O spremembah na področju zakonodaje glede emisij, ki jih povzročajo male in srednje kurilne naprave smo se pogovarjali z g. Vrhovec iz podjetja MRU d.o.o., ki se s ukvarja z merilno tehniko za ta namen, že 20 let. Podal nam je zanimive odgovore.
![]() |
Ali menite, da so emisije v Sloveniji pri malih in srednjih kurilnih napravah primerno nadzorovane?
Emisije malih kurilnih naprav, če se omejimo na tekoča ali plinasta goriva, so v Sloveniji dobro nadzorovane. Podvržene so rednim letnim pregledom dimnikarskih služb koncesionarjev. Vesten uporabnik opravi redni letni servis in ob tem serviser preveri izpuste in izkoristek kurilne naprave, ter po potrebi kotel ustrezno nastavi. Kljub rednemu nadzoru pa je nemogoče zagotavljati, da bi vse kurilne naprave vedno delovale skladno z emisijskimi normami po uredbi.
Zvone Vrhovec, MRU d.o.o. |
Imate kakšen praktičen nasvet za uporabnike kotlov? So vaši analizatorji primerni za domačo uporabo? Če gre za analizator dimnih plinov, ta ni namenjen za domačo uporabo, saj je strošek nakupa prevelik, poleg tega pa uporaba zahteva določena znanja. Za nastavitev kurilne naprave pokličimo usposobljeno servisno službo. Mogoče samo majhen nasvet: često se nepravilno delovanje kurilne naprave oziroma potreba po servisu/čiščenju manifestira tako, da poraste temperatura dimnih plinov nad običajno. To lahko zelo enostavno kontroliramo, če v merilno odprtino vstavimo termometer za dimne pline (analogni, do 500°C) in spremljamo temp.. Strošek termometra je 20 - 30 EUR. O možnosti in načinu namestitve se posvetujete z dimnikarjem oz. serviserjem, saj namestitev ni vedno dopustna. Uporabnikom kurišč (drva, plin,...), ki zajemajo zrak iz prostora, pa obvezno priporočam da namestite detektor za ogljikov monoksid. |
Kdo je pooblaščen za nadzor emisij?
Za nadzor emisij so pooblaščene dimnikarske službe - koncesionarji. Vendar pa s spremembo Zakona o varstvu okolja iz leta 2013 sedanja ureditev izvajanja dimnikarskih storitev ostaja samo še do konca leta 2015. Tako se šele sedaj, pet minut pred dvanajsto, pripravlja novi Zakon o dimnikarskih storitvah (ZDS)- trenutno je ta v fazi predloga.
Kaj konkretno Zakon o dimnikarskih storitvah pomeni v praksi?
Po predlogu novega ZDS naj bi namesto koncesij prvič uvedli licence za izvajanje dimnikarske dejavnosti, ki bi jih podeljevale Upravne enote na osnovi dokazovanja izpolnjenih pogojev za njeno pridobitev. Novost novega zakona je tudi ta, da bo uporabnik moral sam izbrati licenciranega dimnikarja in z njim skleniti pogodbo (prvič najpozneje do 31.12.2016), v času izven kurilne sezone pa bo možen tudi prehod k drugemu. Predlog ZDS prenaša obvezo in skrb za opravljene dimnikarske storitve izključno na uporabnika in predvideva tudi sankcije.
Nadzor nad tem, ali ima posamezen uporabnik kurilne naprave opravljene dimnikarske storitve in s tem tudi meritve emisij, tako ne bodo več opravljale dimnikarske službe, ampak Ministrstvo za okolje s pomočjo inšpekcijskih služb in računalniškega registra za vodenje evidenc malih kurilnih naprav, imenovan Evidim.
Register sicer že deluje, vendar bodo potrebne posodobitve in tudi vztrajno ažuriranje baze uporabnikov malih kurilnih naprav, saj manjka še kar zajeten delež, od več kot 400.000 le teh. Licencirani dimnikar bo tekoče poročal v register Evidim podatke o kurilnih napravah, uporabnikih, spremembah, opravljenih storitvah in izmerjenih emisijah. Pri opravljanju dimnikarske službe je izpostavljena tudi komponenta energetskega svetovanja uporabnikom. Z ustreznim nadzorom, oskrbo in upravljanjem malih kurilnih naprav, se končnemu uporabniku zmanjšajo izdatki za gorivo in poveča varnost obratovanja. Uvaja se tudi nadzor in meritve emisij pri malih kuriščih na trdna goriva. Glede na to, da novi zakon še ni sprejet in je časa do 31.12. malo, se upravičeno pojavlja dilema ali ne bo ostalo po starem vsaj še leto ali več.
Kaj obsega vaša ponudba in komu je namenjena?
Našo merilno tehniko - analizatorje dimnih plinov - nudimo stroki, kot so monterji in dimnikarji. Naš program obsega prenosne analizatorje dimnih plinov, merilnike skupnega prahu po poenostavljeni gravimetrični metodi, stacionarne merilnike za dolgotrajne meritve emisij dimnih plinov in regulacijo procesov zgorevanja.
Povezane vsebine