Lovljenje ravnotežja s ponikanjem

Lovljenje ravnotežja s ponikanjem

 

Najboljše podatke o tem, kaj se pripravlja, imajo zagotovo velike svetovne zavarovalnice. Eden od njihovih napovedovalcev prihodnosti je pred kratkim izjavil, da povišanje povprečnih temperatur za 1°C pomeni sedemkrat več dežja.

 

armex armature Ponikalni blok

Ponikalne bloke ovijemo z geotekstilom in sestavljamo v večje baterije

 

Ne v kanalizacijo, v ponikalnico

Gozdovi, polja in travniki novih padavin ne morejo več prevzeti dovolj hitro, zato se zlijejo v potoke, reke ter spremenijo v poplave. Svoje dodajo še mesta, ki so tako zgrajena, da niti kaplja vode ne more steči drugam, kot samo v kanalizacijo, od tam pa bruhne nazaj, v kleti stanovalcev. Tudi kvaliteta podtalnice stalno upada, saj se samočistilna sposobnost zemlje ne more obnavljati tako hitro, kot jo lahko mi onesnažujemo. Z najnovejšimi laserskimi analitičnimi metodami so še ugotovili, da se v čisti vodi iz pipe nahaja od 100 do 10.000 več bakterij, kot smo do sedaj domnevali. Da strupov in kemikalij sploh ne omenjamo. Deževnica pa je destilirana voda, ki je izhlapela iz morij in rek in bi lahko odlično pomagala pri redčenju in čiščenju podtalnice.

 

Ponikalni bloki in tuneli

Mestna komunalna podjetja vedo, da kanalizacija ne bo mogla sprejeti vseh padavin. Vsem, ki imajo to možnost, zato priporočajo vgradnjo ponikalnic, ter to tudi nagradijo z znižanjem prispevkov. Lastniki stavb in zemljišč naj torej zajeto deževnico poniknejo na svojih parcelah.  

Običajne ponikalnice iz nasutega gramoza so trikrat manj učinkovite kot sodobne, pa še trikrat več prostora zasedejo. Zato je vse odtoke potrebno speljati na eno mesto, ter vkopati ponikalne bloke ali tunele. Montaža za hišne potrebe je preprosta in se je lahko loti vsak sam. Na dno izkopane jame najprej nasujemo nekaj gramoza, vložimo enega ali več ponikalnih elementov ter jih ovijemo z gradbeno kopreno. Ta bo preprečila vdor zemlje in drobnega peska ter omogočila neovirano ponikanje. Z vkopavanjem ponikalnih pripomočkov ustvarimo pod zemljo skoraj prazen prostor, ki lahko najprej prevzame današnje divje padavine in jim nato omogoči, da počasi poniknejo v globino.

Ponikalni tuneli so predvideni za uporabo doma ali za prevzem velikih količin vode, ki se stečejo s streh tovarn, nakupovalnih centrov in parkirišč. Zakopljemo jih v zemljo, brez dodajanja gramoza, prekrijemo z geotekstilom, imajo pa trikratno sposobnost akumuliranja. Posamezni elementi so lahki in ravno prav veliki, da jih lahko prevažamo v osebnem avtu. Vsi omenjeni sistemi so dovolj trdni, da jih brez zadržkov vkopavamo tudi pod povozne površine.

 

Več informacij na

 

Armex armature d.o.o.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI