Termična modifikacija lesa je ena izmed novejših metod zaščite lesa pred trohnenjem in napadi insektov, o kateri smo pred kratkim že brali. Z modifikacijo lahko brez uporabe kemičnih zaščitnih pripravkov povečamo trajnost lesa ter življenjsko dobo lesenih izdelkov in objektov, postopek pa znamo izvesti tudi pri nas.

 

termicno obdelan les 1

Les smreke bo po termični obdelavi brez škode zdržal vremenske in druge vplive

 

Številne prednosti
Poleg večje odpornosti proti lesnim škodljivcem se lesu zmanjša še ravnovesna vlažnost, saj vpije manj tekoče vode ali vlage iz zraka. Izboljša se dimenzijska stabilnost (do 50 % zmanjšanje nabrekanja in krčenja oziroma »delovanja« lesa), zmanjša toplotna prevodnost, les pa ohrani privlačen videz in enotno barvo po vsem preseku. Tudi površinski premazi, ki upočasnjujejo naraven proces sivenja lesa in se uporabljajo zlasti v estetske namene, so na modificiranem lesu pogosto obstojnejši kot na naravnem, neobdelanem lesu.

 

Za uporabo na prostem
Tako obdelan les je ob pravilni izbiri in načinu uporabe odličen material za uporabo na prostem, za izdelavo stavbnega pohištva, vrtnih garnitur, lesenih teras, fasadnih oblog, ograj in kritin. Je odličen tudi za izdelavo notranjega pohištva, talnih oblog, kopalnic in savn. Tuje in tropske vrste lesa (sibirski macesen, tik, meranti, ipe…) lahko enakovredno nadomestimo s termično obdelanimi lesovi iz naših gozdov, smreko, borom, jesenom, bukvo, topolom, gabrom, robinijo in drugimi. Ob primerljivi kvaliteti so cene domačih pogosto nižje od cen tropskih lesov, ki so velikokrat pridobljeni na okolju neprijazen način.

 

termicno obdelan les 2

V vakuumski komori obdelajo les brez uporabe olja ali drugega termičnega medija

 

Domača pamet
V podjetju Silvaprodukt modificirajo les po izvirnem postopku Silvapro Wood, ki so ga že pred desetletjem razvili v Sloveniji, sami so izdelali tudi posebno komoro. Prednost domačega postopka je, da namesto olja ali drugih grelnih medijev, ki so  potencialna nevarnost za okolje, uporabljajo vakuumsko tehnologijo. Testiranja neodvisnih ustanov in mednarodne primerjave kažejo, da s postopkom Silvapro Wood pridobijo izredno kvaliteten in odporen termično modificiran les, ki ima zanimive primerjalne prednosti. Postopek obdelave in kvaliteto izdelka skrbno nadzirajo, zato uporabniki dobijo kakovosten in trajen izdelek.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.