Strokovnjaki nemškega Fraunhofer inštituta so merili in analizirali delovanje velikega števila termosolarnih sistemov. Do sedaj je veljalo, da so najboljši veliki sistemi, ki poleg toplote proizvajajo še elektriko, izkazalo pa se je, da so dragi in nepraktični, pri tem pa so mislili predvsem na planiranje, načrtovanje in izvedbo.
Majhno je lepo
Poleg preglednosti, dostopne cene in hitre namestitve manjšega sodobnega termosolarnega sistema sta pomembni še njegova učinkovitost in prilagodljivost. Zato so majhni in srednje veliki samostojni sistemi vedno v prednosti, saj z njimi z lahkoto ogrejemo sanitarno vodo, podpiramo ogrevanje stavbe in prostore celo hladimo, če vgradimo dodatno opremo. Na planetu letno prodajo preko 40 milijonov novih klimatskih enot, ki so v glavnem namenjene hlajenju prostorov, zato je potencial, ki se skriva v napravah za solarno hlajenje, ogromen. Za ta namen potrebujemo čim višjo temperaturo ogrevalnega medija, kar lahko zagotovijo samo vakuumski kolektorji.
Prehod heat pipe cevi skozi zaključek vakuumske cevi Greenland kolektorja |
Vakuumski in Heat pipe imajo največji izkoristek
V kolektorju proizvajalca Greenland Systems sta združeni dve odlični tehnološki rešitvi. Vakuumska cev preprečuje izgubo toplote in ohlajanje kolektorja, izdelana pa je iz visokoprosojnega in odpornega stekla. Zaradi posebnega načina stika vakuumske cevi in kovinskega pokrova spoj ne potrebuje tesnila, zato je visoka stopnja vakuuma zagotovljena za dolga leta delovanja. Toplotna cev Heat pipe pa je element z najvišjim izkoristkom delovanja pri pretvarjanju sončnega sevanja v toploto. V zataljeni bakreni cevi se nahaja kapljevina z nizkim vreliščem, ki se med segrevanjem uparja, toploto pa skozi vrhnji odebeljen del odda krožeči vodi. Kolektor ima nizko toplotno vztrajnost, kar pomeni, da začne s polno zmogljivostjo delovati že ob nekajminutnem direktnem sončnem sevanju, učinkovit pa je tudi v oblačnem vremenu.
Sodobni vakuumski kolektorji so energetsko najučinkovitejše naprave za pretvarjanje sončnega sevanja v toploto, saj po energetskem izplenu in dolgoročnem nezmanjšanem izkoristku močno prekašajo podobne naprave, med njimi tudi fotovoltaiko.
tel.: 01 524 0 320
Povezane vsebine