Od januarja 2016 v veljavi Uredba o samooskrbi z električno energijo iz OVE

Gospodinjskim in malim poslovnim odjemalcem omogočena samooskrba z električno energijo iz OVE na podlagi neto merjenja (Netmetering)

Gospodinjskim in malim poslovnim odjemalcem omogočena samooskrba z električno energijo iz OVE na podlagi neto merjenja (Netmetering)

Razvoj energetike v svetu in EU gre v smeri razpršenih virov električne energije, samooskrbe z električno energijo in posledično razvojem pametnih omrežij. Do sedaj pasivni mali porabniki pa s to uredbo postajajo aktivni udeleženci v energetiki.

netmetering

 

Samooskrba je namenjena pokrivanju lastnih potreb in ne prodaji proizvedene elektrike

Postavitev in priklop naprave za samooskrbo na notranjo nizkonapetostno inštalacijo stavbe je prvenstveno namenjena pokrivanju lastnih potreb po električni energiji na letni ravni in ne proizvajanje viškov energije oziroma prodaja proizvedene elektrike. V primeru, da lastnik naprave z lastno proizvodnjo ne bo ne pokrival vseh svojih potreb, bo manjkajočo energijo moral kupiti. V primeru presežkov pa bo te podaril dobavitelju električne energije (trgovcu). Uredba in na njeni podlagi izdan Pravilnik o tehničnih zahtevah naprav za samooskrbo z električno energijo iz OVE določata osnovne pogoje in varnostne zahteve, ki jih je treba izpolniti, da posameznik napravo za samooskrbo lahko priključi na notranjo nizkonapetostno električno inštalacijo stavbe. 

 

Omejena nazivna moč naprav 11 kVA – presežke električne energije naj bi brezplačno podarili dobavitelju

Nazivna moč naprav za samooskrbo je omejena na 11 kVA, saj je v tej fazi prvenstveno namenjena gospodinjstvom. Proizvedena električna energija iz naprave take nazivne moči lahko pokrije potrebe gospodinjstva na letni ravni. Naprava za samooskrbo mora izpolnjevati predpisane varnostne zahteve, s katerimi se zagotavlja primerna zaščita oseb, domačih živali in premoženja pred električnimi in drugimi nevarnostmi, ki se lahko pojavijo v času delovanja naprave. Za nadzorovano uvajanje tega ukrepa je določena največja skupna nazivna moč naprav v koledarskem letu, ki znaša 7 MVA za gospodinjske odjemalce in 3 MVA za male poslovne odjemalce, skupaj torej 10 MVA na leto.

Z letno priključitvijo 10 MW naprav za samooskrbo z električno energijo bomo v Sloveniji do leta 2020 zmanjšali izpuste za 27.800 t CO2 ter dodali k trenutni moči še 50 MVA oziroma pridobili 52,5 GWh zelene energije, brez kakršnega koli obremenjevanja podporne sheme za OVE. 

 

Pozitivni učinki uredbe bodo večplastni

Poleg znižanja računov za električno energijo gospodinjstvom in malim poslovnim odjemalcem, ki se bodo samooskrbovali, gre v tem primeru za pridobivanje električne energije iz OVE. S tem bodo samooskrbovalci prispevali tudi k zavezam Slovenije k trajnostnemu razvoju, zmanjševanju energetske odvisnosti in zmanjševanju izpustov CO2. (pb)

 

vir: www.nas-stik.si

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE