Energijo, ki smo jo porabili za pridobivanje in predelavo surovin, da dobimo za gradnjo uporaben izdelek, imenujemo vsebovana energija. Nekaj energije porabimo še za prevoz v tovarne in nekaj za pretvorbo. V končni številki je zajeta vsa porabljena energija, do trenutka, ko je gradbeni material pripravljen za nakup.
Tudi vpliv na okolje
Vsebovana energija je eden od ključnih podatkov, ki ga potrebujemo, če hočemo oceniti trajnostni vidik. Trajnostni materiali in izdelki imajo nizko raven vsebovane energije. Material, ki je lokalno nabavljen in relativno neobdelan, ima nizko stopnjo vsebovane energije. Materiali, ki imajo visoko raven vsebovane energije, na splošno niso trajnostni, in se jih je treba izogibati, kjer je to mogoče
Gradbeništvo, industrija gradbenih proizvodov ter ravnanje z gradbenimi odpadki spadajo med gospodarske aktivnosti, ki s svojim delovanjem občutno vplivajo na okolje in ga do določene mere degradirajo. Zato med načrtovanjem stavbe vedno želimo varčevati z neobnovljivimi viri, doseči čim manjšo porabo obnovljivih virov, zmanjšati porabo surovin in čim bolj poenostaviti razgradnjo ter obravnavo odpadkov. Če nam to uspe, smo istočasno zmanjšali vpliv na okolje in dosegli ugodne bivalne razmere v prostorih, zato so trajnostni gradbeni proizvodi tako pomembni.
Stavbe iz večplastnih lepljenih lesenih plošč pa so zagotovo bodočnost gradbeništva
Les, konoplja, glina
Med proizvodnjo klasičnih gradbenih materialov, opek, cementa ali polimerov, na primer polistirola, je vložek energije velik, saj za prva dva potrebujemo visoke temperature. Za proizvodnjo opeke je v peči potrebno več ur vzdrževati temperaturo 900°C. Naravnih materialov, konoplje ali lanu pred vgradnjo skoraj ni potrebno predelovati, poraba primarne energije je zato nizka, še posebej, če se nahajajo v bližini kraja, kjer jih uporabljamo. Če primerjamo njune izolacijske sposobnosti s polistirolom ali mineralnimi vlakni, ne najdemo velikih razlik. Tudi razgradnja je neproblematična, saj jih lahko brez pomislekov vrnemo v naravno okolje. Nižja je samo požarna odpornost, ki pa je tudi pri polistirolu zelo vprašljiva.
Zmanjševanje vsebovane energije
Gradnja lahkih konstrukcij iz lesenih okvirov je bolj ugodna kot gradnja s težkimi materiali. Vendar to ne drži vedno, saj okvirji iz jekla ali aluminija spremenijo to razmerje. Na dobre rezultate gradnje vpliva tudi v kakšnem klimatskem pasu se nahaja stavba. Če je med dnevom in nočjo velika razlika, je odločitev za masivno gradnjo z dobro izolacijo prava. Taka gradnja pa ni primerna za kraje, kjer gretja ali hlajenja sploh ne potrebujemo ali kjer gradnja pasivne hiše nima smisla. Zato bo načrt najboljša kombinacija temelječa na klimatskih razmerah, transportnih poteh, dostopnostjo gradbenih materialov in denarja, ki je na razpolago. Vse to pa v ravnotežju z razmislekom o vsebovani energiji v izbranih materialih.
Vsebovana energija v materialih za gradnjo povprečne stavbe
Beton je v tem pogledu boljši kot les, ampak samo na prvi pogled
Izbira in razlogi
Uporabimo odporne materiale z dolgo življenjsko dobo in malo vzdrževanja. Nikoli ne gradimo večje stavbe kot je potrebno, raje prilagajamo kot da bi rušili ali dodajali. Poskušamo uporabiti ostanke od gradnje, iščemo materiale ki se nahajajo v bližini in se držimo standardnih dimenzij vrat, oken, plošč. Barve imajo visok ogljični odtis, zato nabavimo samo toliko, kot potrebujemo. Uporabimo snovi katerih ostanke lahko brez težav vključimo v obstoječi sistem odstranjevanja odpadkov, gradimo pametno, da bo uporaba grelnih ali hladilnih naprav v stavbi čim nižja ali celo nepotrebna.
Toplotna izolacija pomaga
Vgradnja toplotne izolacije takoj zmanjša porabo energije stavbe. Izbira teh izdelkov je velika, čeprav je veliko tipov izolacije izjemno energetsko potratnih med pridobivanjem surovin in izdelavo. Zato se lahko vprašamo, ali je smiselno vgrajevati proizvode, za katere so porabili ogromno energije. V vseh poskusih in preračunih se je izkazalo, da je korist toplotne izolacije vedno večja od razmisleka, ali je zaradi vsebovane energije še ustrezna. Preprečevanje izgube toplote bo v življenjskem ciklusu stavbe najprej izravnalo in nato zmanjšalo energetske izgube, zato je razmislek o količini vsebovane energije v toplotni izolaciji nepotreben.
Povprečne vrednosti izmerjene med proizvodnjo hrane
Izboljšanje bilance s prehrano
Čeprav bo ta del gradbenega članka zgledal malo neresen, številke kažejo drugače. Planetarno vzgajanje govedi za prehrano ima večji toplogredni učinek kot ves promet na svetu. Zato je poleg vsebovane energije v konstrukciji stavbe koristno prilagoditi še življenjske navade stanovalcev. Lahko se izkaže, da bomo s temi spremembami dosegli večjo korist za planet, kot s še tako spretno izbiro gradbenih materialov. Strokovnjaki trdijo, da mora razviti svet glede mesa nujno stopiti korak nazaj, saj bodo sedaj začeli ogromne količine mesa uživati tudi Kitajci in Indijci. Zato nujno potrebujemo industrijsko izdelano umetno meso, ki zraste iz celic prave govedi, s to razliko, da za to ne potrebujemo vode, hrane in ogromnih pašnikov. Znano je, da 80% svetovne proizvodnje žitaric pojejo neskončne črede, zato zbiranje denarja za lačne prebivalce planeta zgleda kot slaba šala. Zato, poleg misli na vsebovano energijo, izpustimo en mesni obrok in posadimo drevo.
Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...
Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.
V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...
Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.