Evropska komisija je odločila, da bodo vse žarnice na žarilno nitko izločili iz prodaje do leta 2016. To je dobra vest za uporabnike in okolje, saj z žarnicami prihranimo elektriko, denar in vnos ogljikovega dioksida v okolje. Predpis tudi pomeni, da bo uporaba žarnic z žarilno nitko prepovedana. Seveda ni treba takoj vseh običajnih žarnic zavreči, ampak jih menjavati postopoma, tako kot nam pregorevajo. Varčne žarnice se amortizirajo po približni enem letu delovanja.
Nekaj vmesnega
V naših trgovinah pa lahko najdemo halogenske varčne žarnice, ki še vedno delujejo na žarilno nitko, vendar so za 30% bolj varčne od čisto običajnih. Prepoznamo jih po tem, da imajo v stekleni bučki še dodaten balonček, v katerem je halogensko svetilo. Prednost te konstrukcije je boljši svetlobni učinek in enakomerna svetlost brez počrnevanja, saj halogenski elementi preprečujejo odlaganje saj od izgorevanja na stene bučke. Ta svetila oddajajo toplo rumeno svetlobo, ki smo je navajeni, svetilnost pa lahko brezstopenjsko reguliramo z običajnim zatemnilnim stikalom.
Previdno ob lomljenju
Varčne sijalke vsebujejo živo srebro v takšni količini, da z njim lahko ubijete zajca.
Z živim srebrom ene sijalke onesnažimo 30.000 litrov vode, da ni več primerna za pitje. Količina tega strupa v 40 W cevasti sijalki znaša okrog 25 miligramov. Če to pomnožimo z letnim nakupom okrog 140 milijonov sijalk, dobimo količino 3,5 ton živega srebra. Taka množina pa je že nevarna, če predpostavimo, da bodo ljudje žarnice odmetavali tudi med običajne smeti. Cestne žarnice imajo v sebi še večjo količino živega srebra, in to med 25 do 200 mg. Zato lahko domnevamo, da je nevarnost onesnaženja s tem strupom še večja kot na prvi pogled.
Če se sijalka zlomi, je potrebno drobce pobrati na list papirja, tla pobrisati z vlažno krpo, prostor pa dobro prezračiti in ga zapustiti najmanj za pol ure. Sesalnik je najslabša odločitev od vseh možnih. Koščki so nevaren odpadek in jih je potrebno oddati v zbiralnik, ki ga imajo v vseh večjih trgovinah s svetili. Pare živega srebra so brez barve in vonja, spadajo v skupino živčnih strupov, vdihavanje pa povzroči tresenje, nespečnost, mišične krče, nevrološke poškodbe, in glavobol, daljša izpostavljenost pa lahko okvari ledvice in dihalne organe.
Še nekaj pomanjkljivosti
Kljub trudu, proizvajalci varčnih sijalk do sedaj niso mogli izdelati svetila, z barvo, ki je podobna običajni žarnici. Poleg neprijetne modrikaste izvedbe, ki spreminja barve in obraze v sivomodre pogrebniške bledičneže, so do sedaj izdelali še take z oznako »Warm White«, katerih svetloba že ima pridih rumene in je očem malo bolj prijazna. Novo serijo obljublja Osram do poletja, izdelek »Comfort Light« naj bi oddajal še toplejše in bolj prijetne tone. Na žalost pa ne bo možno zmanjšati UV sevanja, ki ga oddajajo, ki je pri močnejših svetilih tako intenziven, kot da bi stali na prostem v sončnem dnevu. Health Canada priporoča, da se nikoli ne nahajamo dalj časa bližje kot
Pohod LED svetil
Izbira v naših trgovinah je bolj slaba, saj so svetila draga, izbire barvne svetlobe pa tako rekoč nimamo. Spet lahko kupimo samo neprijetno modrikaste žarnice, ali pa takšne, v močni rumeni, rdeči ali modri barvi, ki so uporabne samo za dekorativne namene. Dokler trgovci ne bodo prodali tega kar imajo, bomo morali čakati na izdelke, ki oddajajo bolj znosne tone. Svetila so nestrupena, po trajnosti in svetilnosti daleč prekašajo vsa druga, se ne pregrevajo, barvo svetlobe pa je možno prilagajati. V preizkusnem stadiju so svetila, ki barvo svetlobe prilagajajo, od modrikaste čez dan, ki je najbolj podobna soncu, do vedno bolj rumenkaste za prijetno večerno razsvetljavo. LED svetila so v sodobni arhitekturi že davno prevzela prvo mesto pri razsvetljevanju zunanjosti stavb, v notranjosti pa opravljajo naloge splošne ambientalne razsvetljave.
Zdaj pa še razlaga naslova. V elektroniki je znano, da se kapaciteta računalnikov podvoji vsakih 18 mesecev. Enako je z LED svetili, razvoj je tako silovit, da se novi in boljši izdelki pojavljajo skoraj vsaka dva meseca. Evropski planerji bi morali vsaj gledati TV, če že ne berejo časopisov. Preden se bodo iztekla silna leta, ki so jih načrtovali za pokop običajnih žarnic, bo trg na srečo že preplavljen z izjemno varčnimi LED svetili. S tem bo preprečeno živosrebrno onesnaževanje evropskega prostora, saj novega strupa, ob desettisočih obstoječih, pač ne potrebujemo. Razen če ne bodo svetilarski lobiji hoteli najprej do konca izrabiti proizvodnih kapacitet za obstoječo, strupenejšo tehnologijo.
Slika 1: Varčnejša izvedba žarnice na žarilno nitko
Slika 2: Primerjava porabe elektrike med različnimi tipi žarnic
Slika 3: Primerjava učinkovitosti in časa delovanja različnih svetil