Sončna in vetrna energija alternativi fosilnim gorivom?

Sončna in vetrna energija alternativi fosilnim gorivom? Slovenija iz leta v leto porabi več električne energije, žal pa jo mora precej tudi uvoziti, samooskrba šepa, pravijo energetski strokovnjaki.

Slovenija iz leta v leto porabi več električne energije, žal pa jo mora precej tudi uvoziti, samooskrba šepa, pravijo energetski strokovnjaki.

Poraba elektrike se zvišuje tudi v industriji ne glede na krizo


Če se malce poigramo s statistiko, potem številke za lansko leto pokažejo, da se poraba elektrike v industriji in seveda tudi v slovenskih gospodinjstvih povečuje. Junija lani se je poraba v industriji povečala za dobrih 16 odstotkov v primerjavi z enakim mesecem leto prej (2010), v prvih sedmih mesecih preteklega leta pa se je poraba elektrike v industriji ne glede na gospodarsko krizo in pešanje domačega gospodarstva zvišala za skoraj desetino v primerjavi z enakim obdobjem leta 2010, celotna poraba pri nas pa se je zvišala za skoraj pet odstotkov, kažejo statistični podatki za prvih enajst mesecev preteklega leta.


“Drobnoprodajne cene električne energije v Sloveniji se določa glede na cene v regiji oziroma glede na cene, ki veljajo na leipziški borzi EEX.”

Več elektrike uvozimo kot izvozimo


Nič drugače ni bilo niti v prvih dveh mesecih tega leta, ko je poraba elektrike zrasla za pet odstotkov v primerjavi s prvima dvema meseca lanskega leta. Medtem ko se poraba električne energije povečuje, pa na drugi strani proizvodnja elektrike pada, kar pomeni, da je tudi samooskrba z elektriko vse nižja kljub vsemu govoričenju o varčevanju z elektriko, opozarjajo strokovnjaki. Februarja letos je bila skupna proizvodnja elektrike za tri odstotke manjša kot mesec prej (znašala je 1240 GWh), Slovenija pa je morala tudi februarja uvoziti več elektrike (604 GWh), kot jo je izvozila (546 GWh). Popolnoma jasno je, da se bo trend naraščanja porabe elektrike tudi v Sloveniji nadaljeval, zato bo morala naša država več kot doslej narediti na področju samooskrbe, je prepričan mag. Djani Brečevič, direktor Inštituta za raziskave v energetiki, ekologiji in tehnologiji.

Elektrika v Sloveniji je še vedno prepoceni!


Slovenija je “neto” uvoznik električne energije, ki ima seveda različno ceno glede na to, iz katerega vira (obnovljivi ali neobnovljivi) je proizvedena. V Sloveniji je elektrika še vedno cenejša (zelo poceni) kot v večini drugih držav, tudi v sosednji Italiji, zato onstran naših meja vsi aktivno varčujejo z električno energijo, ugotavlja prvi mož Butan Plina Tomaž Grm. V prihodnosti se bodo cene električne energije pri nas rahlo dvignile, podobno kot bodo naraščale tudi cene preostalih primarnih energentov, poudarja Djani Brečevič…


Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI