Mnogo kupcev solarnih sistemov je v dilemi ali bi vgradili samo ogrevanje sanitarne vode ali bi  se odločili tudi za podporo ogrevanju. Zato nekaj informacij  za lažjo odločitev.

Pri ogrevanju sanitarne vode sta kvaliteta in tip kolektorev manj pomembna, sigurno pa bodo vakuumski kolektorji bolje pokrili del potreb po sanitarni vod tudi pozimi in skoraj vse v prehodnem obdobju, pri podpori ogrevanju, pa so primerna izbira vakuumski kolektorji, saj le-ti delujejo mnogo bolje v hladnem vremenu.

 

ellatron_solarni_kolektorji


Pri ogrevanju sanitarne vode potrebujemo manj kolektorjev, pa  orientacija ni tako pomembna. Če ne gre drugače so lahko tudi vzhodni ali zahodni strani strehe , pač bo treba povečati površino. Nameščeni so lahko kar na strehi nič ali minimalno dvignjeni iz strehe.

Pri podpori ogrevanju potrebujemo skoraj idealno lego in strm kot 45 do 60'  kar pomeni ponavadi dvig iz strehe.

 

Prav tako je potrebo zagotoviti  prostor za zalogovnik tople vode.

Velikost zalogovnika v primeru ogrevanja sanitarne vode grelnika vode, je med 200 in 500 litri pač odvisno od števila oseb v gospodinjstvu, če se pa odločimo za podporo ogrevanju je primerna velikost med 800 in 2000 litri pač odvisno od kvadrature kolektorjev.

 

Pri namestitvi sončnih kolektorjev ne glede na ogrevanje sanitarne vode ali podpori ogrevanja je potrebno razmisliti, kje bodo napeljane cevi med kolektorji in zalogovnikom vode. Večkrat so napeljane po zračniku, včasih tudi pred izvedbo fasade po zunanji steni, lahko so tudi v stanovanju  za vrati  ali kakšnem kotu, kjer  bodo manj vidne.

 

Ne smemo pozabiti poudariti , da je podpora ogrevanju bolj učinkovita pri nizko temperaturnih sistemih kot talno, stensko ali stropno ogrevanje.

 

Na koncu  je potrebo omeniti tudi ceni obeh sistemov. Cena kompletnega sistema ogrevanja

sanitarne vode se giblje med  2.500 in 5000 EUR,  podpore ogrevanju med  7.000 in 12.000 EUR.


Več na www.et-solar.si

tel.: 03 810 42 13

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.