Predno si odgovorimo na to vprašanje je potrebno razmisliti kakšne kolektorje sploh kupiti. Na trgu je izbira velika.
Večina kupcev pa ni strokovnjakov, ki bi lahko ugotavljala razkorak med obljubami ponudnikov in dejanskimi zmožnostmi različnih kolektorjev, ki so na voljo. V grobem lahko kolektorje razdelimo na tri skupine: ploščate, cevne in vakuumske. Pravi vakuumski kolektor je namreč le tisti, ki ima absorber dejansko v vakuumu. Vakuum je pomemben zaradi preprečevanja izgub toplote, kar je zlasti pomembno v slabih vremenskih pogojih, ko je energije na razpolago malo, potrebujemo pa jo veliko. Pravi vakuumski kolektor ima torej le eno plast debelega stekla okrog absorberja in toplotne cevi (Heat Pipe). Kompletna notranjost steklene cevi mora biti torej v visokem vakuumu. Visokokvalitetni kolektorji danes ne izgubljajo več vakuuma. Na žalost pa je izbira res kvalitetnih kolektorjev, ki bodo delovali skozi vso svojo več desetletno življenjsko dobo z nezmanjšano kapaciteto zelo majhna in vse prepogosto nas pri izbiri zanese nizka cena in nerealne obljube ponudnikov.
![]() |
Naslednji zelo pomemben kriterij pri izbiri sončnih kolektorjev je njihova dolgoročna odpornost pred vremenskimi vplivi. Od kolektorja je kupec upravičen pričakovati visoko stopnjo učinkovitosti še desetletja po njihovi namestitvi. Zagotovo so umetne mase šibek člen vsakega kolektorja. Sončni kolektorji so trajno izpostavljeni atmosferskim vplivom, kot so: dež, sonce, prah, oksidacija, sneg, led, toča, ekstremne temperature in njihove hitre spremembe, veter, UV sevanje itd.
V podjetju GreenLand Systems Avstralija in njihovem hčerinskem podjetju Bio Planet že vrsto let ponujamo slovenskemu trgu visokokvalitetne in zelo zmogljive vakuumske Heat Pipe kolektorje. Narejeni so iz najkvalitetnejših in trajnih materialov ter z uporabo najnovejše tehnologije pri njihovi izdelavi. Instaliramo jih lahko z naklonskim kotom od 0 do 90 stopinj, odvisno od potreb.
S kolektorji GreenLand Systems lahko segrevamo zgolj sanitarno vodo izven kurilne sezone ali pa se odločimo za vgradnjo večjega kolektorja s katerim lahko tudi učinkovito dogrevamo stanovanje večji del zime. V tem primeru so prihranki pri uporabi klasičnih energentov večji.
Za vse dodatne informacije ali brezplačno svetovanje, smo vam na voljo na telefonski številki 01 5240 320
Več na www.bioplanet.si
Povezane vsebine