Kotlovnice v večstanovanjskih objektih so nemalokrat dotrajane in predimenzionirane, zaradi česar stanovalci za ogrevanje plačujejo preveč. »Z vgradnjo energijsko učinkovitejših naprav in prenovo toplotnih podpostaj za posamezna odjemna mesta, lahko stroške za ogrevanje zmanjšamo do 30 odstotkov,« poudarja Bojan Horvat, direktor podjetja Energija plus.
To dokazuje prenova kotlovnice v Ulici bratov Greifov v Mariboru. Kotlovnica je bila zgrajena leta 1974 in ogreva 580 stanovanjskih enot s skupno ogrevano površino 26.510 m². Letna poraba energije se je namreč po prenovi zmanjšala za več kot 1.500 MWh, hkrati so se močno zmanjšali izpusti CO2 ter prašnih delcev PM10 in PM2,5. »Vse to smo dosegli tudi zato, ker smo kot energent uporabili zemeljski plin, ki je okolju veliko bolj prijazen kot kurilno olje, s katerim so stanovanja ogrevali pred prenovo,« našteva Bojan Horvat. Doda še, da je bil ta pilotni projekt Energije plus, na natečaju časnika Finance pred tremi leti, izbran za energijsko najbolj učinkovit projekt v Sloveniji.
Stanovanja v Ulici bratov Greifov v Mariboru se po prenovi ogrevajo z zemeljskim plinom, saj je mestno plinovodno omrežje v neposredni bližini kotlovnice. Dodana vrednost prenove kotlovnice je kogeneracija s 50 kW električne in z 81 kW toplotne moči. |
Vgradili tudi kogeneracijo
Za obsežno naložbo, vključno z gradnjo plinskega priključka, so v celoti poskrbeli v Energiji plus. Vgradili so dva plinska kotla in zalogovnik tople vode ter vso potrebno avtomatiko. Prenovili so vse toplotne podpostaje in vgradili toplotne izmenjevalce ter centralno regulacijo v posamezne toplotne veje. Izvedli so še hidravlično uravnoteženje sistema, v podpostaje sekundarnega toplovodnega omrežja pa so vgradili še naprave za samodejno uravnavanje tlaka. V vseh podpostajah so obnovili še sistem za centralno ogrevanje sanitarne vode in zamenjali obstoječe hranilnike tople vode.
Naložbo so letos nadgradili z daljinskim spremljanjem temperature na posameznih vejah, kotlih in kogeneraciji, ter z nadzorom proizvodnje in porabe elektrike. |
Bojan Horvat, direktor podjetja Energija plus, d. o. o.: »Obsežno naložbo v kotlovnico v ulici Bratov Greifov v Mariboru smo izvedli v samo treh mesecih, financirana je bila iz lastnih sredstev in iz predvidene subvencije za prihranke na področju obnovljivih virov.« |
V kotlovnico so vgradili tudi kogeneracijsko napravo za soproizvodnjo toplote in elektrike, ki ima 50 kW električne in z 81 kW toplotne moči. »Uporabniki kotlovnice, torej etažni lastniki, so na ta način dobili sodobno kotlovnico in predvsem nižjo ceno na enoto proizvedene toplotne energije. Fiksni stroški upravljanja kotlovnice, skupaj s stroški financiranja projekta, so ostali na približno enaki ravni kot pred izvedbo naložbe, medtem ko se je variabilni strošek ogrevanja zmanjšal za dobrih 30 odstotkov, kar je bil tudi temeljni cilj etažnih lastnikov,« pravi Bojan Horvat. Poleg neposredno merljivih ekonomskih učinkov sogovornik opozori še na druge prednosti prenove. Poveča se ozaveščenost etažnih lastnikov o pomembnosti učinkovite rabe energije, zmanjša se onesnaženost zraka, poveča vrednost nepremičnine, izboljša varnost in zanesljivost dobave toplotne energije, boljša je tudi energetska bilanca lokalnega okolja, regije in ne nazadnje tudi države.
Naložbo so letos nadgradili še z daljinskim spremljanjem temperature v posameznih vejah, kotlih in kogeneraciji, ter z nadzorom proizvodnje in porabe električne energije. »Vse našteto spremljamo z naprednimi produkti, ki jih na naših prodajnih mestih tudi prodajamo,« še pravi Horvat.
Energija plus je letos v občinskem objektu in v osnovni šoli v Zavrču dogradila dve toplotni črpalki slovenskega proizvajalca. |
Uresničujejo zastavljene cilje
V Energiji plus so letos izvedli že dva projekta prenove kotlovnic, ki so prej delovale na UNP – v občinskem objektu in v osnovni šoli v Zavrču so dogradili dve toplotni črpalki slovenskega proizvajalca. Stroški za ogrevanje javnih stavb v tej občini se bodo zmanjšali za najmanj 30 odstotkov. Tudi v tem primeru delovanje sistema nadzorujejo daljinsko.