Zakaj bi imeli temne prostore brez dnevne svetlobe?
Uporaba svetlobnika Solatube je primerna za vse manj svetle prostore v bivanjskih objektih, kjer klasičnih oken ni mogoče ali ni smiselno vgraditi. To so gotovo hodniki ali stopnišča, kleti, pa tudi kopalnice in toaletni prostori, ter v vsi tisti prostori, kjer čez dan naravne svetlobe, kljub vgrajenim oknom, ni dovolj.
Svetlobniki imajo mnoge prednosti pred strešnimi okni
Sistem Solatube je namensko razvit cevasti sistem osvetljevanja za vgradnjo povsod tam, kjer je ob normalni zunanji dnevni svetlobi v prostoru potrebno uporabljati umetno razsvetljavo. Pravzaprav je idealen povsod; v dnevnih sobah, kuhinjah, otroških sobah, kabinetih, spalnicah, pomožnih prostorih, v garažah, hodnikih, temnih shrambah, ...
Običajno so svetlobniki vgrajeni na strehe, ne glede na vrsto kritine in naklon, lahko ga vgradimo na zunanjo steno fasade. Vgradnja svetlobnika ni priporočljiva le na neosončenih delih fasad. Sistem vključuje različne strešne obrobe, montaža je izvedljiva na vseh vrstah strešnih kritin. Delo izvedemo s t.i. kronskim vrtanjem, ob pravilni zaščiti lahko to izvajamo tudi v opremljenih prostorih.
Cevi svetlobnika so lahko dolge tudi do 16 m
Cevasti svetlobnik Solatube je nadvse primeren za nizkoenergijsko in pasivno gradnjo. Inovativna tehnologija kupole omogoča enakomerno osvetlitev prostorov preko celega dne. Sistem ne potrebuje vzdrževanja in je odporen na vremenske vplive. Toplotne izgube osvetljevanja so zanemarljive. Sistem ima v kupolo vgrajen filter, ki preprečuje vdor IR žarkov, ki povzročajo neželeno dodatno segrevanje prostora, medtem ko moramo klasična okna za preprečevanje segrevanja senčiti, s tem pa prostore tudi preveč zatemnimo. V prostorih, osvetljenih s Solatube sistemi, ne prihaja do bledenja barv, saj filter v kupoli hkrati preprečuje vdor UV žarkov. Vgradnja je hitra in enostavna, opravimo jo v nekaj urah. Cevasti sistemi svetlobnikov SOLATUBE se ponaša z najvišjo spektralno odbojnostjo na svetu, ki znaša kar 99,7 %. Cevi lahko s strehe v globino objekta podaljšujemo do 16 m, pri tem pa ne »ogrozimo« rezultatov svetilnosti.
|
|
|
|
|
Zakaj je Solatube svetlobnik nekaj zelo posebnega:
- Inovativna Raybender tehnologija omogoča, da kupola svetlobnika usmerja v cev sončne žarke z nizkim vpadnim kotom preko celega dne,
- Cevi svetlobnika so lahko dolge tudi do 16 m,
- Vgrajeni filtri preprečujejo vdor IR žarkov in nepotrebno segrevanje prostorov poleti,
- Vgradnja svetlobnika je nezahtevna in dovršena in jo opravimo v nekaj urah,
- Svetlobnik je konstruiran tako, da ni možnosti pojava kondenza,
- Svetlobnik nam dopušča zatemnjevanje s stikalom na steni,
- Vanj lahko vgradimo tudi klasično ali varčno sijalko,
- strešna kupola je z okroglino na strehi dvignjena nad nivo kritine - ne predstavlja težav pozimi,
- sneg sprotno zdrsne in ne prepreči osvetljevanja.
|

 |

Primeri osvetlitve s Solatube sistemom, prej - potem
|
Kako koristen je svetlobnik Solatube ponoči?
Sistem osvetljevanja Solatube lahko uporabljamo tudi v nočnem času, saj vanj vgradimo klasično ali varčno sijalko, tako da imamo v eni enoti rešitev za dnevni in nočni čas. Za prostore, ki bi jih želeli zatemniti čez dan, kot so na primer spalnice, je omogočena rešitev z vgradnjo zatemnjevalnika, ki ga enostavno reguliramo s stikalom, vgrajenim na steni.
Kako to deluje v času, ko je manj dnevne svetlobe (recimo pozimi)?
Sistem cevastih svetlobnikov Solatube deluje preko celega leta. Funkcija strešne kupole Solatube z inovativno Raybender tehnologijo je v tem, da kupola usmerja v cev sončne žarke z nizkim vpadnim kotom, torej preko celega dne. Strešna kupola je s svojo okroglino dvignjena nad nivo kritine, zato sneg s kupole hitro zdrsne in dodatno čiščenje snega sploh ni potrebno.
Povezane vsebine