Julijan Fortunat: Subvencijo sončnim elektrarnam plačujemo vsi plačniki elektrike

Julijan Fortunat: Subvencijo sončnim elektrarnam plačujemo vsi plačniki elektrike Vlada je prejšnji teden spremenila uredbo o podporah električni energiji, proizvedeni iz obnovljivih virov.

Vlada je prejšnji teden spremenila uredbo o podporah električni energiji, proizvedeni iz obnovljivih virov.

Na to odločitev se je ostro odzvalo Združenje slovenske fotovoltaične energije, pri katerem menijo, da bo znižanje podporne sheme ogrozilo dejavnost fotovoltaične industrije. Direktor direktorata za energijo na ministrstvu za infrastrukturo in prostor Julijan Fortunat navedbe odločno zavrača.

Zakaj se je vlada odločila za vnovično spremembo Uredbe o podpori električne energije, na podlagi katere se bo znižala podpora za vse sončne elektrarne, ki bodo priključene na omrežje po 1. decembru letos?

Glede na nevzdržno stopnjo rasti obsega fotovoltaičnih proizvodnih naprav ob nižanju cene tehnologije smo ugotovili, da so podpore pretirano visoke, kar je v nasprotju z načeli, po katerih se mora oblikovati podporna shema. Zaveze iz Akcijskega načrta za obnovljivo energijo iz leta 2010, ki je predvidel do leta 2020 postavitev 139 megavatov fotovoltaičnih proizvodnih naprav, smo presegli že konec leta 2011. Kljub temu prejšnja vlada in odgovorni za to področje niso storili ničesar. Previsoke subvencije so ostale v veljavi tudi po 1. 1. 2012 in do sredine letošnjega leta, tako da je bilo letos na novo priključenih več kot 71 megavatov fotovoltaičnih naprav. Do konca letošnjega leta bo tako postavljenih 220 megavatov fotovoltaičnih elektrarn, kar krepko presega kvoto iz akcijskega načrta obnovljivih virov.

Glede na porast sončnih elektrarn smo več kot očitno spet zamudili. Zakaj se je čakalo toliko časa?

Ne razumem razlogov, zakaj to že ni bilo storjeno v letu 2011, ko je bil prvi cilj z nameščenimi 140 megavati sončnih elektrarn dosežen. Po nastopu dela na direktoratu za energijo smo se takoj začeli ukvarjati s to problematiko. Najprej smo s prvimi julijem letos prilagodili uredbo, pozneje pa smo ugotovili, da tudi po tej spremembi investicijska vrednost opreme upada hitreje, kot smo predvideli. Zato so bili ukrepi nujni. Zdaj smo uredbo tako prilagodili, da bo dolgoročno omogočala vzdržnost sheme z izpolnjevanjem pogodbenih obveznosti do tistih, ki že imajo delujoče elektrarne, in da hkrati ne bomo dodatno preobremenjevali končnih uporabnikov električne energije, ki so edini plačniki v fond za podporno shemo…

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI