Meteorologi so za Slovenijo izmerili, da je že sedaj za eno stopinjo toplejša od Evrope in da nas čakajo obdobja hude suše in kratkotrajnih močnih deževij. Če upoštevamo dejstvo, da 70% vse pitne vode v svetovnem merilu porabi kmetijstvo, to pomeni, da se bo moral vsak znajti sam, če bo hotel, da mu na vrtu kaj zrase. Zanimivo, da je na vrhu angleške lestvice najpomembnejših predlogov za varčevanje z vodo nasvet, da naj si za okrasno cvetje Angleži izberejo rastline, ki jih ni potrebno zalivati!
Montažo priključka v plastični žleb lahko v nekaj minutah izvede vsak sam |
Po vgradnji je novi priključek za prestrezanje deževnice skoraj neviden |
Najenostavnejši zbiralnik dežja
Nemški proizvajalec je do skrajnosti poenostavil zbiranje deževnice, saj lahko z zajemanjem nadomestimo z njo do 60% vode za zalivanje. Pri tem ni potrebno imeti skoraj nobenega orodja in znanja spajkanja ali drugih kleparskih sposobnosti. Razen vstavka za plastičen žleb potrebujemo še dva polcolska priključka proizvajalca Gardena in kos gumijaste cevi.
Za zbiranje niso potrebni izkopi in postavljanje stalne instalacije, saj je pred vsako napovedjo dežja potrebno samo stopiti na vrt in s cevjo za zalivanje spojiti priključek na žlebu s priključkom na vrtni cisterni. Če bo kos za prestrezanje dežja v žleb vgrajen malo višje od tal, bo deževnica po cevi stekla v bolj oddaljene dele vrta ali v zalogovnik, ki je lahko postavljen kjerkoli na parceli.
Žaga in nekaj minut
Tudi vgradnja kosa za prestrezanje je enostavna. Žleb je potrebno na primernem mestu prerezati z žago, za kar lahko uporabimo žago za železo ali za les, ki ima drobnejše zobe ali se žleba lotiti kar s kotno rezalko. Cev je potrebno najprej prerezati, odstraniti spodnji del in temu odrezati še približno 30 cm dolg kos. Tako dolg je novi vstavek za prestrezanje dežja, ki ga je potrebno natakniti na cev in vse skupaj sestaviti nazaj.
Deževnica se po vertikalnem žlebu steka tako, da teče večinoma po notranji steni. Na tem delu ima novi priključek vgrajeno krožno pregrado, v katero se steka voda in se preliva v priključeno cev. Če vode ne odjemamo, se steka naprej v kanalizacijo. Prednost te ideje je v tem, da v žleb ni potrebno vgrajevati nobenih mehanizmov in odpirati ali zapirati loput, saj priključek deluje samodejno in ne ovira pretoka deževnice. Če vode iz žleba ne potrebujemo, je potrebno samo zapreti ventil na njem in odklopiti spojko, cev pa porabiti za druge namene. Proizvajalec vstavka za žleb, Rheinzink.