Prvi pogoj, ki mora biti izpolnjen je, da je toplotna črpalka primerno povezana s primernim solarnim panelom ali modulom, da bo zadeva sploh delovala. Modul je narejen iz fotovoltaičnih solarnih celic, ki pretvarjajo sončno energijo v električno energijo. Glede na število sončnih modulov (npr. sončnih kolektorjev), ki so priključeni na sistem, lahko ti proizvedejo dovolj energije za napajanje delovanja toplotne črpalke, presežek pa se lahko porabi za zagon drugih gospodinjskih električnih sistemov ipd.

 

solarna toplotna crpalka

 

Trenutno najučinkovitejši sistem za pretvorbo sončne svetlobe v toplotno energijo so sončni vakumski cevni kolektorji, saj so izgube na njihovem kolektorskem polju nične v nasprotju z običajnimi ploščatimi kolektorji, kjer nastajajo izgube z zniževanjem zunanje temperature. Zakaj vakumski cevni kolektorji? Vakum je izjemen izolator, ki celo 100 odstotno preprečuje izgubo pridobljene toplote v okolico.

 

Pomembno je, da ima toplotna črpalka na voljo tudi nadomestno napajanje, ki je na voljo v primerih, ko ni na voljo dovolj sončne energije, ki bi samostojno poganjala celoten sistem ogrevanja.

 

Najprimernejši pogoji za namestitev toplotne črpalke, ki se napaja preko sončnih kolektorjev

Namestitev solarnih kolektorjev je mogoča po vseh regijah po Sloveniji. Edina razlika je, da bodo regije z bolj sončnim podnebjem (npr. primorska) potrebovale manj solarnih panelov za pridelavo zadostne količine energije v nasprotju z hladnejšimi regijami naše države. Ko toplotna črpalka ne deluje se lahko energija, ki nastaja v solarnih modulih uporablja za pogon drugih električnih naprav v našem domu.

 

Stroški namestitve in povezave solarnih celic s toplotno črpalko

Solarni pogon toplotne črpalke trenutno ni stroškovno učinkovit zaradi visoke cene opreme. Vendar pa lahko tisti, ki se zavzemajo za okolju prijazne tehnologije zmanjšajo porabo energije v njihovem domu in proizvodnji toplogrednih plinov. Vendar bo cena te tehnologije prej ko slej padla, ter tako postala dostopnejša.

 

Maksimalno se lahko sončna energija izkoristi le v sistemih, ki omogočajo veliko absorpcije sončne energije (npr. sončna streha). V takšnem sistemu se običajno segreva slana voda, ki odda toploto preko posebnega prenosnika toplotni črpalki. Trenutno so cene teh naprav v višavah, zato vam svetujemo, da sončno energijo pridobite in izkoristite preko sončnih kolektorjev ali preko katerega drugega direktnega solarnega sistema.

 

Vir: http://toplotnacrpalka.org

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.