Najnovejše raziskave kažejo, da vetrne elektrarne lahko spremenijo prenose energije, zračnih mas in vlage v atmosferi, kar vpliva na nočno segrevanje njihove okolice.
Do zdaj je bil vpliv vetrnic na okolje dojet kot precej minimalen, saj se je večina pozornosti usmerjala na smrt ptičev in netopirjev, piše Ars Technica, ki povzema zbornik Nature. Zdaj pa so raziskovalci s pregledom satelitskih posnetkov ugotovili, da so območja, kjer so postavljene velike vetrnice, ponoči toplejša.
Pri preiskavi so se na državni univerzi New York oprli na podatke ameriške letalske agencije, ki vodi bazo vseh vetrnih polj v ZDA, ter instrument MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer), ki omogoča pregled temperature površja in njegove odsevnosti.
Noči bi bile v desetletju skoraj za stopinjo toplejše
Tako so primerjali podatke za zahodni osrednji Teksas med letoma 2003 in 2005, ko je bilo na tem območju še razmeroma malo vetrnih polj, ter podatke med letoma 2009 in 2011.
Ugotovili so, da so dnevne temperature večinoma nespremenjene, a noči so se začele segrevati. V zimskih mesecih se je tako pojavilo segrevanja noči za skoraj pol stopinje Celzija na desetletje. V juniju, juliju in avgustu pa je bilo to kar 0,72 stopinje Celzija…