V toplotnih črpalkah ali klimatskih napravah proizvajalci prehajajo na novo hladivo z oznako R 32. Učinkovitost ogrevalne naprave je odvisna v glavnem od tega delovnega medija. Zamenjava je bila nujna, saj so ugotovili da so stara, sicer zelo učinkovita hladiva, poleg strupenosti in drugih slabih vplivov, uničevala ozonsko zaščitno plast nad planetom.

 

Okoljsko neoporečna hladiva

Hladiva so na videz skrivnostna zadeva. Če odpremo ventil, bo zavrelo in izpuhtelo kot plin, skozi steno jeklenke ga ne vidimo, v ceveh toplotne črpalke pa ves čas spreminja agregatno stanje, od tekočega do plinastega, večinoma pa je nekje vmes.

V sistemu se mora nahajati tudi mazivo, sintetično olje z oznako POE (Polyolester), ki se meša s hladivom, spreminja agregatno stanje in skupaj z njim potuje skozi sistem in olji vse komponente, od kompresorja do ventilov. Kljub varovalnim dodatkom je izjemno higroskopično, zato je med dodajanjem potrebno hladilni sistem čim prej zatesniti, da vanj ne vstopi vlaga.

 

hladivo r32

 

 

Hladivo R23 izhlapeva med -100 in -60°C, kondenzira med -10 in -40°C, zavre pa pri tlaku 1 bar pri -82°C.
Hladivo R 32 ni vnetljivo in ne vpliva na ozonski sloj.

 

pasica aplikacija

 

Potrebna prilagoditev

Z novim hladivom R32 ne moremo kar tako polniti obstoječih sistemov, saj morajo biti slednji temu prilagojeni. Hladivo R 32 ima za 20% višjo volumetrično kapaciteto, akumulira več toplote, zato ga je v sistem potrebno dodati toliko manj.

Preusmeritev na hladivo R 32 poleg koristi za okolje pomeni prilagajanje za proizvajalce toplotnih črpalk in drugih sodobnih ogrevalnih sistemov.

Če proizvajalci hočejo, da bodo toplotne črpalke, klime, hladilni sistemi in drugi toplotni stroji dosegali visoke izkoristke, morajo v sisteme vgrajevati nove sestavne dele, ki so temu hladivu prilagojeni. Izdelovalci sestavnih delov, od kompresorjev do ventilov so prilagojene elemente že pripravili, sedaj čakajo, da jih bodo sestavljalci toplotnih črpalk prišli kupit.

Navadili smo se že, da toplotna tehnika, od hladilnika do toplotne črpalke, deluje brez okvar vso svojo življenjsko dobo. Da se bo to nadaljevalo, je predpogoj prilagojena strojna oprema, ki se skriva pod pokrovi teh naprav. Zato tudi v bodoče pričakujemo, da nam serviserja sodobnega hladilnika z hladivom R 32 ne bo potrebno nikoli spoznati.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.