Toplovodni sončni kolektorski sistemi za delovanje ne potrebujejo le sonca, temveč tudi elektriko. Potrebna je za delovanje obtočne črpalke in elektronskega krmiljenja. Izpad elektrike lahko brez škode prenesejo starejši solarni sistemi, ki so opremljeni z manj učinkovitimi kolektorji, saj v času izpada sistem pač ne obratuje. Samodejno in brez elektrike pa lahko stalno delujejo le manjši sistemi, v katerih so sončni kolektorji postavljeni nižje od grelnika vode.
 


Fotovoltaični modul zagotavlja nemoteno delovanje ogrevalnega sistema

Vakuumski kolektorji s prigrajenim amorfnim solarnim modulom
Problemi visoke učinkovitosti

Izpad elektrike vedno povzroči zaustavitev sistema v katerega so vgrajeni sodobni ploščati ali zelo učinkoviti vakuumski kolektorji. Temperatura v njih lahko že v 15 minutah po izpadu preseže 200°C in povzroči uparjenje tekočine. Ko se oskrba z električno energijo normalizira in črpalka spet začne delovati, pa zaradi pare v kolektorjih pretok tekočine skoznje ni možen, dokler se ti ne ohladijo in para ne utekočini. To pa lahko pomeni, da zaradi 15 minutnega izpada kolektorski sistem ne bo obratoval ves dan. Če so povezave pravilno izvedene, se napeljave ne bodo poškodovale, pogosti izpadi pa so lahko vzrok nepotrebnih okvar in skrajšanja življenjske dobe sistema. Najpogostejši vzrok težav je lahko še, običajno premajhna, raztezna posoda in avtomatsko odzračevanje, kar povzroči izgubo tekočine iz sistema. Problem je lahko tudi neustrezna protizmrzovalna tekočina, ki povzroči dvig kislosti in s tem korozijo napeljav.

 

Preprečevanje izpadov elektrike

Na razpolago imamo več rešitev. Lahko uporabimo kar rezervno napajanje za računalniške sisteme (UPS), ali akumulator z razsmernikom in polnilnikom. Slabost obeh je omejen čas delovanja, pregrevanje motorja črpalke (nepravilna oblika napetosti) in menjavanje akumulatorjev na vsakih 5 let. Prednosti pa so enostavna nadgradnja obstoječega sistema in nizka cena, od 70 do 200 €.

 

Rešitev je lahko tudi 12V sistem napajanja, ki elektriko dobiva neposredno iz fotovoltaičnega kolektorja. Zato morata obtočna črpalka in krmilna enota delovati na nizko napetost. Najpomembnejši del sistema je solarni modul. Običajni kristalni moduli niso najboljša izbira, saj slabše delujejo v oblačnem vremenu. Boljši je tankoslojni amorfni silicijev ali CIGS modul, ki že ob prvih sončnih žarkih zagotovi dovolj energije za nemoteno obratovanje črpalke. Nanj ne sme padati senca delov stavbe ali okoliških objektov, zlasti ne pozimi. Sistemu lahko dodamo še akumulator s polnilnikom in omilimo zahteve glede izbire in namestitve modula. Kolektorski sistem opremljen s solarnim modulom je dražji za 350 do 500 €. Primeren je tudi za počitniške objekte brez priklopa elektrike. Z opisano rešitvijo prihranimo nekaj elektrike, izboljšamo zanesljivost in življenjsko dobo solarnega sistema. S tem je solarni ogrevalni sistem postal avtonomen in popolnoma energetsko neodvisen. 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.