na številnih področjih, kot tudi ga spremljata brezskrbna dostava po plinovodnem omrežju in stroškovni prihranek.  

Do sedaj je bilo v Sloveniji zgrajenih že 90.000 priključkov za zemeljski plin, od katerih je 57.000 aktivnih. Število uporabnikov zemeljskega plina pri nas vztrajno narašča in šteje okrog 130.000 odjemalcev v 82 občinah.

 

 

giz zemeljski plin

 

 

Več o zemeljskem plinu lahko najdete na www.zemeljski-plin.si


GIZ DZP, g.i.z.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.