ODDAJA: Dnevnik 01.02.2010
No, gotovo pa je že,d a se bomo vozili dražje. Že v torek se bodo zvišale cene bencina in tudi kurilnega olja, februar pa bo prinesel tudi višje račune za elektriko in ogrevanje. Za povprečno gospodinjstvo bo račun za elektriko višji za slabih 17 centov, za ogrevanje prek toplovoda pa za pol evra.
JASMINA JAMNIK: No, gotovo pa je že,d a se bomo vozili dražje. Že v torek se bodo zvišale cene bencina in tudi kurilnega olja, februar pa bo prinesel tudi višje račune za elektriko in ogrevanje. Za povprečno gospodinjstvo bo račun za elektriko višji za slabih 17 centov, za ogrevanje prek toplovoda pa za pol evra. Vlada je namreč danes začela pobirati poseben prispevek za varstvo okolja.
URŠA SRDIČ: Položnica za elektriko bo v povprečnem gospodinjstvu višja za slabih 17 centov. Položnica za ogrevanje pek toplovoda pa za pol evra. Ta denar bo naš obvezni prispevek v ekološki sklad, s katerim bo država ljudi spodbujala k varčevanju z energijo.
JANEZ KOPAČ (Ministrstvo za gospodarstvo): Iz tega prispevka se bodo financirale subvencije, gospodinjstvom, torek državljanom za obnovo fasad, za zamenjavo oken, za vgradnjo sončnih kolektorjev, za toplotne črpalke in tako naprej.
URŠA SRDIČ: Prihodnji teden se bo podražilo še gorivo, najbolj kurilno olje, za cent na liter, dizelsko gorivo za petino centa in neosvinčeni bencin za 0,4 centa za liter. Drobiž? Ne za vse.
MIMOIDOČI: Vse je dražje. Pa zakaj je bila prejšnji mesec dražja elektrika?
MIMOIDOČI: Vsi onesnažujemo, vsi plačujemo. Zdaj kako je s temi skladi, kako je za zaupat, pa bi se jaz vprašal.
MIMOIDOČI: Že tako imamo malo plačo, še preživet ne moreš, potem pa da se še podraži?
MIMOIDOČI: Vsaka položnica je v življenju previsoka.
URŠA SRDIČ: V manj kot letu dni je to že tretja podražitev elektrike, ki ni posledica dviga cene te dobrine. Ekonomisti pa svarijo. Taki prispevki ne bodo odpravili razloga, da jih sploh imamo.
Dr. MAKS TAJNIKAR (Ekonomska fakulteta): Se nam lahko zgodi to, da bomo vsako leto še bolj in bolj onesnaževali okolje, ker tisti, ki najbolj to delajo ne bodo kaznovani. Na drugi strani pa bi mi morali vsako leto zbrati več in več raznih prispevkov za ekološke sklade.
URŠA SRDIČ: Nam pa iz Bruslja spet grozijo visoke kazni, če ne bomo povečali rabe obnovljivih virov energije in ta denar bi morali prav tako prispevati davkoplačevalci.
JANEZ KOPAČ (Ministrstvo za gospodarstvo): Potem boljše, da ga dobijo domači ljudje, kot da ga plačujemo v bruseljski proračun.
URŠA SRDIČ: Po domače, plačujmo si, da državi ne bo treba.
Vir: http://www.rtvslo.si