Ljubljana, 7. decembra (STA) – Preteklost je bila odvisna od sončne energije, potem je prišlo kratko intenzivno obdobje fosilnih goriv, prihodnost pa bo spet odvisna od sončne energije, je na današnji javni razpravi z naslovom Kaj pričakujemo od podnebne konference v Koebenhavnu? dejal direktor Bisola Uroš Merc.
Pri tem je prvi mož Bisola, slednji se ukvarja s proizvodnjo fotonapetostnih modulov, na podlagi ugotovitev nekaterih mednarodnih študij prepričan, da je lahko fotovoltaika, ki skrbi za proizvodnjo električne iz sončne energije, že do leta 2020 konkurenčna konvencionalnim energetskim virom na več kot 90 odstotkih evropskega trga.
V tem razvojnem procesu bo panoga hkrati ustvarila veliko število novih delovnih mest in tako prispevala k dvema ciljema hkrati – po eni strani bo s svojimi proizvodi pripomogla z zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov, po drugi strani pa omogočila gospodarski razvoj, je Merc še dejal na razpravi, ki jo je v Ljubljani v sodelovanju s strokovnim svetom SDS organizirala poslanka Evropskega parlamenta Romana Jordan Cizelj (SDS/ELS).
Da ta panoga v luči boja proti podnebnim spremembam in hkrati tudi naporov za izhod iz svetovne gospodarske krize predstavlja veliko priložnost za gospodarstvo, se je strinjal tudi pomočnik generalnega direktorja Gospodarske zbornice Slovenije Jože Renar. Vendar pa bo za to izkoristek te priložnosti potrebno biti dovolj hiter.
Renar je sicer obenem opozoril, da bo od samega sprejema morebitnega novega svetovnega podnebnega sporazuma do začetka uvajanja ustreznih konkretnih ukrepov v gospodarstvu preteklo nekaj časa.
Merc ga je dopolnil z besedami, da je za učinkovit boj proti podnebnim spremembam potrebno sodelovanje politike in gospodarstva. Industrija mora pri tem povedati, kaj in kako je zmožna narediti ter kaj za to potrebuje, politika oziroma družba pa ji mora potem to omogočiti.
To, da je prestrukturiranje gospodarstva na račun prilagajanja na podnebne spremembe pravzaprav velika gospodarska priložnost, sta v svojih nagovorih omenila tudi direktorica slovenske fundacije za trajnostni razvoj Vida Ogorelec Wagner ter predstojnik katedre za meteorologijo na ljubljanski fakulteti za matematiko in fiziko Jože Rakovec.
V razpravi sta sicer sodelovala še predsednica društva za sonaraven razvoj Focus Lidija Živčič ter samostojni podjetnik in lastnik sončne elektrarne v Černelavcih Robert Celec.